تاريخ انتشار :پنج‌شنبه 26 اکتبر 2023.::. ساعت : 10:08 ب.ظ
فاقدديدگاه

رژیم صهیونیستی در حال نسل کشی در غزه است/ به آمریکا هشدار می‌دهم اگر دامنه درگیری کنترل نشود آنها در امان نخواهند بود/ مسئله فلسطین فقط با ایجاد دولت مستقل در تمامی سرزمین فلسطین است/ حق دفاع برای رژیم صهیونیستی یک شوخی مضحک است/ رهبران حماس برای آزادی اسرای غیر نظامی به ما اعلام آمادگی کردند

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (پنجشنبه) چهارم آبان ماه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره فلسطین در مقر سازمان ملل در نیویورک شرکت کرد.
زیر خارجه طی سخنانی در نشست مجمع عمومی عنوان کرد که ایران نقش سازنده‌ای در کمک به صلح و ثبات و در مبارزه با تروریسم و داعش ایفا کرده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی به اوضاع غزه اشاره کرد و افزود: آمریکا و تعدادی از کشورهای اروپایی بدون توجه به منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل در کنار رژیم اشغالگر اسرائیل ایستاده‌اند. قطعنامه‌های شورای امنیت چه بود؟ این قطعنامه‌ها به غیر از این بودند که مردم فلسطین را تروریست خطاب کرده و حق دفاع از خود را برای آنها در نظر نگرفتند. این قطعنامه‌ها از اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی در غزه حمایت کردند.
وی با بیان اینکه شورای امنیت در تامین صلح ناکام مانده است، افزود: آمریکا و شماری از کشورهای اروپایی تماشاگر و نظاره‌گر کشتار هفت هزار غیرنظامی در کمتر از سه هفته توسط رژیم صهیونیستی هستند. تامین کننده مالی و تسلیحاتی این رژیم هم هستند. به جای ارسال راکت‌ها و
امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی در حال ارتکاب نسل کشی در غزه است.
وی به آمریکا توصیه کرد که به جای ارسال راکت‌ها و بمب به غزه تامین کننده صلح باشد و افزود: آمریکا باید از حمایت رژیم صهیونیستی در نسل کشی در غزه دست بردارد. ما همیشه حامی صلح و امنیت بوده‌ایم. امروز در نیویورک و سازمان ملل به صراحت به آمریکا و سیاستمداران آن و کسانی که از نسل کشی در غزه حمایت می‌کنند، می‌گویم ما به دنبال توسعه و گسترش جنگ در منطقه نیستیم. اینجا خانه ما و غرب آسیا هم منطقه ماست.
امیرعبداللهیان با تأکید بر اینکه نسل کشی در غزه باید فورا متوقف شود، تصریح کرد: غزه نیازمند کمک‌های انساندوستانه فوری است.
وی گفت: براساس قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های مجمع عمومی مردم فلسطین حق مشروع دارند که در برابر اشغالگری مبارزه کنند.
رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: آمریکا به عنوان حامی همیشگی و بی قید و شرط اسرائیل، اصلی ترین عامل ناکام ماندن تلاش‌ها برای مشخص کردن سرنوشت مردم فلسطین توسط شورای امنیت است.
وی افزود: ما برای مسأله فلسطین فقط از اجرای کامل حق تعیین سرنوشت و تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس شریف حمایت می‌کنیم. سرزمین فلسطین متعلق به ساکنان اصلی آن اعم از مسلمانان، مسیحیان و یهودیان است. ایران به حق مردم فلسطین برای مقاومت در برابر اشغالگری باور دارد و معتقد است که همه پرسی در بین مردمان اصلی فلسطین برای تعیین سرنوشت آنها به شکلی که در سازمان ملل ثبت شده باید انجام شود.
امیرعبداللهیان عنوان کرد: اساس و بنیان رژیم صهیونیستی براساس فریب، اشغالگری و جنایت است و تاکنون بیش از ۲۰ جنگ در منطقه به راه انداخته است. حتی به کشورهایی که در همسایه این رژیم نیستند نیز حمله کرده است. این رژیم همه گونه جنایات از جمله تجاوز، جنایت علیه بشریت و نسل کشی را انجام داده و بارها این جنایات را مرتکب شده است. این رژیم به هیچ قانونی پایبند نیست.
وزیر خارجه با بیان اینکه اشغالگری بی‌رحمانه به آپارتاید منجر شده است، افزود: این به مجوز کشتار علیه مردم فلسطین تبدیل شده است و این چهره واقعی رژیم صهیونیستی است.
به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه تلاش‌های مردم فلسطین و از جمله گروه حماس برای مقابله با اشغالگری حق ذاتی و مشروع آنها و برای مقابله با اشغالگری است، گفت: باید حق مشروع دفاع از خود در برابر اشغالگر را به آنها اعطا کرد. مسخره است که رژیم صهیونیستی خود را قربانی نشان دهد.
امیرعبداللهیان با ذکر این نکته که طوفان الاقصی فقط واکنشی به ادامه تجاوز به مردم فلسطین و ادامه اشغالگری بود، افزود: این عملیات فوران غم و خشم مردم فلسطین علیه ۷۵ سال اشغالگری و جنایات گسترده رژیم صهیونیستی و به خصوص دولت نتانیاهو است.
وی ادامه داد: براساس قوانین بین‌الملل، مقاومت مسلحانه حق ذاتی مردم فلسطین است و نیازی به اجازه دیگر کشورها برای اجرای این حق ندارند و این حق براساس حقوق شناخته شده بین‌المللی است. کسانی که مدام درباره جلوگیری از این درگیری‌ها صحبت می‌کنند به خصوص ما که در ایران به دنبال گسترش این درگیری نیستیم، باید بگوییم اگر کسانی هستند که نمی‌خواهند این جنگ گسترش یابد، باید به رژیم صهیونیستی فشار بیاورند که جنایات جنگی آن متوقف شود.
رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه رهبران حماس برای آزادی اسرای غیرنظامی آمادگی خود را به ما اعلام کرده‌اند، گفت: ما آماده ایفای نقش خود برای برقراری صلح و ثبات در منطقه هستیم. ایران به همراه قطر و ترکیه آماده نقش آفرینی است.
وی بر ضرورت آزادی ۶ هزار زندانی فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی تأکید کرد.
وی با اشاره به کشتار بیش از هفت هزار غیرنظامی فلسطینی که حدود سه هزار نفر از آنها کودک بودند و زخمی شدن ۱۷ هزار نفر و اینکه غذا و برق و آب مردم غیرنظامی قطع شده و به صورت بی رحمانه مناطق مسکونی، بیمارستان‌ها،‌مدارس و کلیساها و زیرساخت‌ها هدف بمباران قرار می‌گیرند، خاطرنشان کرد: اقدامات آمریکا که به صورت مستقیم در این درگیری‌ها شرکت کرده و حمایت مالی و نظامی از اسرائیل، نقض منشور سازمان ملل و الزامات و مسؤولیت‌های آمریکاست و باید پاسخگو به جامعه بین‌الملل باشد.
وزیر خارجه با بیان اینکه آمریکا در جنایت علیه مردم فلسطین مشارکت می‌کند، افزود: آمریکا مدیریت جنگ کنونی را برعهده دارد و این در حالی است که دیگران را به خویشتنداری دعوت می‌کند.
وی اعلام کرد که نتیجه هرگونه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی محکوم به شکست است.
رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: انتظار می‌رود قطعنامه‌ای بسیار قوی در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب برسانیم که خواستار توقف فوری خشونت‌ها و نسل کشی غیرنظامیان باشد و منجر به ارسال کمک‌های انساندوستانه به مردم غزه که به شدت نیازمند این کمک‌ها هستند، شود.
به گزارش فارس، امیرعبداللهیان که به منظور شرکت در این نشست بامداد امروز وارد نیویورک شد، پیش از این در شبکه اجتماعی ایکس در این باره نوشته بود: امروز طی سخنرانی، دیدگاه کشورمان درباره تحولات فلسطین را در مجمع عمومی سازمان ملل بیان خواهم کرد. با توجه به نافرجامی و وتوی قطعنامه‌های پیشنهادی در شورای امنیت، برای صدور قطعنامه در مجمع عمومی، توقف جنایات جنگی صهیونیست‌ها در غزه و ارسال کمک انسانی به این منطقه تلاش می‌شود.

نظر خود را به ما بنویسید.