تاريخ انتشار :پنج‌شنبه 7 آوریل 2022.::. ساعت : 6:25 ب.ظ
فاقدديدگاه

از شایعه تا واقعیت درباره سویه جدید کرونا

بلومبرگ خبر از ظهورسویه جدید کرونا در چین و انگلستان می دهد که قدرت سرایت بیشتر ی دارد ، علایم این سویه چیست؟

چند روزی است که خبرهایی درباره شیوع سویه جدید امیکرون در چین و انگلستان به گوش می‌رسد که نشان می‌دهد این ویروس گویی قصد رفتن ندارد و دوباره با چهره جدیدی به میدان آمده ‌است اما آیا واقعا غافل گیری تازه‌ای در راه است؟

انتقال پذیرترین زیر سویه در انگلستان

به نقل از بلومبرگ، سازمان بهداشت جهانی گفت :«ترکیبی از دو سویه امیکرون BA1 و BA2 برای اولین بار در انگلستان شناسایی شد.» این زیر سویه که XE نامیده می‌شود، می‌تواند قابل انتقال‌ترین گونه باشد. XE یک “نوترکیب” است. این اصطلاح به ما می‌گوید افرادی می توانند به طور همزمان به دو ویروس آلوده شوند. در این زیر سویه با تکثیر ویروس‌ها، مواد ژنتیکی با هم مخلوط و یک نوع جدید ایجاد شده است.

تخمین زده می‌شود این زیر سویه جدید ۱۰ درصد راحت‌تر از BA2 پخش می‌شود که تاکنون انتقال‌پذیرترین سویه بوده‌ است.

شیوع دوباره در چین

در همین حال چین بزرگ ترین شیوع خود را از زمان ووهان تاکنون تجربه می‌کند.

زیرگروه جدید omicron که در چین یافت شده از شاخه BA1.1 omicron تکامل یافته است. این زیر سویه اولین بار در بیماری مبتلا به یک مورد خفیف کووید در شهر سوژو، هم مرز با شانگهای شناسایی شد. شانگهای هم اکنون موجی از عفونت‌ها را تجربه می‌کند.
محققان چینی می‌گویند «دو زیرمجموعه جدید omicron را شناسایی کرده‌اند که با هیچ توالی موجود مطابقت ندارند.»

علایم چیست؟

از آن جایی که تا ۲۶ مارس ۴٫۹ میلیون نفر در انگلستان به این بیماری مبتلا شده‌اند، NHS فهرست علایم سویه جدید کرونا را به روز کرده ‌است که شامل مواردی چون تنگی‌نفس،خستگی یا فرسودگی، بدن درد، سردرد، گلو درد، گرفتگی یا آبریزش بینی، از دست دادن اشتها، اسهال و حالت تهوع یا استفراغ است.این فهرست همچنین بثورات پوستی، قرمزی یا سوزش چشم، تغییر رنگ انگشتان دست یا پا را از علایم کمتر عفونت می‌داند. به گفته سازمان جهانی بهداشت، درد قفسه سینه، گیجی یا از دست دادن تکلم یا تحرک ممکن است در موارد شدید رخ دهد.

این مشخصات با فهرست «مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا» مطابقت دارد.

آیا باید منتظر موج جدیدی از کرونا باشیم؟

محققان دانشگاه هاپکینز می‌گویند« باید منتظر موج‌های جدیدی از عفونت باشیم. البته این بدان معنا نیست که مانند ژانویه(دی و بهمن) ، جهش‌های فوق‌العاده‌ای خواهیم داشت اما هم اکنون تعداد موارد در برخی مناطق آمریکا افزایش یافته است. بنابراین، به نظر می‌رسد همه ما باید آماده باشیم.»

مترجم : مهسا کسنوی | منابع:newscientist.com وbloomberg.com

برچسب‌ها:

نظر خود را به ما بنویسید.