تاريخ انتشار :جمعه 30 می 2014.::. ساعت : 12:22 ب.ظ
فاقدديدگاه

پیرمؤذن: مجلس عاملان تولید بنزین خطرناک را تحت پیگرد قانونی قرار خواهد داد/ مسئولان وقت خود را به ناشنوایی زده بودند

عضو هیئت رییسه فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در تولید بنزین استاندارد کوتاهی شده است، گفت:مجلس با متخلفان و تولید کنندگان بنزین غیر استاندارد برخورد و بعد از تحقیق و تفحص آنان را در اختیار قوه قضاییه قرار خواهد داد.

به گزارش روزنو، “کمال الدین پیرمؤذن” در گفت‌وگویی اظهار داشت: در جلسه‌ای که اعضای کمیسیون انر‍ژی مجلس برای بررسی بنزین پتروشیمی داشتند، اعضا گزارش‌های مسئولان مرتبط را قانع‌کننده ندیدند و اذعان کردند بنزین پتروشیمی غیراستاندارد و خطرناک است.

وی افزود: فراکسیون محیط زیست به این نتیجه رسیده که در تولید سوخت استاندارد قصور و کوتاهی شده است و مجلس با هر فرد متخلفی که دستور تولید چنین سوختی را داده است، برخورد خواهد کرد.

پیرمؤذن ادامه داد: نتیجه تحقیق و تفحص در مورد متخلفان را به تمام نمایندگان گزارش خواهیم داد و بعد از آن مراتب را در اختیار قوه قضاییه خواهیم گذاشت تا موضوع را با جدیت مورد پیگرد قانونی قرار دهند.

وی گفت: هنوز به فراکسیون محیط زیست گزارش کامل داده نشده و اطلاعات ما پراکنده اما موثق است زیرا کارشناسان از اول هم بر خطرناک بودن بنزین پتروشیمی تاکید داشتند اما مسئولان وقت خود را به ناشنوایی می‌زدند.

عضو هیئت رییسه فراکسیون محیط زیست مجلس افزود: دولت یازدهم هم خودش اعتراف کرده است که بنزین پتروشیمی آثار زیانباری بر سلامت دارد و سوخت استانداردی نیست، مرجع تولید سوخت یعنی وزارت نفت هم زیانبار بودن این سوخت را تأیید کرده است.

مسئله آلودگی هوا و ارتباط آن با سوخت پتروشیمی در کشور موضوعی است که ذهن مسئولان و کارشناسان امر را به خود مشغول کرده است، در این میان عده‌ای از بنزین پتروشیمی دفاع می‌کنند و عده ای آنرا آلوده و سرطان‌زا می‌دانند؛ تحقیقات نشان داده بنزین‌های پتروشیمی دارای برخی ترکیبات آروماتیک و بنزن هستند که سرطانزا بودن آنها محرز است.

دولت در قانون مقابله با آلودگی هوا سازمان حفاظت محیط زیست را مکلف کرده تا هر سه ماه یکبار سوخت کشور را مورد آزمایش قرار دهد و نتیجه آن را اعلام کند که بنا به گفته سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اولین گزارش سوخت کشور 10 مرداد ماه ارائه می‌شود.

برچسب‌ها:, , , , ,

نظرات بسته شده است.