تاريخ انتشار :پنج‌شنبه 21 نوامبر 2019.::. ساعت : 11:40 ب.ظ
فاقدديدگاه

تالاب‌های مغان میزبان پرندگان مهاجر/غاز‌های پیشانی سفید کوچک در ارس

به گزارش شهریمیز به نقل از خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، هاشم میرزانژاد، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مرزی پارس آباد گفت: از زمان آغاز نخستین بارش‌های پاییزه گونه‌های مختلف پرندگان مهاجر و گونه حمایت شده غاز پیشانی سفید کوچک وارد تالاب‌های مغان شدند.

او با اشاره به آغاز فصل مهاجرت پرندگان گفت: از زمان آغاز نخستین بارش‌های پاییزه در مناطق سردسیری روسیه و شمال اروپا، تعداد کثیری از گونه‌های مختلف پرنده، تالاب‌ها و آب‌بند‌ها و مزارع کشاورزی شهرستان پارس آباد را برای زمستان‌گذرانی انتخاب می‌کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مرزی پارس آباد ادامه داد: شهرستان پارس آباد به عنوان نخستین شهرستان در مسیر کریدور مهاجرت پرندگان قرار گرفته است و تعداد کثیری از گونه‌های مختلف پرنده در تالاب‌ها، آب‌بند‌ها، شالیزارها، حاشیه رودخانه‌ها و مزارع این شهرستان برای استراحت و زمستان‌گذرانی فرود می‌آیند.

میرزانژاد افزود: در بین این پرندگان گونه‌ای با ارزش از لحاظ بین‌المللی به نام غاز پیشانی سفید کوچک وجود دارد که از جمله گونه‌های حفاظت شده جهانی است و در حال حاضر جهت حفاظت از آن کارگروهی بین المللی به نام کارگروه حفاظت و تدوین برنامه عمل گونه غاز پیشانی سفید کوچک زیر نظر موافقتنامه پرندگان آبی مهاجر آفریقا- اوراسیا (UNEP/AEWA) تشکیل شده است که وضعیت گونه را در سطح جهان بررسی می‌کند.

او افزود: غاز خاکستری، غاز پیشانی سفید کوچک و بزرگ، خوتکا، اردک سر سبز، اردک ارده‌ای، اردک سر حنایی، کفچه نوک، کشیم کوچک، چنگر، باکلان کوچک، باکلان بزرگ، سهره، حواصیل و بوتیمار پیش قراولان پرندگان مهاجر به منطقه هستند.

نظرات بسته شده است.