تاريخ انتشار :یکشنبه 7 فوریه 16.::. ساعت : 11:14 ب.ظ
فاقدديدگاه

گرامیداشت انقلاب اسلامی در فرهنگستان علوم جمهوری آذربایجان

در آستانه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ، نشست علمی ایران معاصر از سوی انستیتوی شرق شناسی فرهنگستان علوم جمهوری آذربایجان در باکو برگزار شد.در این نشست که با حضور سفیر کشورمان،رایزن فرهنگی سفارت و جمعی از شرق شناسان آذری برگزار سده بود، خانم گوهر بخش علی اوا رییس انستیتوی شرق شناسی فرهنگستان علوم ملی جمهوری آذربایجان ،پیروزی انقلاب اسلامی را نتیجه مقاومت مردم ایران و فصل جدیدی برای تحولات مثبت در منطقه خواند و با تاکید بر این که لغو تحریم های ایران موجب خرسندی همه ما شد، سخنان حیدر علی اف رییس جمهوری فقید آذربایجان مبنی بر این که کشوری نزدیک تر از ایران برای جمهوری آذربایجان وجود ندارد را خاطر نشان کرد.
وی تلاش برخی کشورهای غربی برای استفاده از جمهوری آذربایجان علیه ایران را مورد اشاره قرار داد و گفت: ولی رهبری جمهوری آذربایجان هرگز به تحقق این چنین تلاش ها اجازه نداد و همواره پایبند به اصل روابط دوستی و حسن همجواری با ایران بوده است.
بخشعلی اوا لغو تحریم های ایران را آغاز مرحله جدید توسعه جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: ما بر این باور هستیم که بر اثر سیاست های سنجیده که در ایران اجرا می شود، مردم ایران در آینده نزدیک همه مشکلات موجود را برطرف می کنند و وارد مسیر توسعه بزرگ خواهند شد.وی خاطر نشان کرد: مردم ایران از سال 2006 میلادی در مقابله با اعمال تحریم ها با مقاومت در برابر همه مشکلات ناشی از این اقدام راه توسعه خود را همچنان ادامه داد.رییس انستیتوی شرق شناسی جمهوری آذربایجان همچنین سفرهای اخیر دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به ایتالیا و فرانسه را مورد اشاره قرار داد و گفت: قراردادهای امضا شده در این سفرها چشم انداز توسعه اقتصادی ایران را روشن تر می کند
 
محسن پاک آیین سفیر کشورمان نیز در سخنان خود با اشاره به این که ایران ظرف 10 سال گذشته با تحریم اقتصادی و بخصوص در حوزه بانکی مواجه بود و کشورهای بزرگ اروپایی و غیراروپایی که علاقمند به سرمایه گذاری در کشورمان بودند از این امتیاز محروم شدند ولی پس از لغو تحریم های ایران، خود این کشورها علاقمند هستند که در حوزه های مختلف روابط روابطشان را با تهران توسعه دهند.
سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان سفرهای مقامات ارشد کشورهای مختلف جهان و مدیران شرکت های بزرگ اقتصادی از جمله سفر اخیر رییس جمهوری چین به ایران و همچنین دیدار حسن روحانی از ایتالیا و فرانسه را مورد اشاره قرارداد و گفت: هدف اصلی همه این سفرها برقراری و توسعه روابط اقتصادی است.
وی همچنین در قسمتی دیگر از سخنان خود، عزم راسخ جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با ترورریسم و اسقرار صلح در سراسر جهان را مورد تاکید قرار داد و گفت: ما اعتقاد داریم که مبارزه با تروریسم و استقرار امنیت نیاز به یک عزم جهانی دارد و همه کشورهای صلح دوست جهان باید با هم متحد شوند.
پاک آیین افزود: نیاز به تاسیس ائتلاف های تبلیغاتی و بدلی برای مبارزه با تروریسم در منطقه  نیست بلکه کشورهایی که در واقع عزم مبارزه با تروریسم را دارند در وهله اول باید کمک های مالی و تجهیزاتی خود را به گروهای تروریستی مثل داعش قطع کنند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان در بخشی دیگر از سخنان خود در این کنفرانس، گزارشی مشروح درباره انقلاب اسلامی و دست آوردهای آن ارایه کرد.
وی با اشاره به این که این انقلاب اسلامی ایران بر سه شعار اصلی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی مبتنی بود و بر مبنای سه رکن عمده ایدئولوژی اسلامی، رهبری حضرت امام خمینی (ره) و حمایت و حضور مردم در صحنه به پیروزی رسید گفت: اگر انقلاب ما حفظ شده و پس از 37 سال هنوز هم قدرتمند هستیم به دلیل اجرای همین سه رکن است.
پاک آیین با بیان این که قدرت های بزرگ بر اثر انقلاب اسلامی منافع خود را در ایران و منطقه از دست دادند، تصریح کرد: این قدرت ها توطئه های زیادی علیه کشورمان کردند و جنگ تحمیلی بزرگترین توطئه ای بود که به مدت هشت سال بر مردم ایران تحمیل شد و ما توانستیم از خود دفاع کنیم.
وی تحریم های اقتصادی را نیز از دیگر توطئه های دیگر علیه جمهوری اسلامی ایران خواند که اخیرا خاتمه یافت.
در ادامه این نشست ابراهیم ابراهیمی رایزن فرهنگی سفارت و ودادی ومصطفی یف از شرقشناسان قدیمی دیدگاه های خود را در مورد ابعاد مختلف انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن بیان کردند.
 
 

نظرات بسته شده است.

1277