تاريخ انتشار :چهارشنبه 9 سپتامبر 15.::. ساعت : 2:10 ب.ظ
فاقدديدگاه

استاد بزرگ کمانچه آذری درگذشت

هابیل علیف، استاد بزرگ کمانچه‌ی آذری، از دنیا رفت.

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی ایسنا، این هنرمند کشور جمهوری آذربایجان مدتی در حالت کما بود و 17 شهریورماه درگذشت.

هابیل علیف اجراهای بسیاری در شوروی و همچنین ترکیه، آمریکا، آلمان، انگلستان، فرانسه، هندوستان، پاکستان، ایران، مصر، سوئد، هلند، تونس، ژاپن، سوریه و … داشته‌ است.

او در سال ۱۹۵۲ به باکو رفت و به مدرسه موسیقی عاصف زینالی وارد شد. در سال ۱۹۵۳ نیز به انجمن فلارمونیک دولتی جمهوری آذربایجان وارد شد.

پیمان ناصح‌پور (نوازنده‌ی تنبک) برای درگذشت این هنرمند، یادداشتی را در اختیار ایسنا قرار داده و در آن نوشته است: «استاد هابیل علیف یکی از کمانچه‌کش‌های قدَر آذربایجان بود و از نظر حس و حال موسیقی بی‌نظیر. آهنگساز بسیار خوبی هم بود، اما این آن چیزی نبود که او را منحصربه‌فرد می کرد. او در روی صحنه به قدری مسلط و آرام بود که در همان چند ثانیه‌ی اول شنونده را مسحور ملودی‌های زیبایش می‌کرد.

اگر نگویم، او تنها کسی بود که در شناساندن کمانچه به دنیا همت گماشت، با خیالی راحت می‌توانم بگویم که مهم‌ترین نوازنده‌ی کمانچه‌ی آذری بود که کمانچه را به دوستداران موسیقی شرقی معرفی کرد.

بدیهی است، استاد هابیل علیف سبکی در نوازندگی کمانچه خلق کرد که به سبک هابیل علیف مشهور شده است.

بنده در سال 1370 به همراه پدر، با ایشان در تالار وحدت و تئاترشهر کنسرت دادیم و از نزدیک شاهد بزرگی آن استاد بی‌بدیل کمانچه بودم.

چند روز پیش که شنیدم به کما رفته‌اند، خیلی نگران شدم ولی امیدوار بودم از کما بیرون آمده و حال‌شان خوب شود. اما خبر رسید که دیروز در باکو فوت شده‌اند و از شنیدن این خبر ناراحت‌کننده خیلی غمناک شدم.

برچسب‌ها:, ,

نظرات بسته شده است.

1908