تاريخ انتشار :شنبه ۴ مرداد ۹۳.::. ساعت : ۳:۳۴ ب.ظ
یک دیدگاه

مزیت ها و فرصت های منطقه آزاد تجاری ارس (از جلفا تا بیله سوار)

 غلامرضا آورند

با عنایت به اینکه در ماههای اخیر خیزش عمومی مردم مغان برای اتصال منطقه ازاد ارس به پارس آباد وبیله سوار که با همراهی وتلاش فرماندار دولت تدبیر و نماینده محترم مردم و نمایندگان ادوارمغان واستاندار محترم ونخبگان مغان می رود تا به منصه عمل برسد مطالبی جهت آگاهی عامه مردم از مزیتها و فرصتهای منطقه  ازاد ارس گرد اوری و تلخیص شده است که تقدیم میگردد:
مزیتهای قانونی منطقه آزاد ارس (از جلفا تا بیله سوار)

آزادی مشارکت سرمایه گذاری خارجی تا سقف ۱۰۰ درصد .
آزادی کامل ورود و خروج سرمایه .
تضمین کامل سرمایه های خارجی و سود حاصل از آنها .
معافیت مالیاتی ۱۵ ساله که تا ۲۰ سال افزایش پیدا نموده است .
معافیت از پرداخت هرگونه حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای واردات مواد اولیه ، ماشین آلات و قطعات یدکی جهت تولید کنندگان منطقه .
ورود آزاد و بدون حقوق گمرکی ماشین آلات،قطعات یدکی،مواد اولیه و مصالح ساختمانی جهت احداث واحدهای تولیدی،تجاری و خدماتی در منطقه
معافیت گمرکی برای ورود کالاهای ساخته شده در منطقه آزاد به داخل کشور به میزان ارزش افزوده .
امکان ترانزیت و صدور مجدد کالا بدون محدودیت .
امکان مشارکت سرمایه گذاری داخلی و خارجی .
معافیت گمرکی برای ورود کالاهای ساخته شده در منطقه به داخل کشور .
امکان ورود کالا بدون پرداخت عوارض گمرکی و سود بازرگانی منطقه .
امکان ورود اتباع خارجی از طریق مبادی ورودی و خروجی مجاز مناطق ،بدون نیاز به صدور روادید قبلی .
فروش و اجاره زمین به سرمایه گذاران داخلی و اجاره زمین به سرمایه گذاران خارجی .
حاکم بودن مقررات خاص اشتغال در مناطق
امکان استفاده از نیروی انسانی متخصص خارجی در منطقه
صدور مجوز ساخت و پایان کار بصورت رایگان
عدم محدودیت زمانی متروکه شدن کالا در منطقه ویژه
سایر ویژگیها و مزایای منطقه آزاد تجاری – صنعتی ارس (از جلفا تا بیله سوار)

– وجود شهرک صنعتی پارس اباد به عنوان جزء ای از محدوده منطقه آزاد ارس و همچنین به عنوان یکی از مدرنترین شهرکهای صنعتی استان با دارا بودن و ارائه تمامی امکانات آب ، برق ، تلفن ، گاز ، زمین غیره به سرمایه گذاران بطوریکه هم اکنون تعداد زیادی واحد صنعتی فعال در زمینه های فلزی ، سلولزی و بهداشتی ، غذایی و … در آن مشغول فعالیت می باشند .
– فاز صنعت محدوده منطقه ، با دارا بودن کلیه زیرساختهای لازم و ارائه تسهیلات بسیار مناسب جهت ایجاد صنایع و واحدهای
– فاز تجارت منطقه با ایجاد بسترهای لازم جهت گسترش بازرگانی از قبیل محوطه سازی ، برقراری اینترنت پر سرعت ، وجود مجتمع های تجاری – نمایشگاهی و ارائه تسهیلات بسیار مناسب به فعالین اقتصادی منطقه .

– قبول ضمانتنامه های بانکی بلند مدت جهت ایجاد تسهیلات برای صاحبان کالا و بازرگانان
– صدور مجوز فعالیت در یک هفته و امکان ثبت شرکت در کمتر از چند روز
– وجود مراکز ارائه خدمات مالی ، بانکی و امکان ایجاد بورس کالا با توجه به حجم مبادلات بالای تجاری و بازرگانی و قوانین بسیار مناسب منطقه .
– وجود گمرک بیله سوار اصلاندوز و با امکانات و تجهیزات مدرن
– فراهم بودن مقدمات جهت ایجاد صنایع تبدیلی ، بسته بندی و فرآوری محصولات کشاورزی در منطقه ، جهت ایجاد حداکثرارزش افزوده ( با توجه به محوری بودن فعالیت کشاورزی در استان اردبیل ) و ارائه تسهیلات سازمان منطقه آزاد ارس به سرمایه گذاران متقاضی .
– اعمال تخفیفات ویژه انبارداری در منطقه و ایجاد مزیت نسبی انبارداری به نسبت سایر مناطق .
– واگذاری غرفه و فضای نمایشگاهی عرضه مستقیم محصولات در منطقه به تجار و بازرگانان برای مدت ۲ سال بدون اجاره و تنها با دریافت حق شارژ .
– تقبل هزینه های تبلیغاتی توسط منطقه ، برای تولیدکنندگانی که محصولات خود را در غرفه های فاز تجارت منطقه عرضه می نمایند .
– تقبل هزینه های ایاب و ذهاب بازدیدکنندگان و مشتریان توسط منطقه ، صدور کارت اعتباری خرید برای مشتریان توسط بانکهای طرف قرارداد با منطقه و …
– ایجاد طرح ساحلی ارس با کلیه امکانات رفاهی و بهداشتی شامل آلاچیق ، وسایل بازی کودکان ، طرح شنای بانوان و آقایان و پارگینگ با وسعت ۴ هکتار ، که بطور رایگان در اختیار بازدیدکنندگان و گردشگران قرار می گیرد .
وجود نیروی کار متخصص فراوان .
بهره برداری و گسترش فرودگاه پارس اباد جهت ترانزیت کالا از جلفا تا بیله سوار
– منطقه ای دارای طرح راهبردی و طرح جامع که تمامی فعالیتهای عمران و آبادانی و اقتصادی آن ، بر اساس اصول علمی و کارشناسی انجام می شود .
– منطقه ای دارای تمام امکانات زیربنایی شامل آب ، برق ، گاز ، تلفن و … مورد توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی .

– ایجاد مراکز دانشگاهی بین المللی شامل راه اندازی واحدهای بین الملل بیله سوار ،دانشگاه کشاورزی مغان سایر موسسات آموزش عالی و پژوهشی .
– ایجاد بسترهای لازم در زمینه های ICT برای راه اندازی تجارت الکترونیک ، گسترش اینترنت و اینترانت در منطقه و استفاده از فیبر نوری و به روز کردن واگذاری تلفن ثابت به متقاضیان و تامین کننده نیازهای شبکه الکترونیکی منطقه و قرار گرفتن در کانون توجه بازرگانی کشور به لحاظ تجارت الکترونیکی .
– در نظر گرفتن پهنه بندیهای مناسب برای استقرار پارکهای علم و فناوری در منطقه و امکان گسترش ارتباطات علمی با مراکز آموزشی و تحقیقاتی اقصی نقاط جهان بخصوص کشور های اسیای میانه
– فراهم نمودن مقدمات لازم جهت ایجاد دهکده سلامت محصولات کشاورزی در منطقه با توجه به راه اندازی واحد بین الملل دانشگاه دانشکده کشاورزی در منطقه .

برچسب‌ها, , , , , , ,

یک نظر

  1. جاويد مصطفي گفت:

    مطلب جالبی بود متشکرم .

3788