تاريخ انتشار :چهارشنبه 2 نوامبر 2022.::. ساعت : 1:41 ق.ظ
فاقدديدگاه

فاطمی امین وزیر صمت ماند/ موافقان و مخالفان چه گفتند؟

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مخالفت با استیضاح سیدرضا فاطمی‌امین، مجددا به او رای اعتماد دادند. کل حاضرین: 274 تعداد آرای موافق: 84 تعداد آرای مخالف:182 تعداد آرای باطله: 2رای ممتنع: 6رای

به گزارش شهریمیز؛ به نقل از خبرگزاری ها، قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: رئیس‌جمهور هم به صورت شفاهی و هم به صورت کتبی در نامه‌ای ضمن تشکر از نمایندگان اعلام کرد که به دلیل استقبال از نخست‌وزیر ارمنستان نتوانسته در جلسه استیضاح وزیر صمت حضور یابد.

جلسه امروز مجلس شورای اسلامی در حالی آغاز شد که تقاضای استیضاح سیدرضا فاطمی امین در دستور کار مجلس قرار داشت.

محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور، سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و امور دارایی، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور وی را در این جلسه همراهی می‌کنند.

پس از پایان صحبت‌های حسن نوروزی، نماینده رباط کریم سید صولت مرتضوی به گفت‌وگو پرداخت و بعد نوروزی با همراهی مرتضوی به سمت فاطمی امین رفتند و میان نماینده مخالف و وزیر صنعت گفت‌وگو صورت گرفته پس از پایان صحبت‌ها یکدیگر را در آغوش گرفتند.

هاجر چنارانی نماینده مخالف وزیر صمت در زمان صحبتش در واکنش به «دو دو» گفتن نمایندگان به حضور خود در جایگاه ناطقین گفت: احسنت به مجلسی که در ابتدای حضور بنده هنوز صحبت شروع نشده واکنش نشان می‌دهد، می خواهم بدانم این «دو دو»ها از نماز آمده یا از تماس‌ها و جلسه فشرده دیشب با وزیر و فشارها و لابی‌ها.

نمایندگان موافق استیضاح وزیر صمت افزایش قیمت خودرو، تعلل در واردات خودرو را از علل اصلی استیضاح وزیر صمت اعلام کردند که این موضوع با انتقاد مخالفان استیضاح مواجه شد.

در ادامه جلسه علنی روز سه شنبه -۱۰ آبان- مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی استیضاح فاطمی امین وزیر صنعت،معدن و تجارت موافقان استیضاح دلایل خود را بیان کردند.

رشیدی کوچی: تمام مشکلات خودرو به عدم مقاومت وزیر برابر زیاده خواهی خودروسازان مربوط است

جلال رشیدی کوچی در موافقت با استیضاح سیدرضا فاطمی امین گفت: ضمن اینکه شما فردی دست پاک هستید، اما برای مدیریت وزارت صمت علاوه بر پاکدستی نیاز به شجاعت است تا در برابر زر و زور با شجاعت مقابله کند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با اشاره به موضوع خودرو گفت: از دولت فساد ستیز و انقلابی دولت آقای رییسی انتظار داشتیم که برابر زیاده خواهی خودورسازان بایستد نه اینکه با انها همکاری کند.

وی ادامه داد: در جلسه سران قوا شما قول دادید که نه تنها در برابر افزایش قیمت خودرو خواهیدایستاد بلکه قیمت خودرور را هم مدیریت خواهید کرد.اما به عنوان مثال قیمت پژو پارس از ۲۸۰ میلیون تومان در مهرماه به بیش از ۴۰۰ میلیون رسید و سایر قیمت‌های خودرو نیزاینچنین است.

رشیدی کوچی ادامه داد: البته عده‌ای تلاش کردند که با طرح قیمت کارخانه و بازار آزاد صورت مسئله را پاک کنند که در حقیقت بی انصافی است. از طرفی شما با یک آیین نامه واردات خودرو را به نفع خودرو سازان سوزاندید. این در حالی است که جوانان دغدغه خودرو دارند. چرا باید قیمت خودرو ۸ هزار دلاری در ایران به قیمت ۸۰ هزار دلار فروخته شود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: چرا یک میلیارد دلار برای واردات خودرو اختصاص دادید ولی امروز اسم وارد کنندگان خودور فقط ایران خودرو و سایپا و زیر مجموعه‌های آنها است. از طرفی خودروسازن به هر نحوی که بخواهند به موضوع خودرو ورود کرده و با میل خود با مردم رفتار می کنند.

جلال رشیدی کوچی افزایش افسار گسیخته قیمت خودرو، این موضوع را دلیل اصلی استیضاح اعلام کرد که تعدادی از نمایندگان با فریاد دو دو مخالفت خود را با استیضاح اعلام کردند.

وی ادامه داد: نمایندگان ملت امروز چشم مردم ایران به شماست از شما انتظار داریم با شجاعت و صداقت اقدام کنید،قصه خودرو یک قصه پر غصه است اجازه دهید دولت با یک فرد جدید و قوی به کار خود ادامه دهد.

بعد از پایان نطق رشیدی کوچی نمایندگان با فریاد های دو دو مخالفت خود را با اظهارات وی بیان کردند.

صدیف بدری: ۱۷ هزار کشته در جاده ها نتیجه عملکرد وزارت صمت در خودروسازی است

صدیف بدری نیز در موافقت با استیضاح وزیر صمت گفت: استیضاح مهمترین ابزار نظارتی مجلس شورای اسلامی است تا وزرا فقط برنامه های خود را برای جلسه روز رای اعتماد مطرح نکنند. بلکه اگر وزیر نتوانست در مدت دوران وزرات خود به وعده های داده شده عمل کند، استیضاح به بهتر شدن رویه دولت کمک کند.

نایب رییس دوم کمیسیون عمران مجلس افزود: وزیر صمت سال گذشته از برنامه خود برای اصلاح روند خودروسازی کشور سخن گفت و معتقد بود تا زمانی که تولید افزایش نیابد، تعادل در بازار خودرو ایجاد نمی شود اما این وعده ها محقق نشدند.

نماینده مردم اردبیل در مجلس تاکید کرد: سالانه ۱۷ هزار نفر از هموطنان جان خود را در جاده ها از دست می دهند و ۳۶۰ هزار نفر دچار قطع عضو و قطع نخاع می‌شوند .در این شرایط نمایندگان کیفیت خودرو داخلی را چگونه ارزیابی می کنید؟

وی ادامه داد: به رغم وعده وزیر برای حذف قرعه کشی و کاهش قیمت خودرو این موضوع محقق نشد و شاهد عدم کنترل بازار و حضوردلالان در بازار هستیم.

این نماینده مجلس ادامه داد: واردات خودرو به رغم قول وزیر محقق نشد و برای برندهای وارداتی بحث‌های زیادی وجود دارد. عدم تحقق برنامه های فاطمی امین نشان دهنده عدم درک وی از بازار خودرو است.

بدری تاکید کرد: عدم کاهش قیمت خودرو، عدم تولید کافی و عدم واردارت خودرو سبب بلاتکلیفی این بازار شده است. از طرفی عدم رعایت اصل شایسته سالاری در انتصابات که سبب ورود ۷۰ نفر بدون سابقه کاری به وزارت صمت شده است، بازی با قیمت در محصولات به عنوان قیمت درب کارخانه و قیمت مصرف کننده و قیمت‌های افسارگسیخته سبب شده تغییر وزیر صمت امروز مورد تایید ما قرار بگیرد.

نمایندگان پس از پایان اظهارات نوروزی با فریاد دودو با اظهارات وی نیز مخالفت کردند.

در ادامه صدیف بدری مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح از کیفیت خودرو انتقاد کرده و نسبت به عدم حذف قرعه کشی خودرو اعتراض نمود.

وی گفت: کاهش قیمت تمام شده خودرو یکی از وعده های وزیر بود شاهد هیچ حرکت مثبتی در کنترل بازار خودرو و خروج دلالان از بازار نیستیم.

بدری عدم شایسته سالاری در وزارت صنعت را از دلایل استیضاح خواند.

نمایندگان مجلس پس از پایان اظهارات بدری نیز با فریاد دو دو مخالفت خود را با استیضاح اعلام کردند.

در ادامه هاجر چنارانی در موافقت با استیضاح وزیر صمت از دو دوی نمایندگان انتقاد کرد و گفت: فشارهای دیشب و فریادهای دو دوی امروز سر منشا یکسان دارد.

اظهارات وی اعتراض شدید نمایندگان با فریاد دو دو شد تا جایی که محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی نمایندگان را دعوت به سکوت و آرامش کرد.

نمایندگان ملت در جریان اظهارات چنارنی همچنان به فریادهای دو دو ادامه دادند.

در ادامه مرتضی حسینی  در موافقت با استیضاح وزیر صمت خطاب به رئیس جمهور گفت:‌ همچنانکه استحضار دارید بنا بود این استیضاح سه ماه پیش به جریان بیفتدا اما با وساطت رئیس مجلس کنندگان به امید بهتر شدن شرایط و بهبود وضعیت صنعت معدن و تجارت و انجام تغییرات و اصلاحات لازم از پیگیری صرف نظر کرده و مهلتی به دولت دادیم اما متاسفانه آقای وزیر و دولت به وعده‌های خود عمل نکردند.

وی ادامه داد: نمایندگان امید زیادی به دولت سیزدهم خصوصاً در بحث تنظیم بازار و کنترل قیمت ها و رفع مشکلات صنایع و معادن به ویژه در خودروسازی و فولاد بسته بودند و انتظار داشتند، موانع تولید در بخش‌های کمی و کیفی برداشته شود اما باید گفت نه تنها حرکت چشمگیر و قابل توجهی در این زمینه مشاهده نشد بلکه کار به جایی رسید که عده‌ای از کارآفرینان و تولیدکنندگان راه خود خروج از کشور را در پیش گرفتند حتی این مسئله به معدنچی ها و کارگران معدن هم سرایت کرد.

 

فاطمی امین در جلسه استیضاح: ضعف‌هایی دارم که می‌پذیرم/ ما وارث چالش‌‎های انبوهی هستیم/ خودرو قصه پر غصه‌ای است که نه من، نه شما، نه مردم و نه رهبری از آن راضی نیستیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: آیت‌الله رییسی اسطوره و نماد مبارزه با فساد هستند و من نخستین مدعی مبارزه با فساد در دولت هستم.

«سید رضا فاطمی‌امین» امروز (سه‌شنبه) در جلسه استیضاح خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی افزود: فساد و فامیل‌بازی به ما نمی‌چسبد، در حالی که گفته شده انتسابات فامیلی در وزاتخانه داشته‌ام.

وی بیان‌داشت: در حالی که برادرخانم ندارم و وی در تصادف جاده‌ای کشته شده، اما تاکنون دو بار عنوان شده که برادرخانمم را در فولاد مبارکه یا آستان قدس رضوی منسوب کرده‌ام.

فاطمی‌امین با بیان اینکه در وضوع پولشویی عقب‌ماندگی داریم، به اتهام مطرح شده از سوی برخی نمایندگان مجلس اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه این اتهام در محضر عموم مردم ایران مطرح شده، باید مورد پیگیری قضایی قرار گیرد.

وی تصریح‌کرد: اینکه گفته شده دوستان من در واردات خودرو نقش داشته‌اند اتهام بزرگی است که وارد شده و اگر اثبات شد استعفا خواهم داد، اما اگر اثبات نشد اتهام‌زنندگان باید پاسخگو باشند.

وزیر صمت تاکید کرد: وارد شدن این اتهامات به یک مدیر دولتی جایز نیست.

وی ادامه‌داد: ضعف‌هایی که به بنده وارد شده را می‌پذیرم، اما باید گفت ما چه تحویل گرفتیم و الان شرایط چیست؟

فاطمی‌امین ادامه‌داد: در وزارت صمت در چهار سال پیش از من پنج وزیر و سرپرست مدیرت کردند که حاوی دو پیام است؛ نخست، وزارتخانه‌ای پرچالش، پردردسر و پیچیده است و دوم، ثبات مدیریت در آن وجود نداشته است.

وی گفت: چالش ‌های انبوهی در این وزارتخانه وجود داشته و ما وارث مشکلات انباشته‌ای بوده‌ایم. من قبول دارم که مسائل متعددی در وزارت صمت بوده و هست و به همین دلیل مسائل را اولویت‌بندی کردیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: امروز اتفاقات بزرگ در صنعت و اقتصاد کشور افتاده و حامل خبرهای خوبی برای شما نمایندگان مردم هستم.

وضعیت صنعت خودرو قابل دفاع نیست، اما رو به بهبود است

وی افزود:‌ خودرو قصه پرغصه‌ای است، نه من، نه شما، نه رهبر معظم انقلاب و نه آحاد مردم از وضعیت خودرو و کیفیت آن در کشور راضی نیستند.

فاطمی‌امین بیان‌داشت: در این حوزه می‌توانستیم دو کار انجام دهیم، یا کنار بایستیم و انتقاد کنیم و بر سر خودروسازان بزنیم یا اینکه مسوولیت بپذیریم و انتقاد و پیگیری کنیم؛ ما مسیر دو را انتخاب کردیم.

وی گفت: خبر خوب این است که روند حرکتی در صنعت خودرو مناسب شده است، هرچند هنوز راضی نیستیم. انتظار می‌رود نمایندگان مجلس نیز حرکت را ببینند نه وضعیت را؛ وضعیت صنعت خودرو قابل دفاع نیست، اما رو به بهبود و فزاینده است.

وزیر صمت اظهار داشت: ما کار در حوزه خودرو را به سه مرحله تقسیم کردیم که در مرحله نخست که از مهر پارسال شروع شده و تا پایان امسال ادامه خواهد داشت، تمرکز بر ثبات تولید است.

وی به گزارش سال گذشته سازمان بازرسی کل کشور اشاره کرد که حاوی انتقاد جدی وجود بیش از ۱۷۰ هزار خودروی ناقص در کف پارکینگ‌های خودروسازان بود، اما اکنون این رقم به صفر رسیده است.

فاطمی‌امین بیان‌داشت: مشکل نقدینگی در صنعت خودرو بدون اضافه برداشت از بانک مرکزی رفع شد.

وی ادامه‌داد: امروز شاهد رشد حدود ۳۰۰ درصدی تولید خودروی کامل، رشد ۴۷ درصدی تولید وانت، ۱۴۰ درصدی کامیون و کشنده، ۷۸ درصدی تولید اتوبوس و ۴۵۰ درصدی تولید ون هستیم، دو هفته پیش قرعهپ کشی در گروه خودروسازی سایپا برداشته شد و حتی خودروسازان به دنبال فروش اقساطی خودروهایشان هستند.

وزیر صمت یادآور شد: همه ما در موضوع کیفیت خودرو انتقاد داریم و معترض هستیم، اما مگر می‌شود مشکلات کیفی خودروها را در کوتاه‌مدت حل کرد؛ امروز بیش از ۳۰۰ پروژه از سوی خودروسازان برای ارتقای کیفی محصولاتشان تعریف شده است و حرکت آغاز شده رو به پیشرفت است.

وی در خصوص مطرح شدن موضوع انحصار در خودروسازی گفت: در حالی که تا سال گذشته خودروسازان خصوصی سهم هفت درصدی از کل تولیدات داشتند، امسال این آمار بیش از ۲ برابر شده و به ۱۵ درصد رسیده است که به معنای کاهش انحصار است.

اگر ادعای نقش داشتن دوستان من در واردات خودرو ثابت نشود، نمایندگان باید در محضر مردم پاسخگو باشند

فاطمی‌امین همچنین به موضوع واردات خودرو اشاره کرد و گفت: اینجانب یکی از دنبال‌کنندگان موضوع واردات خودرو به کشور بوده‌ام و حرفی که امروز در مجلس مطرح شد و مدعی شدند دوستان من در واردات نقش داشته اند یا در آستان قدس رضوی با شرکت من اقدام به واردات کرده‌اند را نمی‌بخشم.

وی تصریح‌کرد: اگر این حرف‌ها ثابت شود استعفا خواهم داد، اما اگر اثبات نشد مدعیان باید پاسخگو باشند.

واگذاری ایران‌خودرو و سایپا

این عضو کابینه دولت همچنین با اشاره به موضوع واگذاری‌ها، اظهار داشت: همه ما واگذاری هپکو و هفت‌تپه را دیدیم و اگر قرار بود واگذاری ایران‌خودرو و سایپا نیز به همان شیوه‌ها باشد، هزاران هپکوی دیگر ایجاد می‌شد.

وی توضیح‌داد: برای اینکه شائبه‌ای در قیمتگذاری دو خودروساز بزرگ کشور ایجاد نشود، این مهم را به مرکز کانون وکلای قوه قضائیه واگذار کردیم که فرآیند قیمت‌گذاری ۶ ماه به طول انجامید.

فاطمی‌امین ادامه‌داد: تا مرداد ماه به دنبال قیمتگذاری این دو شرکت بودیم و در نهایت آگهی دادیم، اما فقط یک مشتری برای ایران‌خودرو و دو مشتری برای سایپا پیدا شد. بر این اساس وش واگذاری را تغییر دادیم تا این بار ابتدا زیرمجموعه‌های این دو شرکت واگذار شوند.

وی یادآور شد: در گذشته بخشی از مشکلات این حوزه به دولت بر می گشت و اوایل حضورم در وزارتخانه شاهد برگزاری تحصن‌های مختلف خودرویی در جلوی ساختمان وزارت صمت بودیم، اما امروز معوقات خودروسازان ۲۰ درصد کاهش یافته، گارانتی خودروها از دو به سه سال افزایش یافته و سال آینده ۹ محصول جدید وارد بازار خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به حضور خود در بهبهان و بعد از تصادف جاده‌ای آن اشاره کرد و گفت:‌همه ما از آن تصادف زنجیره‌ای متاثر هستیم، اما در تصادفات علاوه بر خودرو، راننده، پلیس، جاده و غیره نیز نقش دارند؛ اینجانب به سهم خودم قصورم را می‌پذیرم. من هم از این وضعیت انتقاد دارم و زخم خورده همین مساله هستم.

 عقب‌ماندگی‌های زیادی در بخش معدن داریم

وی با بیان اینکه عقب‌ماندگی‌های زیادی در بخش معدن کشور وجود دارد، اظهار داشت: مثل این حوزه همانند فرد پولداری با ۱۰۰ هکتار زمین است، اما نمی‌داند چه امکاناتی در اختیار دارد و می‌خواهد آن را واگذار کند.

فاطمی‌امین تاکید کرد: ‌در این بخش ابتدا باید به سمت اکتشافات برویم، زیرا بسیار در این حوزه عقب هستیم؛ بر این اساس اکتشافات و پی‌جویی را آغاز کرده‌ایم.

وی افزود: نتیجه اکتشافاتی که در استان خراسان جنوبی انجام شده، بسیار خوب بوده و ذخایر ارزشمندی از سنگ‌آهن، مس، طلا و کروم در این استان پیدا شده است.

این عضو کابینه دولت سیزدهم گفت: در گذشته ۳۲۰ مصوبه در بخش معدن وجود داشت که برخی از آنها با یکدیگر تناقض داشتند و موجب رانت و فساد می‌شدند، امروز همه این مصوبه‌ها ابطال و تبدیل به یک دستورالعمل شده است.

وی افزود: در گذشته هر کسی که پول داشت می‌توانست وارد معدن‌کاری شود، اما امروز صلاحیت فنی را علاوه بر صلاحیت مالی مورد توجه قرار دادیم و برای نخستین بار امتیاز فنی را در مزایده‌های معادن اثر دادیم.

رشد ۱۰۰ درصدی تولید ماشین‌آلات معدنی

فاطمی‌امین همچنین با اشاره به موضوع ماشین‌آلات معدنی، ادامه‌داد: از ابتدای امسال تاکنون تولید ماشین‌آلات معدنی ۱۰۰ درصد رشد داشته است.

وی اضافه‌کرد: همچنین آن دسته ‌از ماشین‌آلاتی که ساخت داخل نداشتند، در ۶ ماهه نخست امسال به اندازه کل سال گذشته وارد کشور شده اند.

وزیر صمت همچنین از تدوین ۳۰۰ بسته سرمایه‌گذاری خبر داد که در مزایده بیش از پنج هزار معدن نیز اعلام شده است و گفت: در بهمن امسال و خرداد ماه سال آینده ۱۰ هزار معدن دیگر نیز به مزایده گذاشته خواهد شد.

وی اظهار داشت: در ابتدای حضور در این وزارتخانه بیش از سه‌هزار معدن داشتیم که معلوم نبود در اختیار چه کسانی است، اما امروز تعداد آنها به کمتر از ۳۰۰ معدن رسیده است.

فاطمی‌امین همچنین به موضوع حقوق دولتی اشاره کرد و گفت: سال گذشته تعهد ما در بودجه از این محل ۱۰ هزار میلیارد تومان بود، اما ۱۹ هزار میلیارد تومان وصول شد و این آمار در سال جاری به ۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

وی اظهار داشت: این حقوق دولتی معادن نیز در برخی موارد محل رانت و فساد شده بود، اما امروز با الکترونیکی شدن همه محاسبه‌نامه‌ها، رصد معادن با پهپاد و غیره به دنبال ضایع نشدن حقوق ملت هستیم.

انحصار دولتی در فولاد نداریم

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه به فولاد به عنوان یکی از محورهای استیضاح اشاره کرد و گفت: از کدام انحصار دولتی در فولاد سخن می‌گوییم؟ وقتی ۹۴ واحد فولادی در کشور وجود دارد اما ایمیدرو فقط در ۱۷ درصد شرکت فولاد مبارکه سهم دارد، آیا نام آن انحصار دولت است؟

وی خاطرنشان‌کرد: در ۶ ماهه نخست امسال در هم‌سنجی با پارسال فولاد به میزان ۴۲ درصد بیش از سال گذشته در بورس عرضه شده است، این وضعیت در سنگ‌آهن ۴۰۰ درصد و در آهن اسفنجی ۸۰۰ درصد است و همه اینها به معنای شفافیت است.

فاطمی‌امین تصریح‌کرد: بورس کالا شفاف‌ترین سازو کار برای معاملات است.

وی با بیان اینکه اتفاقات بزرگی در فولاد افتاده، بیان‌داشت: امروز ورق فولادی ۲۰ درصد ارزان‌تر از سال گذشته عرضه می‌شود و در سایر اقلام از جمله میلگرد هم اینچنین است، به‌طوری که در فروردین و اردیبهشت امسال قیمت فولاد را کاملا مدیریت کردیم.

این عضو کابینه دولت افزود: شهریورماه ۱۴۰۰ و در ماه‌های ابتدایی حضور در وزارت صمت اعلام کردم که قیمت سیمان باید کاهش یابد و یک ماه بعد قیمت آن به کیسه‌ای ۵۰ هزار تومان کاهش یافت. امروز قیمت سیمان کیسه‌ای ۴۸ هزار تومان و در بورس کالا (بدن احتساب هزینه‌های حمل و نقل، ارزش افزوده و غیره) کیسه‌ای ۳۵ هزار تومان است و ثابت مانده است.

وی با اشاره به موضوع بازار، اظهار داشت: بازار را باید با تولید و عرضه مناسب مدیریت کرد که در این صورت نام آن تنظیم بازار است، نه با بگیر و ببند و اقدامات تعزیراتی.

فاطمی‌امین افزود: امروز قیمت بسیاری کالاهای اساسی با وجود افزایش نرخ ارز ثابت مانده است.

وی یادآوری کرد:‌ وزارت صمت مسوول تنظیم بازار مرغ، تخم‌مرغ، برنج، لبنیات و غیره نیست، اما در زیرمجموعه این وزارتخانه اتفاقات خوبی افتاده است.

وزیر صمت به افزایش ۵۰ درصدی تولید تراکتور در سال جاری اشاره کرد و گفت: قیمت تراکتور در برخی مدل‌های با قدرت ۱۰۰ اسب بخار بیش از ۱۰۰ میلیون تومان کاهش یافته و این معنای تنظیم بازار است.

وی با شاخص تورم تولیدکننده اشاره کرد و ادامه‌داد: کل تورم تولیدکننده از ۵۸.۹ درصد در تابستان سال گذشته به ۴۹ درصد کاهش یافته (افت ۱۰ درصدی) و تورم بخش صنعت از ۶۲ ردصد در تابستان پارسال به ۴۶ درصد در بهار امسال افت داشته است. همچنین تورم بخش معدن از ۱۰۰ درصد در تابستان سال گذشته اکنون به ۲۷ درصد کاهش یافته است.

کنترل کالاهای قاچاق و تقلبی

فاطمی‌امین ادامه‌داد: امروز در بحث مبارزه با کالای قاچاق و تقلبی با افتخار اعلام می‌کنم که بیش از ۸۰۰ هزار کالا شناسه دریافت کرده‌اند و هفت میلیارد فقره کد رهگیری صادر شده است.

وی گفت: در حوزه لوازم یدکی خودرو در گذشته شاهد سهم ۳۰ درصدی کالاهای قاچاق و تقلبی بودیم، در سال جاری بیش از ۲۳۰ میلیون کد رهگیری برای لوازم یدکی خودروها صادر شده است.

این عضو کابینه دولت اضافه کرد: تا امروز بیش از پنج‌هزار و ۸۰۰ فروشگاه بزرگ به سامانه جامع تجارت متصل شده است و به‌راحتی می‌توان مشخص کرد چه تعداد کالا، با چه قیمت‌هایی و غیره در آنها به فروش رفته است.

رشد بخش صنعت بیش از رشد متوسط کل کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به اینکه محور اقتصاد تولید است، گفت: اگر تولید در کشور رشد یافت، بقیه مسائل قابل حل است.

وی افزود: مطابق گزارش‌های مرکز آمار ایران، در سه ماهه ابتدایی امسال رشد اقتصادی کشور ۳.۸ درصد بود اما این رشد در بخش صنعت ۵.۱ درصد بود و به‌طور نمونه فولاد ۱۰ درصد رشد داشت.

فاطمی‌امین بیان‌داشت: در شرکت‌های بورسی که بیش از ۵۰ درصد تولید کشور را بر عهده دارند، در خرداد ماه ۲.۵  درصد رشد، در تیرماه ۵.۸ درصد رشد، در مرداد ماه ۶.۷ درصد رشد و در شهریورماه ۶.۵ درصد رشد به ثبت رسیده است.

وی اظهار داشت: در حالی که سرمایه‌گذاری در بخش صنعت تا پیش از سال ۱۴۰۰ صفر یا منفی بوده، اما در بهار امسال ۵.۸ درصد رشد در بخش صنعت و ماشین‌آلات در مقایسه با پارسال به ثبت رسید و این یعنی فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان به آینده امید دارند.

این مقام مسوول خاطرنشان‌کرد:‌ در یک سال گذشته بیش از ۶ هزار هکتار به مساحت شهرک‌های صنعتی کشور افزوده شده است.

وزارت صمت در صدر اشتغالزایی در کشور

وزیر صمت ادامه‌داد: مطابق گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت صمت رتبه نخست اشتغال کشور را با بیش از ۱۶۰ هزار شغل کسب کرده است.

وی همچنین به رشد ۱۳ درصدی صادرات در نیمه نخست امسال اشاره کرد و  افزود: نامه‌های ارسال شده از سوی تشکل‌ها، اتحادیه‌ها، صنوف و خانه‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها به نمایندگان خانه ملت و رییس مجلس، همگی نشان‌دهنده امید ایجاد شده در این بخش‌ها است

نظر خود را به ما بنویسید.