تاريخ انتشار :یکشنبه 9 ژانویه 2011.::. ساعت : 10:58 ب.ظ
فاقدديدگاه

دانلود فیلم ساخت هتل 15 طبقه در مدت 6 روز در چین

 از اینجا دانلود کنید

مهندسان چینی‌ که به خاطر سرعت در نحوه ساخت یک هتل آپارتمان ۱۵ طبقه، موفق شدندرکورد جهانی سریع‌سازی را به نام خود ثبت کنند، جزئیات کامل این پروژه را بالاخره منتشر کردند. مجتمعی که در شانگهای در ۶ شبانه‌روز احداث شده، حاوی قطعات فلزی و بتنی بزرگ تولیدشده در کارخانه است که کمتر از یک هفته در محل مونتاژ شده است. برخی قسمت‌های هتل همچون در و پنجره‌ها پلاستیکی است و در عین حال کل سازه در مقابل ۹ ریشتر زلزله مقاومت دارد.

جزییات ساخت هتل 15 طبقه در چین در مدت 6 روز

فکر می کنید برای ساخت یک هتل ۱۵ طبقه با عایق حرارتی و صوتی که می تواند تا ۹ ریشتر زلزله را تحمل کند، چقدر زمان لازم است؟ در شانگهای که تنها طی مدت شش روز این هتل ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفته است! البته لازم به ذکر است که زیرسازی این بنا از قبل آماده بوده است. اما باز هم کار خارق العاده ای صورت گرفته است.

تیم سازنده این بنا برای دست یابی به چنین رکوردی در چندین شیفت کاری و به صورت شبانه روزی مشغول به فعالیت بوده اند. در ساخت این هتل تا حد ممکن از مصالح پیش ساخته استفاده شده و همین باعث گردیده تا میزان ضایعات مصالح ساختمانی تقریبا به یک درصد کاهش یابد

 

 

پخش اینترنتی فیلم کوتاه از احداث ۶روزه یک هتل آپارتمان ۱۵ طبقه در شانگهای چین مسوولان وزارت مسکن و سازندگی این کشور را در مقابل درخواست دو میلیون مهندس ساختمانی از نقاط مختلف جهان برای اطلاع از جزئیات فنی این شیوه ساخت‌وساز قرار داده و باعث انتشار جزئیات «سبک چینی در سریع‌سازی مسکن» شده است.

گزارشی که روز گذشته در این باره منتشر شد حاکی است گروهی از مهندسان چینی با استفاده از قطعات پیش‌ساخته فلزی و با کمترین میزان پرت مصالح، در ۶ شبانه‌روز یک برج مسکونی احداث کرده‌اند که این سازه در عین مقاومت در برابر زلزله ۹ریشتری، به‌خاطر به‌کار رفتن مصنوعات پلاستیکی در آن، سبک و سریع ساخته شده است.

چینی‌ها که تاکنون به خاطر تولیدات ارزان‌قیمت خود بسیاری از بازارهای ریز و درشت جهان از مواد غذایی گرفته تا محصولات پیشرفته الکترونیکی را در قبضه خود گرفته‌اند، این بار به خاطر ساخت هتل آپارتمان ۱۵ طبقه در ۶ روز، در صنعت ساخت و ساز نیز شهرت دوباره‌ای برای خود دست و پا کرده و رکورد جدیدی در سریع سازی به ثبت رسانده‌اند. دیروز سرانجام پس از گذشت ۴۵ روز از احداث هتل ۱۵طبقه آرک در چین، شرکت سازنده با انتشار جزئیات ساخت این هتل، نحوه به کارگیری جدیدترین تکنولوژی روز جهان در صنعت ساخت‌و‌ساز را اعلام کرد. این هتل ۱۵ طبقه حالا به خاطر سرعت بی‌نظیر ساخت نه تنها در چین به شهرتی دست یافته، بلکه توجه بسیاری از فعالان ساختمانی در دنیا را نیز به خود جلب کرده است. به نظر می‌رسد این رکورد شکنی بی‌سابقه در سریع سازی فصل جدیدی در به‌کارگیری مصالح ساختمانی پیش‌ساخته در صنعت ساخت‌وساز جهان گشوده است.

حدود دو هفته پیش یک فیلم ویدئویی کوتاه در سایت‌های اینترنتی منتشر شد که در آن روند ساخت هتل آرک (Ark) در شانگهای چین را نشان می‌داد. در این فیلم ویدئویی ۳دقیقه‌ای، سرعت احداث بنایی بلند در شانگهای به تصویر کشیده شده است. این ویدئو بلافاصله پس از انتشار، توجه بسیاری را به خود جلب کرد؛ به طوری که ظرف کمتر از ۱۰ روز، بیش از دو میلیون مهندس ساختمانی در کشورهای مختلف فیلم ساخت این هتل را در اینترنت تماشا کردند و در سایت‌ها پیغام «درخواست جزئیات» را ثبت کنند.

روش ساخت هتل آرک از آنجا دارای اهمیت است که در ساخت آن تا حد امکان از مصالح ساختمانی پیش ساخته استفاده شده؛ به طوری که ۹۹درصد از این مصالح به طور مفید در ساختمان به کار رفتند و تنها یک درصد آنها تبدیل به نخاله و پرت شده‌ است. علاوه بر اینها احداث بنای کلی ساختمان فقط ۴۶ ساعت طول کشیده و عملیات نازک‌کاری آن نیز ظرف ۷۲ ساعت انجام شده است. تجهیز و جمع‌آوری کارگاه نیز در فاصله یک روز انجام شده است.

 

تجربه واقعی سریع‌سازی

توجه به صنعتی سازی و استفاده از مصالح ساختمانی پیش ساخته، در حالی یکی از دغدغه‌های سازنده‌ها و شرکت‌های ساختمانی در جهان تبدیل شده و اقبال کشورهای مختلف را به دنبال آورده است که در ایران هنوز مشکلات زیادی در راه صنعتی سازی وجود دارد. به طور مثال از دی ماه سال گذشته پروژه‌ای آغاز شده که در آن ساخت ۱۱۰۰ واحد مسکونی به ۲۰ انبوه‌ساز سپرده شده تا با استفاده از فنون صنعتی‌سازی به طور سریع ساخته شوند، اما با گذشت کمتر از یک سال هنوز خبری از اتمام این طرح نشده است.

از سوی دیگر، استفاده بهینه از تمام مصالح ساختمانی و تولید کم نخاله از دیگر نکات جالب توجه در ساخت هتل آرک چین است که می‌تواند برای دست اندرکاران ساخت و ساز در کشور ما نیز الگویی مناسب باشد. چرا که بر اساس اعلام مراجع رسمی‌فقط در تهران سالانه بیش از ۴۰ هزار تن نخاله ساختمانی تولید می‌شود و حجم کل نخاله‌های ساختمانی بیش از ۵برابر زباله‌های خانگی تخمین زده شده است.

جزئیات فنی هتل

البته این بار اولی نیست که چینی‌ها موفق به رکورد شکنی در سریع‌سازی شده‌اند، پیش از این شرکت برود(Broad) که سازنده هتل آرک است، غرفه ۶ طبقه خود در اکسپوی ۲۰۱۰شانگهای را نیز با همین روش یک روزه ساخت، اما این بار احداث ساختمانی ۱۵ طبقه در ۶ روز موجب شهرت بیش از پیش این شرکت چینی شده است. در این حال مدیران شرکت ساختمانی برود(Broad) تاکید می‌کنند که هتل آپارتمان آرک تمام استانداردهای ایمنی را نیز دارا است. بر اساس گزارش خبرگزاری‌های خارجی در ساخت این هتل از نوعی تکنولوژی جدید با عنوان modularization construction technology یا همان فن‌آوری پیمانه‌بندی استفاده شده است. در این روش که بر اساس استانداردها و پیمانه‌های جهانی انجام می‌شود سازنده به بالاترین میزان استفاده مفید از مصالح ساختمانی دست می‌یابد، در مصرف انرژی ساختمان تا بیشترین حد ممکن صرفه جویی می‌شود و مهم‌تر از همه ساختمان را در برابر ۹ ریشتر زلزله مقاوم می‌کند که این یعنی بالاترین میزان مقاومتی که تاکنون یک ساختمان در برابر زلزله داشته است.

تکنولوژی به کار رفته در هتل آرک نیز همانند غرفه برود در اکسپوی شانگهای از سه ویژگی بارز برخوردار است؛ پنجره‌های سه جداره، عایق گرما در دیوارها، سیستم بازیافت هوای گرم و رفلکس تابش خورشید ویژگی‌هایی هستند که موجب می‌شوند در این بناها تا ۸۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی شود. شرکت برود می‌گوید: در هر یک متر مربع از هتل ۱۵ طبقه آرک تنها ۵۳ کیلو فلز و ۴۳ کیلو بتن به کار رفته است، این در حالی است که در ساختمان‌های دیگر از این دست که بدون فناوری نوین احداث شده‌اند، بیش از ۱۸۰ کیلو فلز و ۳۵۵ کیلو بتن در هر مترمربع از ساختمان به‌کار می‌رود. این ویژگی در کنار برخی ابتکارهای جدید دیگر از جمله پلاستیکی بودن جنس قاب پنجره‌ها موجب شده تا ایمنی ساختمان به حداکثر ممکن برسد.

از دیگر نکات قابل توجه ساخت هتل آرک علاوه بر سرعت فوق‌العاده ساخت آن، این است که در جریان احداث ساختمان حتی یک کارگر نیز مجروح و هیچ جرثقیلی در طول عملیات به سایت آورده نشد. البته با تمام اینها هنوز ابهام‌های زیادی در مورد ایمنی و کیفیت این هتل ۱۵ طبقه وجود دارد. برخی ادعا می‌کنند: بنایی که در عرض ۶روز ساخته شود، کیفیت لازم را نخواهد داشت؛ ادعایی که هم‌اکنون در انتظار پاسخ سازندگان هتل آرک است

 

 

نظرات بسته شده است.