تاريخ انتشار :دوشنبه 20 ژانویه 2014.::. ساعت : 7:27 ب.ظ
فاقدديدگاه

بخشی از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران تعلیق شد

گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره نظارت و راستی‌آزمایی آژانس بر ایران در ارتباط با “برنامه اقدام مشترک” منتشر شد.

به دنبال این گزارش بود که شورای وزیران اتحادیه اروپا در نشست خود که صبح دوشنبه (به وقت ژنو) برگزار شد، قانون تحریم‌ها را براساس توافق ژنو بین ایران و 1+5 اصلاح کرد. اتحادیه اروپا در چاچوب توافق هسته‌یی ژنو رسما بخشی از تحریم‌های ایران را تعلیق کرد. یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس از این گزارش را ارائه اطلاعاتی درباره وضعیت برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران درباره اقدامات داوطلبانه‌ای خواند که ایران در قالب برنامه اقدام مشترک که از بیستم ژانویه 2014 اجرا می‌شود، قبول کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، آژانس بین‌المللی تاکید می‌کند که ایران از 30 دی ماه (بیستم ژانویه 2014) اقدامات زیر را انجام داده است:

– توقف اورانیوم غنی‌شده بیش از پنج درصد در دو آبشار موجود در تاسیسات غنی‌سازی نطنز و چهار آبشار موجود در تاسیسات غنی‌سازی فردو که قبلا استفاده می‌شد؛

– توقف فعالیت آبشارها در ارتباط با سانتریفیوژهای موجود در تاسیسات هسته‌ای نطنز و فردو؛

– آغاز رقیق کردن اورانیوم غنی‌شده 20 درصدی در تاسیسات هسته‌ای نطنز؛

– ادامه تبدیل اورانیوم غنی‌شده 20 درصدی به کیک زرد (U3O8) در تاسیسات تولید صفحه سوخت در تاسیسات غنی‌سازی نطنز؛

– نبود خط بازگشت تبدیل اکسید اورانیوم به اورانیوم غنی‌شده 20 درصد در تاسیسات تولید سوخت؛

– نبود هیچ‌گونه پیشرفت در فعالیت‌های موجود در تاسیسات غنی‌سازی نطنز یا فردو یا رآکتور اراک شامل تولید، و تست سوخت برای راکتور تحقیقاتی اراک (IR-40)؛

– ادامه تولید پودر اکسید اورانیوم (UO2) از تبدیل اورانیوم غنی‌شده بیش از 5 درصد به اکسید؛

– ادامه تحقیق و توسعه پادمانی در تاسیسات هسته‌ای نطنز شامل غنی‌سازی موجود و انبار نکردن اورانیوم غنی‌شده؛

– انجام ندادن فعالیت‌های مربوط به بازفراوری در رآکتور تحقیقاتی تهران و فعالیت‌ نکردن تاسیسات تولید ایزوتوپ‌های زنون، ید و مولیبدن؛

آژانس هم‌چنین تایید می‌کند که نامه‌های نوشته شده توسط ایران در ارتباط با اقدام داوطلبانه این کشور در شش ماه آینده بر اساس برنامه اقدام مشترک به شرح زیر است:

– ایران در نامه نوشته شده در هجدهم ژانویه 2014 درباره گام اول در دوره شش ماهه اعلام می‌کند که هیچ مکان جدیدی برای غنی‌سازی به غیر از تاسیسات غنی‌سازی موجود در سایت‌های نطنز و فردو وجود ندارد.

– ایران در نامه نوشته شده در هجدهم ژانویه 2014 درباره گام اول در دوره شش ماهه اعلام می‌کند که این کشور هیچ‌گونه فعالیت بازفرآوری و ساخت تاسیساتی که توانایی بازفرآوری داشته باشد انجام نمی‌دهد.

– ایران در نامه نوشته شده در هجدهم ژانویه 2014 درباره گام اول در دوره شش ماهه اعلام می‌کند که هیچ خط بازگشتی برای تبدیل اکسید اورانیوم غنی‌شده به اورانیوم غنی‌شده 20 درصد وجود ندارد.

– ایران در نامه نوشته شده در بیستم ژانویه 2014 اطلاعاتی درباره کارگاه‌های مونتاژ سانتریفیوژ، تاسیسات انبار و کارگاه‌های تولید روتور سانتریفیوژ ارائه می‌دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران هم‌چنین برای دسترسی بیش‌تر بازرسان آژانس به تاسیسات هسته‌ای نطنز و فردو به خصوص در روزهای تعطیل و آخر هفته در ایران توافق کردند.

برچسب‌ها:, , , , ,

نظرات بسته شده است.