تاريخ انتشار :چهارشنبه 5 جولای 2017.::. ساعت : 11:36 ق.ظ
فاقدديدگاه

مطالبه ۵۰۰۰ ناشنوای اردبیلی/دنیای ناشنوایان دنیای سکوت است

به گزارش شهریمیز به نقل از خبرگزاری تسنیم از اردبیل، این روزها پنج هزار ناشنوای استان اردبیل دو مطالبه اصلی و جدی از مسئولان استان دارند و خواستار راه‌اندازی سامانه پل ارتباطی ناشنوایان و انجمن ناشنوایان هستند تا دغدغه و مشکلاتشان برطرف شود.

ناشنوایانی که به دلیل مشکلاتی نمی‌توانند با سامانه‌های ارتباطی از جمله ۱۲۵ و ۱۱۰ ارتباط برقرار کنند از مسئولان تقاضا دارند به همین منظور سامانه پیامکی راه‌اندازی کنند تا آن‌ها بتوانند به صورت پیامکی در موارد ضروری پیام‌های خود را انتقال دهند تا شاهد مشکلاتی در این زمینه نباشیم.

آری، ناشنوایان نیز همانند سایر اقشار مختلف مردم حق دارند از خدمات مختلف از جمله خدمات ارتباطی برخوردار شوند که در این میان راه‌اندازی سامانه پیامکی برای ارتباط ناشنوایان بسیار مهم و ضروری است و نیاز می‌طلبد مسئولان استان اردبیل از جمله بهزیستی برای این امر اقدامات اساسی انجام دهند.

آنان که می‌توانند سخن بگویند، سکوت را به رضایت تعبیر می‌کنند؛ اما سکوت گاهی اعتراض است و گاهی هم تقدیر که تقدیر را در دنیای ناشنوایان می‌توان دید.

دنیای ناشنوایان دنیای سکوت است، چشم‌هایی که با آن هم باید دید و هم شنید، دستانی که باید با آن هم کار کرد و هم حرف زد، دنیای سکوتی که از رضایت نیست، شکایتی هم نیست، تقدیر است و سرنوشت، سرنوشتی که شاید بتوان آن را نوعی دیگر نوشت.

طرح و ایده سامانه پیامکی برای ارتباط ناشنوایان در اردبیل اجرایی شود

رابط ناشنوایان با بیان این که طرح راه‌اندازی سامانه پیامکی برای ارتباط ناشنوایان ایده ای موثر خواهد بود گفت: برای اجرایی شدن این طرح مسئولان استان باید حمایت‌های همه جانبه‌ای داشته باشند.

سمیه محمدعلیزاده با بیان این که یکی از دغدغه‌های اصلی بین حوزه پلیس، اورژانس، آتش‌نشانی و نیروهای امدادی و فوریت‌ها مشکل گفتاری و شنیداری و ناآشنا بودن به حرکات اشاره ناشنوایان است، بیان کرد: ناشنوایان در  موقعیت‌های خاص نظیر تصادف رانندگی، آتش‌سوزی‌های احتمالی  یا هنگامی که با ورود سارق مواجه می‌شوند  قادر نیستند با ۱۱۰ ،۱۱۵یا  ۱۲۵ تماس بگیرند که به همین دلیل ضروری است برای حل مشکلات خود از طریق پیامک با این ارگان‌ها در ارتباط باشند.

کانون ناشنوایان در اردبیل راه‌اندازی شود

مدیر عامل انجمن خانواده ناشنوایان استان اردبیل گفت: با توجه به آمار بالای پنج هزار نفر ناشنوا در استان اردبیل
که دارای مشکل کم‌شنوایی و ناشنوایی مطلق  هستند  این ضرورت را احساس  می‌کنیم که اقداماتی را در این زمینه انجام دهیم.

سمیه محمدعلیزاده به عنوان نماینده ناشنوایان استان اردبیل تنها موفقیت خود را به عنوان رابط در ارتباط با ناشنوایان دریافت پیامک‌های مختلف از سوی آنان در زمینه های مختلف حقوقی، اجتماعی، مشکلات ازدواج واشتغال دانست و افزود:ناشنوایان هم  مانند مردم عادی نیاز به امنیت دارند.

مدیرعامل انجمن خانواده ناشنوایان استان اردبیل در خصوص راه‌اندازی و ایده سامانه پیامکی  که ناشنوایان بتوانند از طریق پیامک  با  اورژانس، آتش نشانی و نیروهای انتظامی  ارتباط برقرار کنند، تصریح کرد: نیروهای امنیتی و امدادرسانی باید خدماتشان شامل حال همه آحاد جامعه باشد و فرقی نداشته باشد یک فرد دارای معلولیت نیاز به امداد‌رسانی دارد یا یک فرد عادی نیاز به کمک‌رسانی دارد.

رابط  ناشنوایان اظهار کرد: با ارائه خدمات به افراد ناشنوا و کم‌شنوا آن‌ها می‌توانند در هر ساعتی از شبانه‌روز برای مشاوره، امدادخواهی و برقراری ارتباط مستقیم با  هر ارگان مربوطه  از این سامانه استفاده کنند، چرا که ناشنوایان به خاطر محدودیت در برقراری ارتباط کلامی واجد شرایط‌‌ استفاده از این پیامک‌ها هستند.

وی با اشاره به این موضوع که اردبیل  شهر توریستی است، افزود: در این میان ممکن است فرد ناشنوایی هم میان این توریست‌ها حضور داشته باشد که بخواهد با نیروی پلیس صحبت کرده و مشکلش را بیان کند که به همین دلیل ضرورت نیروهای آموزش دیده برای کمک به این افراد کاملا مشهود است.

مدیرعامل انجمن خانواده ناشنوایان استان اردبیل در رابطه با ناشنوایان استان اردبیل تصریح کرد: آنچه  برای افراد دارای معلولیت شنوایی اهمیت بسیاری دارد رعایت حقوق شهروندی است تا آن‌ها نیز مانند دیگران بتوانند از امکانات مختلف که دسترسی‌شان برای مردم عادی آسان است برای آن‌ها نیز امکان‌پذیر باشد.

پیگیر راه‌اندازی سامانه پیامکی برای ناشنوایان هستیم

نماینده مردم شهرستان‌های اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: ناشنوایان نیز همانند سایر اقشار مختلف مردم حق دارند از خدمات رفاهی برخوردار شوند و در این راستا نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیگیر راه‌اندازی سامانه پیامکی برای ارتباط ناشنوایان در مواقع ضروری هستند.

رضا کریمی با بیان این که درصدد هستیم جلسه‌ای با سازمان بهزیستی کشور داشته باشیم تا این سامانه پیامکی را برای ناشنوایان در اردبیل راه‌اندازی کنیم، افزود: این مورد می‌تواند بسیاری از مشکلات این قشر تلاشگر و دلسوز را برطرف کند.

وی بیان کرد: در حال حاضر پنج هزار ناشنوای استان اردبیل نیازمند حمایت جدی و اساسی هستند تا بتوانند همانند اقشار مختلف مردم در زمینه‌های مختلف موفق عمل کنند که در این زمینه نمایندگان مجلس شورای اسلامی با جدیت پیگیر فراهم کردن زیرساخت‌ها و امکانات لازم برای موفقیت این قشر دلسوز هستند.

نماینده مردم شهرستان‌های اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: یکی دیگر از نیازهای اساسی قشر ناشنوایان در اردبیل راه‌اندازی انجمن و مرکزی برای گردهمایی این قشر است که در این زمینه رایزنی‌های اساسی انجام شده که امیدواریم بتوانیم هر چه زودتر این مرکز را در اردبیل راه‌اندازی کنیم.

قشر ناشنوایان در اردبیل حمایت می‌شوند

مدیرکل امور اجتماعی استاندار اردبیل بیان کرد: یکی از اولویت‌های اساسی مسئولان استان حمایت از قشر ناشنوایان است که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده این قشر در اردبیل به طور ویژه حمایت می‌شود تا دغدغه‌ها و مشکلاتشان برطرف شود.

شفیع شفیعی  با بیان این که باید تمام شرایط برای قشر ناشنوایان در اردبیل فراهم شود، افزود: این قشر ظرفیت‌ها و استعدادهای بالایی دارند که نیاز است برای شکوفایی این ظرفیت‌ها حمایت‌های اساسی مبنای کار قرار بگیرد.

وی از پیگیری راه‌اندازی سامانه پیامکی برای ارتباط ناشنوایان با مرکز مختلف از جمله ۱۱۰ و ۱۲۵ خبر داد و بیان کرد: این طرح و ایده بسیار خوبی است که می‌تواند با حمایت مسئولان هر چه سریع‌تر راه‌اندازی شود.

راه‌اندازی سامانه پیامکی ناشنوایان طرح و ایده خوبی است

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل گفت: راه‌اندازی سامانه پیامی ناشنوایان برای ارتباط با مراکز مختلف طرح و ایده بسیار خوبی است که در این زمینه جلسات و کارگروه‌های مختلفی تشکیل می‌دهیم تا بتوانیم با تشکیل جلسات مختلف با سازمان بهزیستی این طرح را هر چه سریع‌تر راه‌اندازی کنیم.

بهزاد ستاری افزود: در حال حاضر بهزیستی استان اردبیل برای توانمندی ناشنوایان اقدامات خوبی انجام داده و درصدد است انجمن ناشنوایان را در اردبیل راه‌اندازی کند که این امر می‌تواند برای ناشنوایان بسیار مفید و موثر واقع شود.

آری، ناشنوایان نیز همانند دیگر اقشار مردم حق دارند از خدمات و امکانات مختلف برخوردار باشند که در این زمینه کوتاهی‌ها و بی‌مهری‌های زیادی انجام شده و انتظار می‌رود مسئولان در عمل اقدامات مناسبی برای حمایت از این قشر تلاشگر و دلسوز انجام دهند.

دو مطالبه مهم پنج هزار ناشنوای اردبیلی راه‌اندازی سامانه پیامکی و انجمن ناشنوایان است که این دو طرح می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن اجرا شود و انتظار می‌رود مسئولان استان برای راه‌اندازی این طرح تلاش کرده و پیشگام باشند تا دغدغه و نگرانی قشر ناشنوایان در اردبیل برطرف شود.

گزارش از اکبر رزمی

نظرات بسته شده است.