تاريخ انتشار :چهارشنبه 20 ژانویه 16.::. ساعت : 12:43 ب.ظ
فاقدديدگاه

شغل بعدی اوباما چه خواهد بود؟

برخی شایعات هم حاکی است اوباما ممکن است برای تدریس (در رشته حقوق) به دانشگاه کلمبیا یعنی همان محل تحصیلش در دهه 1980 برود. او درباره علاقه اش به تدریس به نیویورکر گرفته است: من تدریس را خیلی دوست دارم. دلم واقعا برای سروکله زدن با دانشجویان و کلاس های درس تنگ شده است.
باراک اوباما نخستین رییس جمهور رنگین پوست آمریکا سال آینده پس از پایان دو دور ریاست جمهوری، پلاک شماره 1600 خیابان پنسیلوانیا واشنگتن (آدرس کاخ سفید) را برای همیشه ترک خواهد کرد، اما مقصد بعدی نخستین رییس جمهور رنگین پوست آمریکا (چهل و چهارمین رییس جمهور) کجاست؟
 
خبرگزاری فرانسه با پرسیدن این پرسش با انتشار گزارشی نوشت:
 
سابقه نشان داده است روسای جمهوری آمریکا به ندرت ممکن است پس از پایان دوران ریاست جمهوری در پایتخت بمانند.
 
جیمی کارتر پس ازپایان یک دوره چهار ساله ریاست جمهوری به زادگاه خود ایالت جورجیا بازگشت و رونالد ریگان نیز به کالیفرنیا رفت.
 
بیل کلینتون نیز در نیویورک یک زندگی جدید را آغاز کرد و در آنجا بنیاد کلینتون را تاسیس کرد . این همان شهری بود که همسرش هیلاری نیز در آن فعالیت داشت و برای نخستین بار به عنوان سناتور از این ایالت به سنا راه یافت.
 
هیچ کس هنوز دقیقا نمی داند پس از 20 ژانویه 2017 (تاریخ ترک کاخ سفید از سوی اوباما) شغل و مقصد و خانه بعدی رییس جمهوری آمریکا کجا خواهد بود!
 
 برخی گمانه ها حاکی است آنها (خانواده اوباما)ممکن است به ” پالم اسپرینگز” و یا ” هونولولو” یعنی جایی که زوج اوباما در آنجا سرمایه گذاری شخصی داشته و املاک خریده اند بروند، اما هنوز رسما این موضوع قطعیت ندارد.
 
شخص اوباما به شهر شیکاگو متصل است، آنجا جایی است که او زندگی سیاسی و حرفه ای خود را از آن آغاز کرده است و در این شهر پیروزی بزرگی را پس از انتخابات نوامبر 2008 جشن گرفت. همچنین هم اینک بنیاد و کتابخانه اوباما در این شهر بادخیز آمریکا واقع شده است.
 
اوباما سال گذشته هنگام افتتاح کتابخانه اوباما در شیکاگو در سخنانی درباره این شهر گفت:” همه رشته های زندگی من به شیکاگو بر می گردد و من در این شهر بود که به معنای واقعی کلمه مرد شدم. اینجا جایی است که برای نخستین بار با همسرم آشنا شدم و جایی است که فرزندان من به دنیا آمدند.”
 
با این حال هنوز قطعی نشده است که شهر شیکاگو اقامتگاه بعدی خانواده اوباماست.
 
“پیتر اسلوین” استاد دانشگاه نورث وسترن در حومه شیکاگو و نویسنده کتاب “زندگی میشل اوباما ” در این باره معتقد است: شیکاگو دیگر برای اقامت رییس جمهور آمریکا و خانواده اوباما کمی کوچک به نظر می رسد.
 
اوباما تا کنون دربرابر پرسش های خبرنگاران درباره مقصد بعدی خانواده رییس جمهوری گفته است ،به موقع با توجه به اولویت های خانواده در این باره تصمیم گیری خواهد شد.
 
اوباما در سال 2013 در مصاحبه با شبکه خبری ای بی سی آمریکا از اینکه خانواده اش (میشل و مالیا و ساشا) به خاطر ملاحظات رییس جمهوری او برنامه های شخصی خود را تغییر داده و فداکاری می کنند، قدردانی کرد.
 
در اوایل سال 2017 و زمان ترک کاخ سفید از سوی اوباما و خانواده اش ، مالیا دختر بزرگ اوباما به دانشگاه خواهد رفت، او هم اینک در دبیرستان خصوصی ” سیدول فرندز” در واشنگتن تحصیل می کند.
 
شغل بعدی اوباما چه خواهد بود؟
اسلوین معتقد است شاید اوباما نیز همانند سلفش (بیل) کلینتون دست به اقدام بزرگی بزند و وارد گود نقش آفرینی در پلاتفرمی جدید شود.
 
اسلوین در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت: دوستان خانواده اوباما انتظار دارند آنها در واشنگتن بمانند یا به نیویورک نقل مکان کنند.
 
از نظر اسلوین شهر نیویورک این امکان را برای خانواده اوباما فراهم می کند که در موقعیتی فعالتر (برای فعالیت های آتی شان) ظاهر شوند. در حالی که شیکاگو کمتر این مزیت را دارد.
 
میشل اوباما که وکیلی حرفه ای است امکان ورود به سیاست پس از پایان دوران ریاست جمهوری همسرش و تبدیل شدن به هیلاری کلینتون جدید در آمریکا را رد کرده است.
 
اوباما چند هفته پیش در یک مصاحبه اعلام کرد : سه چیز در دنیا است که به طور کامل قطعیت دارد: مرگ، مالیات و عدم حضور میشل اوباما در آینده به عنوان نامزد ریاست جمهوری.
 
یک چیز برای اوباما حل شده است: این خانواده مشکل مالی خاصی نخواهند داشت. اوباما که خود دستی در قلم دارد انتظار می رود س از پایان دوران ریاست جمهوری با نوشتن کتاب خاطرات خود درآمد خوبی کسب کند.
 
“مارک آپدرگروف” مورخ و مدیر کتابخانه لیندون جانسون در شهر آستن تگزاس در این باره معتقد است: خاطره نویسی سنتی رایج و مرسوم برای روسای جمهوری آمریکا به منظور کسب درآمد پس از پایان دوران ریاست جمهوری است.
 
علاوه بر آن “سخنرانی پولی” در آمریکا و دیگر کشورهای جهان نیز می تواند منبع درآمد خوبی برای روسای جمهور بازنشسته باشد.
 
فعالیت های خیریه؟ دادگاه عالی؟
اوباما پیشتر گفته است که امیدوار است با جوانان در محله های فقیر نشین شهرهای آمریکا  که در آنجا نرخ “ترک تحصیل، بیکاری و حبس” بالاتر از جاهای دیگر است برای خلق  “فرصت برابر” به معنای واقعی کلمه همکاری کند.
 
سابقه نشان می دهد در حالی که برخی روسای جمهوری آمریکا پس از پایان دوران ریاست جمهوری ترجیح داده اند به گوشه ای رفته و عزلت بگیرند اما برخی دیگر از آنها پس از دوران ریاست جمهوری “مرحله دوم فعالیت ها”ی خود را آغاز کرده اند.
 
جان کویینزی آدامز رییس جمهوری اسبق آمریکا که در سال 1829 در انتخابات برای راه یابی مجدد به کاخ سفید شکست خورد به کنگره بازگشت و تا پایان عمر فعالیت خود را در کنگره متمرکز کرد. او در جریان ماجرای لغو برده داری فعالیت های گسترده و سخنرانی های فصیحی در کنگره داشت.
 
ویلیام هوارد تافت رییس جمهوری اسبق آمریکا (1909 – 1913) نیز پس از پایان یک دوره ریاست جمهوری به عنوان رییس دادگاه عالی آمریکا به فعالیت مشغول شد.
 
آیا اوباما نیز که پیشتر رییس بخش حقوق هاروارد بوده و هنگام خداحافظی با کاخ سفید 55 ساله خواهد بود، تمایل به ورود به سیستم قضایی و دادگاه عالی آمریکا را خواهد داشت؟
 
او در اکتبر 2014 در مصاحبه با نیویورکر به این احتمال این گونه پاسخ داد: من فکر می کنم سیستم قضایی برای من بیش از حد رهبانی است. من شش سال رییس جمهور بوده ام و قرار است دو سال دیگر هم در این حباب باقی بمانم، به نظرم باید مدتی را بیرون از جایگاه ریاست جمهوری سر کنم.”
 
با این حال تجربه دو رییس جمهور اسبق دموکرات آمریکا یعنی کارتر و کلینتون در تاسیس بنیادهایی جهانی و فعالیت های ورای مرزهای آمریکا به عنوان راهنما پیش چشم رییس جمهور آمریکاست.
 
برخی شایعات هم حاکی است اوباما ممکن است برای تدریس (در رشته حقوق) به دانشگاه کلمبیا یعنی همان محل تحصیلش در دهه 1980 برود.
 
او درباره علاقه اش به تدریس به نیویورکر گرفته است: من تدریس را خیلی دوست دارم. دلم واقعا برای سروکله زدن با دانشجویان و کلاس های درس تنگ شده است.
 
از نظر “مارک آپدرگروف” مورخ، تاریخ دهه های گذشته آمریکا نشان می دهد “فعالیت های پس از دوران ریاست جمهوری” حتی می تواند تاثیری مثبت بر ترمیم وجهه روسای جمهوری آمریکا داشته باشد. او معتقد است: به نظر من روسای جمهور بازنشسته  می توانند در این مرحله با انجام فعالیت هایی میراث گذشته کارنامه کاری خود در کاخ سفید را ترمیم کنند.
 

برچسب‌ها:,

نظرات بسته شده است.

1497