تاريخ انتشار :شنبه ۲۴ مهر ۸۹.::. ساعت : ۵:۴۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

نگهداری از سگ ،یک مد جدید !

پانسیون و نگهداری(بستری): سگ تا 6 کیلو: 13هزار، از 6تا 12 کیلو: 17هزار، از 12 تا 20 کیلو: 23 هزار، از 20 تا 30 کیلو: 32 هزار، از 30 کیلو به بالا: 45 هزار تومان، کاشت میکرو چیپ: 50هزار، نوار قلبی: 30هزار، اکسیژن تراپی: 5تا 10هزار، رادیو گرافی(سگ کوچک): 18 هزار، رادیوگرافی(سگ متوسط): 21هزار، رادیوگرافی(سگ بزرگ): 24هزار، سونوگرافی: 25 تا 45هزار تومان.

 

 

هزینه های درمان و نگهداری جاری: ویزیت: 15 هزار ، جرم گیری دندان: 50 تا 60 هزار، واکسن چندگانه: 30 هزار، گرفتن ناخن: 5هزار، تخلیه کیسه مقعدی: 3هزار، سرم تراپی: 7هزار، آرام بخشی: 12 تا 22 هزار، پانسمان (بدون هزینه لوازم): 5 تا 15 هزار، اصلاح(سگ کوچک): 20 تا 28 هزار، اصلاح (سگ بزرگ): 50 هزار، شست و شو(سگ کوچک): 12تا 15 هزار، شست و شو(سگ بزرگ): 30 هزار، شست و شوی گوش: 9 تا 12هزار، اتوسکوپی: 9هزار تومان.

هزینه ثبت و صدور شناسنامه: 10هزار، صدور گواهی مسافرت: 30 هزار تومان.

هزینه وسایل جانبی

شامپوی خشک: 18 هزار، شامپوی معمولی: 12 هزار، صابون: 5.7 هزار، شامپو ضد کک: 6هزار، مسواک: 7هزار، برس: از 6هزار به بالا، شامپوی ضد شوره: 8.5هزار، قلاده عادی: از 12 تا 50 هزار، قلاده جمع شو: از 25 تا 60هزار، لباس شب(خواب): 28 تا 30 هزار، لباس حوله ای: 13 تا 20 هزار، شلوار جین آرمانی: 55هزار، پیراهن و دامن: 20 هزار، ظرف غذا: از 19 تا 50 هزار، خانه سگ کوچک: 50 هزار، خانه سگ بزرگ: 80 هزار تومان.

غذای سگ و دندانی، اسباب بازی و… هم هست که از ذکر آنها خودداری می کنیم. اینها که گفته شد، به بازار پر سودی اشاره دارد که شاید هزاران نفر در آن به طور مستقیم و غیر مستقیم شاغل باشند، از طرف دیگر، شاید ده ها تاجر بزرگ، واردات این دست کالاها را در دست داشته باشند که تغییر عادت نگهداری سگ به طور مشخص به این افراد مرتبط ضربه وارد خواهد کرد.

دنیای سایبری: حیوانات خانگی در اینترنت

این یک واقعیت عینی است. اگرچه خبری از حیوانات خانگی در خیابان ها هم نباشد، افرادی که با حیوان خانگی سر و کار دارند، بالاخره در جایی خودشان را نشان می دهند. به آمارهای تنها یک تالار گفتگو و بحث در زمینه حیوانات خانگی نگاه کنید: 44 هزار و 900 موضوع، 303 هزار ارسال سوال و نظر و بیش از 18 هزار عضو فعال (عموما 3 برابر تعداد اعضای کاربران عضو، کاربران میهمان نیز به این موضوعات مراجعه می کنند)

طبق اعلام مسئولین سایت کلوب، که بزرگترین جامعه مجازی ایران است، بیش از یک میلیون نفر عضو این شبکه هستند. جستجوی خبرنگار ما حاکی از آن است که از بین این یک میلیون نفر، 7هزار و 900 نفر ایرانی، نوع زندگی خود را «با حیوان خانگی» اعلام کردند. البته بسیاری از کاربران هم هستند که اگرچه حیوان خانگی دارند، اما نوع زندگی خود را با والدین، با همسر، با بچه ها و یا تنها اعلام کردند.

بر اساس اعلام سایت وبگذر، سایت پرشین پت(سایت تخصصی حیوانات خانگی)، با بازدید روزانه 20 تا 25 هزار نفر، رتبه بالاتری از بسیاری از رسانه های فارسی برخوردار است، این سایت حتی از وب سایت روزنامه جوان و برخی سایتهای خبری و … نیز پر بازدید تر است. هزاران نفر اعم از صاحبان حیوانات خانگی و دامپزشکان در تالارهای گفتگوی پرشماری عضو هستند که در آنها تنها مرتبطان با موضوع حیوانات خانگی عضویت دارند.

بازار کار: بیش از 20 هزار فارغ التحصیل دامپزشکی

تنها سگ حیوان خانگی نیست، بسیاری از پرندگان و حیوانات دیگر، مثل گربه یا همستر، ایگوآنا، خرگوش(که این روزها علاقه به نگهداری این نوع حیوانات روز افزون است) نیز هستند که نگهداری آنها نیاز به درمان و مراقبت دارد. از موضوع سگ که حساسیت بر انگیز است که بگذریم، نگهداری از سایر این حیوانات منع قانونی ندارد؛ چه بسا نگهداری از پرندگان در ایران سابقه طولانی دارد. به نظر می رسد افزایش علاقه مردم به نگهداری از حیوانات خانگی، بازار خوبی را برای دانش آموختگان دامپزشکی فراهم می آورد.

در اردیبهشت امسال، ناصر نبی پور ، مدیر جامعه دامپزشکان ایران در گفتگویی به تعداد 20 هزار فارغ التحصیل دامپزشکی اشاره کرده بود که به دلیل عدم حمایت های لازم، نمی توانند در دامداری ها مشغول به کار شوند. بی شک حضور در دامداری ها یکی از راه های درآمدزایی برای این فارغ التحصیلان است، که البته در آمد چندان بالایی هم ندارد.

از طرف دیگر، مشغول شدن در کلینیک های دامپزشکی که به درمان و نگهداری از حیوانات خانگی می پردازند می تواند برای این فارغ التحصیلان بسیار سود آور باشد. در حال حاضر، بیش از 50 کلینیک رسمی و مشهور در تهران وجود دارد که به طور تخصصی به امور مربوط به حیوانات خانگی می پردازند.

جالب است بدانید، نوع دیگری از اشتغال با توسعه نگهداری از حیوانات خانگی باب شده است، البته با کمک اینترنت، برخی از فارغ التحصیلان این رشته، با دایر کردن وبلاگ های شخصی، موردهای خصوصی می پذیرند و به طور شبانه روزی آماده خدمت رسانی هستند. در واقع نوعی اورژانس حیوانات.

البته این نوع فعالیت با آمبولانس های کلینیک تهران خلط نشود، این نوعی ویزیت خصوصی است که در حال حاضر در تهران برقرار است. صاحبان حیوانات خانگی برای این نوع ویزیت ها هزینه بیشتری پرداخت می کنند، به جای آن از مراجعه حضوری به کلینیک های دیگر بی نیاز می شوند.

برخی دیگر از فارغ التحصیلان این رشته نیز در یکی از 84 هزار صفحه اینترنتی مرتبط با موضوع نگهداری حیوانات خانگی به زبان فارسی حضور دارند و از این طریق مشتریانی را جذب می کنند.

سیمای سگ در برنامه های کودک

نگاهی به مراجعان به دامپزشکی ها بیندازید، کمتر اشخاص مسن تر از 30 سال را خواهید دید. در حقیقت میانگین سنی کسانی که حیوان به دست منتظر ویزیت حیوان خانگی شان هستند بین 20 تا 30 سال است.

اغلب روانشناسان بر این باور هستند که شخصیت افراد جامعه در کودکی شکل می گیرد. جامعه شناسان هم نقش رسانه ها به خصوص رسانه های جمعی نظیر تلویزیون را در شکل دادن باور های مردم بسیار موثر می دانند. با این مقدمه، ببینیم کودکی کسانی که امروز در سالن انتظار کلینیک های دامپزشکی منتظر ویزیت سگشان هستند چطور گذشته. روزگاری که بشقاب های ماهواره هنوز روی پشت بام ها نبود، یک تلویزیون بود و دو شبکه و کمتر از دو ساعت برنامه کودک. سریال های کارتونی هم مثل امروز آن قدر زیاد نشده بودند که اسمشان هم فراموش شود. شخصیت های کارتونی تنها همدم کودکان بودند، عکس آنها روی دفتر و کتاب های مدرسه شان بهترین هدیه ها بود. کارتون های محبوب دوران کودکی جوانان 20 تا 30 ساله امروز کدام ها بودند؟

«بل»سگ سفید رنگ و بزرگ سباستین همیشه همراه او بود، سباستین بل را در آغوش می گرفت و هیچ کس نمی گفت این کار او ناپسند است!

«جو»سگ خوب و با وفای پسرک سرخ پوست بود«سپید دندان» هم همیشه همراه دخترک آمریکایی بود و در محیط خانه هم وارد می شد!

«رکسیو» سگ با مزه، خال دار، مهربان و باهوش بود، همه منتظر بودند تا نوبت پخش ماجراهای رکسیو شود.

«بارون» سگ مشهور بی خانمان بود، که ظاهرا همه چیز را می فهمید و از اول تا پایان سریال همراه پرین بود.

«بوشوک» سگ احمق و دوست داشتنی لوک خوش شانس بود، همیشه با حماقت های حساب شده اش به داد قهرمان داستان می رسید و دشمن شماره یک دالتون ها بود.

سگ خانواده «دی» همیشه کنار پیانو می استاد و به پیانو زدن پسر خانواده گوش می داد، هیچ کس هم او را از خانه بیرون نمی کرد.

گالیور همراه سگش به جزیره آدم کوچولو ها رسید و همیشه سگ کنار گالیور بود؛ خیلی هم به قهرمان داستان کمک می کرد.

سگ زرد رنگ در مداد جادو، همیشه الهام بخش ماجراها بود و در سریال جعفری و شوید و رز ماری، همیشه «شوید» برای کمک از راه می رسید، شوید هم سگ بود!

در مهاجران، لوسیمی، دختر قهرمان داستان، نجات دهنده یک دینگو بود، دینگو را به عنوان سگ پذیرفتند و از او نگهداری کردند. پدر خانواده اول مخالف بود، اما بعدا حضور دینگو در خانه را پذیرفت.

سگ مهربان و خاب آلود سریال رانکال را هم همه به خاطر دارند. «زمبه» که از همه فراتر رفته بود و حتی حرف آدم ها را هم می فهمید و همیشه به داد داداش کایکو، ته سو که و میتی کومان می رسید.

اینها خارجی ها بودند، در مجموعه های ایرانی هم سگ بود، سگ رمانتیک خانه مادر بزرگه را به یاد بیاوریم که همیشه نقش مقال مخمل، گربه خبیث بود و محافظ جوجه ها.

حتی در یک کارتون از مجموع کارتون های کودکان دهه 60، سگ به عنوان موجودی بد نبوده، حالا که همان کودکان بزرگ شدند، باید چیزی که طی چندین سال باور کردند را با یک برنامه مستند، چند مستند و… به کلی وارونه بیابند. اینها چهره سگ در قدرتمند ترین رسانه دوران کودکی جوانانی است که امروز به خاطر نگهداری از سگ ملامت می شوند. شاید 20 سال بعد هم موضوعی که امروز در شبکه های تلویزیونی تبلیغ مثبت می شود جرم تلقی شود. بهتر نیست مسئولان که این همه جوالدوز به این و آن زدند، یک سوزن هم به خودشان بزنند؟

واقعیت آن است که سگ یک واقعیت جامعه غربی و طبعا بخش جدانشدنی محصولات رسانه ای و هنری آن است و اگر ما به لحاظ شرعی، پزشکی و سنتهای خود چنین شریک زندگی را نمی پسندیم، به نظر می رسد نباید از دوران کودکی چنین شیوه ای را در ذهن و خاطره کودکانمان ایجاد کنیم.

منبع:سایت آینده

نظرات بسته شده است.

538