تاريخ انتشار :یکشنبه 13 ژوئن 2010.::. ساعت : 2:53 ب.ظ
فاقدديدگاه

قلعه اولتان 1

 قلعه اولتان

مغان ارس متن ارسالی را ترجمه کرده و تقدیم حضور می نماید : در این متن که متعلق به یک سایت خارجی است ازقلعه اولتان با نام شهر ساسانی دشت مغان یاد شده است . در بخشی از این خبر آمده است : ” حفاریهای اخیر باستان شناسی در سایت اولتان قالاسی منجر به کشف یک شهر بزرگ گردید که به عصر ساسانی بر می گردد. ” در جایی دیگر گفته شده است : “

در اولتان قالاسی یک قلعه تاریخی وجود دارد که در ساحل جنوبی رود آراز (ارس) واقع شده که شامل شواهد و قراین ارزشمند باستان شناسی از قبیل برج و پوسته های زمینی می باشد. قلعه در مدت دو فصل کاوشگری کاملا از زیر خاک بیرون آمده است . ” این سایت نوشته است : ” مطالعات باستان شناسی اخیر نشان داده است که اولتان قالاسی باید یک شهر خیلی بزرگ در پایان عصر ساسانی بوده باشد که در واقع آغاز دوره اسلامی است. ” در ادامه آمده است : ” این شهر بزرگ به دو قسمت تقسیم می شود : منطقه مسکونی و قلعه نظامی. قلعه نظامی چهارصد در هشتصد متر مربع است.
باستان شناسان معتقد هستند این قلعه باید شهر اورسان ساسانی بوده باشد و این احتمال را کریم علیزاده سرپرست تیم حفاری اولتان قالاسی نیز تایید کرده است. ” در ادامه نوشته شده است : ” ویژه گیهای فوق نشان از وجود یک شهر خیلی بزرگ می باشد که شامل اطراف و حاشیه های وسیع می باشد و احتمال دارد 70 هکتار را شامل باشد. ” این سایت نوشته است : ” عکسهای ماهواره ای نشان میدهند که این شهر بسیار بزرگتر از آنچیزی است که تا بحال فکر می شد. بر اساس تصاویر ماهواره ای منطقه مسکونی ان در وسط شهر قرار گرفته و دو کانال از دو طرف در منطقه مسکونی به هم متصل می شوند.
این شهر بر اساس مدل ایرانی ها و در دوره اسلامی ساخته شده است . قلعه شهر که اصطلاحا سیتادل نامیده می شود و در وسط اولتان قالاسی قرار دارد محل زندگی دولتمردان بوده است و مردم عادی در بخش حومه شهر زندگی می کرده اند. باستان شناسان معتقدند آنها با شهری مواجه خواهند شد که ساکنانش اکثرا دولتمردان و اشراف و نجبا بوده اند. ” بر اساس داده های باستان شناسی احتمال وجود یک شهر دیگر غیر از اورسان در دشت مغان میرود و شاید آن همان شهر اورسان باشد که ادامه یافته است. شواهد تاریخی محل شهر اورسان را 12 کیلومتر دورتر از رود ارس نشان میدهند اما اکنون این شهر در نزدیکی ارس یافت می شود. ” این امر نشان میدهد در مدت دو هزار سال رود ارس 12 کیلومتر جابجایی محل داشته است.
پیدا شدن سکه های اسلامی در کشفیات قبلی نشان میدهد که این شهر در دوره اسلامی فعال بوده و زندگی در آن جریان داشته است.”
در پایان این خبر آمده است : ” اولتان قالاسی به عصر ساسانی بر می گردد و آن در یک روستای بزرگ قرار دارد که 15 کیلومتر دورتر از موغانشهر و در جنوب واقع شده است و در دشت مغان قرار دارد

برچسب‌ها:, , ,

نظرات بسته شده است.