تاريخ انتشار :پنج‌شنبه 30 سپتامبر 2010.::. ساعت : 12:08 ب.ظ
فاقدديدگاه

کتابت را جا بگذار

 

جا گذاشتن کتاب در مکان‌های عمومی رقتاری است که اکنون در ایتالیا و فرانسه هم روبه فزونی گذاشته. کسی که کتابش را در مکانی عمومی رها می‌کند، هویت خود را آشکارنمی‌کند و ادعایی هم بابت قیمت کتاب ندارد، اما یک درخواست از خواننده یا خوانندگاناحتمالی بعدی دارد: “شما نیز بعد از خواندن کتاب، آن را در محلی مشابه قرار دهید تادیگران هم بتوانند از این اثر استفاده کنند.” رول هورنباکر نخستین کسی بود که اینحرکت را انجام داد. او یک فروشنده کامپیوتر در ایالت میسوری امریکا بود و نام اینرفتار را Book Crossing گذاشت؛ یعنی کتاب در گردش. در فرانسه کتاب‌های در حال گردشاز 10 هزار جلد فراتر رفته است. این رفتار جدید را می‌شود به نوعی “کمپینکتابخوانی” یا “کمپین به اشتراک گذاشتن کتاب” در نظر گرفت؛ کمپینی که می‌تواند بهمثابه یک پروژه فرهنگی قابل تامل باشد.

حالا رفتار مذکور به قدری در غربرواج یافته که کم‌کم از ترکیه نیز سر درآورده است. در ترک‌بوکو – یکی از شهرهایساحلی ترکیه – کنار دریا قدم می‌زدم که کتابی روی شن‌ها توجهم را جلب کرد. فکر کردمحتما صاحب کتاب‌ فراموش کرده آن را با خود ببرد. برش داشتم و همین‌که چشمم به صفحهاولش افتاد؛ از خوشحالی در پوست خود نگنجیدم. در صفحه اول کتاب یک نفر متن زیر رانوشته بود:

من این کتاب را با علاقه خواندم و آن را در همان مکانی که بهآخر رسانده بودم رها کردم. امیدوارم شما هم از این کتاب خوش‌تان بیاید. اگر از آنخوش‌تان آمد بخوانید و گرنه در همان نقطه‌ای که پیدایش کرده‌اید، بگذارید بماند اگرکتاب را خواندید شماره‌ای به تعداد خوانندگان اضافه کنید و با ذکر محل پایانمطالعه، در جایی رهایش کنید.”

در همان صفحه دستخط سومین خواننده توجهم راجلب کرد: “خواننده شماره سه در ترک‌بوکو”. پس تا به‌حال سه نفر که همدیگر رانمی‌شناسند این کتاب را خوانده‌اند. طبق اصلاعات موجود در همان صفحه، خواننده اولکتاب را در استانبول و خواننده دوم در شهر بُدروم مطالعه‌ی آن را به پایان رسانده ورهایش کرده بود.

برای این سنت جدید کتابخوانی سایت اینترنتی‌ای راه‌اندازیشده تا علاقمندان بتوانند با عضویت در آن به رهگیری کتاب‌هایی که رها کرده‌اند،بپردازند. توصیه می‌کنم سری به سایتbookcrossing.comبزنید. طبق اطلاعات موجود در حالحاضر بیش از 2 میلیون و 500 هزار جلد کتاب که اطلاعات‌شان در این سایت ثبتشده درحال گردش هستند. هدف گردانندگان سایت یاد شده، تبدیل کردن دنیا به یک کتابخانه‌یبزرگ است. از این به بعد اگر در کافه، در لابی هتل، یا سالن انتظار سینما کتابی راپیدا کردید، تعجب نکنید چون ممکن است با یک جلد “کتاب در گردش” روبرو شده باشید… (به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهر کتاب

ارسالی از طرف : جاوید مصطفی  کارشناس ارشد مدیریت مالی

برچسب‌ها:, ,

نظرات بسته شده است.