تاريخ انتشار :دوشنبه 23 آگوست 2010.::. ساعت : 11:46 ق.ظ
فاقدديدگاه

کمبود خواب 5 علامت دارد …..

شما صبح‌ها چه‌طور از خواب بیدار می‌شوید: خسته و ناراحت یا شاد و سرحال؟ ازکجا بفهمیم خواب‌مان کافی است یا نه؟

به گفته دکتر جویس والزلبن، که تحقیقات مفصلی در خصوص اختلالات خوابداشته است، کمبود خواب می‌تواند سلامت روان را تحت تأثیر قرار بدهد و سبب بسیاری ازبیماری‌ها از جمله افسردگی شود: «شما همان‌قدر که به رژیم غذایی سالم و روزانه‌تاناهمیت می‌دهید باید به وضع خواب‌تان هم رسیدگی کنید.» او فشارخون بالا، بیماری‌هایقلبی و دیابت نوع 2 را هم از جمله عوارض کم‌خوابی در افراد می‌داند و می‌افزاید: «خواب کافی یعنی حداقل 7 تا 8 ساعت خوابیدن در شبانه‌روز که ممکن است این عدد نسبتبه سیستم بدن‌های افراد مختلف، یکی دو ساعت متفاوت باشد.» حالا اگر شما نمی‌دانیدکه میزان ساعات خوابی که در شبانه‌روز دارید برای بدن‌تان کافی است یا نه، به این 5نشانه کمبود خواب توجه کنید….

اگر 3 تا از این 5 نشانه را داشتید، یعنی از کم‌خوابی رنج می‌برید و در غیر اینصورت، سلامت خواب‌تان مورد تایید است.

1- قدرت تصمیم‌گیری ندارید

دکتر سیندروموند، فلوشیپ اختلالات خواب، می‌گوید: «وقتی مغز شما خسته باشد، قدرتتصمیم‌گیری‌تان در همه امور کم می‌شود. تصمیم‌گیری‌های ساده در امور کوچک و پیش پاافتاده برایتان سخت و تصمیم‌گیری‌های بزرگ و مهم برایتان غیرممکنمی‌گردد
ساده‌ترین مثال اینکه وقتی صبح زود برای رفتن به محل کارتان سواراتوبوس تقریبا خالی می‌شوید، نمی‌دانید که دوست دارید کنار پنجره بنشینید یا نه. آخر اتوبوس را ترجیح می‌دهید یا اول آن را.
وقتی به اداره هم می‌رسید نمی‌دانیدچای‌تان را با قند بنوشید یا با شکلات و مشکلاتی از این قبیل. اگر کمبود خواب داشتهباشید و با ذهنی خسته هم به خرید بروید که باید بگویم متاسفانه، بازنده از خرید بهمنزل برخواهید گشت. یک بازنده خرید کسی است که بعد از خریدش از اجناس خریداری شدهرضایت ندارد و وقتی خوب فکر می‌کند، می‌بیند که می‌توانست جنس بهتر و با قیمت بهمراتب کمتری تهیه کند.

2- همیشه گرسنه‌اید

تحقیقات نشان می‌دهند که کم‌خوابی باعث افت قندخون و درنتیجه کاهش هورمون لپتین در بدن می‌شود، لپتین، هورمونی است که باعث برقراری تعادلدر اشتهای افراد و سرکوب‌ کردن اشتهای کاذب آنها می‌شود. بنابراین هرچه‌قدر کهمیزان لپتین در بدن کمتر باشد، احساس گرسنگی سریع‌تر به سراغ فرد می‌آید و سرکوبکردن این احساس هم جز با خوردن، میسر نیست. نتیجه این پرخوری‌ها هم چیزی نمی‌شود جزاضافه‌وزن و چاقی، بنابراین اگر فکر می‌کنید با خوردن سه وعده غذای اصلی ومیان‌وعده سبک در روز باز هم انرژی لازم برای انجام دادن کارهای‌تان را ندارید ونیاز به غذای بیشتری برای کسب انرژی دارید، باید بدانید که به کمبود خواب مبتلاهستید.
دکتر لیزا شیوز، عضو انجمن تخصصی خواب آمریکا، معتقد است که افرادکم‌خواب همیشه دنبال خوراکی‌های شیرین یا خوراکی‌های دارای کربوهیدرات (مثل نان) می‌گردند تا انرژی تحلیل رفته در اثر کمبود خواب‌شان را به وسیله آنها جبرانکنند.

3- زیاد سرما می‌خورید

کمبود خواب باعث ضعف سیستم دفاعی بدن و افزایش خطرابتلا به بیماری‌های عفونی می‌شود. در طی تحقیقاتی که محققان آمریکایی با تزریقویروس سرماخوردگی به گروهی از داوطلبان سالم انجام دادند، به این نتیجه رسیدند کهاحتمال ابتلا به سرماخوردگی در افرادی که کمتر از 7 ساعت در روز می‌خوابند سه برابربیشتر از سایرین است و این احتمال در افرادی که روزی 8 ساعت یا بیشتر می‌خوابند،بسیار کم است. همچنین محققان اعلام کردند که تضعیف سیستم ایمنی بدن و خطر ابتلا بهبیماری‌های عفونی در افرادی که کمتر از 4 ساعت در روز می‌خوابند بسیار بالاتر ازافرادی است کهبین 5/7 تا 5/8 ساعت، خواب شبانه‌روزی دارند.

4- اشک‌تان زود درمی‌آید

آیا کوچک‌ترین اتفاق عجیبی اشک‌تان را درمی‌آورد وخودتان هم دیگر از دست گریه و زاری‌تان خسته شده‌اید و به دنبال راه چاره می‌گردید؟چاره‌تان تنها یک چیز است؛ شب‌ها زودتر بخوابید! بله، درست خواندید. تحقیقات نشانمی‌دهند که کمبود خواب، سبب ضعف روحی افراد می‌شود و همین ضعف روحی است که شما راوادار به گریه کردن در مواجهه با مسایل ساده و روزمره می‌کند. افراد کم‌خواب وقتیبا مشکلی روبه‌رو می‌شوند به جای حل کردن آن، می‌زنند زیر گریه و همیشه نیمه خالیلیوان را می‌بینند. دکتر شیوز می‌گوید: «اگر شما کمبود خواب داشته باشید، ممکن استمثل آدم‌های افسرده مدام بغض گلو‌ی‌تان را فشار بدهد و وقت و بی‌وقت گریه بهسراغ‌تان بیاید

5- دست و پا چلفتی هستید

الان که نشسته‌اید و مشغول خواندن این مطلب هستید کهکسی نزدیک‌تان نیست و نمی‌تواند ذهن شما را بخواند. پس صادقانه بگویید که چند باردر روزهای اخیر لیوان چای از دست‌تان افتاده؟ چند بار پای‌تان به لبه پله‌ها گیرکرده و با سر به زمین پرتاب شده‌اید؟ یا چند بار سر ناهار یا شام ظرف غذا را رویمیز برگردانده‌اید؟ اگر بیشتر از 2 بار در روز این اتفاق‌ها برایتان افتاده بایدبدانید که مسبب اصلی، کمبود خواب است.

دکتر کلت‌کوشیدا معتقد است که کم‌خوابیباعث کاهش تمرکز افراد می‌شود و همین کمبود تمرکز است که به آنها اجازه نمی‌دهد تاکارهایشان را به نحو احسن انجام دهند، بنابراین وی به همه افرادی که مشغول کارهایمهم و خطرناکی مثل تراش‌کاری، رانندگی، پزشکی یا کار با ماشین‌آلات سنگین هستندتوصیه می‌کند که با داشتن خواب کافی در شبانه‌روز، جان خود و دیگران را به خطرنیندازند

نظرات بسته شده است.