تاريخ انتشار :دوشنبه 18 آوریل 2022.::. ساعت : 11:47 ب.ظ
فاقدديدگاه

احتمال بازگشت “ترامپ” به کاخ سفید جدی است؟!

هفته پیش بود که دونالد ترامپ رسما اعلام کرد به دنبال بازگشت به کاخ سفید در انتخابات 2024 است، خبری که به هیچ روی نباید از کنار آن ساده گذشت، اما میزان محبوبیت وی با توجه به عملکرد ضعیف جو بایدن چقدر است، آیا ترامپ از اقبال بالایی در جامعه آمریکا برخوردار است؟! نظرسنجی ها و انتخابات میان دوره پیش رو کنگره می توان سنگ محک مناسبی برای سنجش این محبوبیت باشد.

به گزارش شهریمیز پولیتیکو در مورد شانس ترامپ برای بازگشت به کاخ سفید نوشت: آخرین نظرسنجی‌های انجام شده به خصوص در ایالت‌‌های سرنوشت‌ساز، از محبوبیت گسترده‌ دونالد ترامپ در میان رای دهندگان جمهوری‌خواه حکایت دارد. در حال حاضر نرخ محبوبیت او در جورجیا ۸۶ درصد، در کارولینای شمالی ۸۷ درصد، در اوهایو ۸۰ درصد و در مهمترین ایالت، یعنی پنسیلوانیا، ۷۷ درصد است، آما و ارقامی نسبتا شگفت انگیز که نشان از اقبال عمومی گسترده به وی دارد!

 

دونالد ترامپ پیش تر هم  ثابت کرده که حتی با وجود عقب بودن در نظرسنجی ها هم توان غافلگیر کردن افکار عمومی را دارد و می‌تواند نتایجی تقریبا پیش‌بینی ناپذیر را رقم بزند. در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ تقریبا کمتر کسی گمان می‌کرد ترامپ بتواند چهره‌های با سابقه حزب جمهوری‌خواه را شکست بدهد. نظرسنجی‌های مربوط به انتخابات نهایی سال ۲۰۱۶ نیز تا لحظه شمارش آرا پیروزی هیلاری کلینتون را قطعی می‌دانستند.

 

در انتخابات میان دوره ای کنگره هم نامزدهای مورد حمایت ترامپ نه تنها می‌توانند از سرمایه اجتماعی او استفاده کنند بلکه کمک‌های مالی رئیس جمهوری سابق آمریکا نیز نقش مهمی در پیروزی آن‌ها ایفا خواهد کرد. از این جهت برایان کمپ در موقعیت بدی قرار دارد. روز چهارشنبه، سیزدهم آوریل ۲۰۲۲، وبسایت پولیتیکو از کمک نیم میلیون دلاری کمیته نجات آمریکا وابسته به  به مخالف‌های کِمپ خبر داد که در حال حاضر شاخص‌شان دیوید پردو است.

 

دونالد ترامپ تا این لحظه از بیش از صد نفر از نامزدهای مختلف انتخابات میان‌دوره‌ای حمایت کرده است. ناظران سیاسی می‌گویند انتخابات‌های مقدماتی حزب جمهوری‌خواه برای فرمانداری‌ها در ماه مه، یک همه‌پرسی کوچکی به حساب می‌آید که می تواند میزان واقعی محبوبیت دونالد ترامپ در میان پایگاه اجتماعی محافظه‌کارها را نشان دهد.

 

جدای از اهمیت این همه‌پرسی کوچک افرادی نیز معتقدند حمایت‌ ترامپ از برخی از نامزدها، خاصه نامزدهای انتخابات‌های فرمانداری، را باید بخشی از برنامه سیاسی او به منظور شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ دانست. بر اساس یکی از تازه‌ترین نظرسنجی‌های ماه‌های اخیر، ۵۷ درصد پایگاه اجتماعی جمهوری‌خواهان گفته‌اند در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ به ترامپ رای خواهند داد. از این منظر شانس ترامپ در انتخابات آتی ریاست جمهوری چهار برابر بیشتر از ران دسنتیس، فرماندار ایالت فلوریدا است که پس از او بالاترین بخت تصاحب بلیط حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آینده را دارد.

برچسب‌ها:

نظرات بسته شده است.