تاريخ انتشار :پنج‌شنبه 24 فوریه 2022.::. ساعت : 12:17 ب.ظ
فاقدديدگاه

جنگ آغاز شد| حمله هوایی و زمینی روسیه به اوکراین با دستور پوتین| بمباران شهرهای اوکراین

رئیس‌جمهور روسیه که پیشتر بارها گفته بود که قصد حمله به اوکراین را ندارد حالا به ارتش این کشور دستور حمله و تجاوز به خاک اوکراین را صادر کرده است. پوتین مدعی شده که در پاسخ به درخواست کمک نظامی سران منطقه جدایی‌طلب شرق اوکراین، دستور عملیات ویژه در منطقه دونباس را صادر کرد.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد که دستور داده نیروهای مسلح این کشور عملیاتی ویژه را در منطقه دونباس آغاز کنند.

بنا بر گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، پوتین گفته این دستور پس از آن صادر شده که سران این منطقه جدایی‌طلب شرق اوکراین خواستار کمک نظامی روسیه در پاسخ به افزایش «تجاوزات اوکراین» شدند.

ولادیمیر پوتین در خصوص صدور مجوز عملیات نظامی ویژه در منطقه دونباس گفت: « تمامی تلا‌ش‌های روسیه برای رسیدن به توافق در خصوص عدم پیشروی ناتو در قلمرو روسیه به شکست منتهی شد».

شبکه راشاتودی گزارش کرد، مجموعه ای از انفجارها در سراسر اوکراین گزارش شده است و شاهدان عینی می‌گویند که انفجارها در نزدیکی تعدادی از شهرهای بزرگ رخ داده است زیرا ولادیمیر پوتین دستوری مبنی بر مجوز «عملیات نظامی ویژه» در منطقه دونباس را امضا کرده است.

طبق این گزارش، «متیو چنس» خبرنگار سی‌ان‌ان، صبح پنج‌شنبه از پشت بامی در مرکز کی‌یف گزارش کرد که صدای چهار یا پنج انفجار را شنیده است که در شهر رخ داده است اما ادامه داد:«نمی‌توانم توضیح دهم که این‌ها چه چیزی هستند».

بر اساس این گزارش، این خبر لحظاتی پس از آن منتشر شده است که پوتین عملیات نظامی را به نمایندگی از جمهوری‌های جدا شده دونتسک و لوهانسک اعلام کرد؛ جایی که سال‌ها درگیری نظامی بین نیروهای جدایی‌طلب و دولت اوکراین در جریان است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، انفجارهای در «خارکیف» واقع در حدود ۴۰۰ کیلومتری شرق کی‌ف، نزدیک‌تر به مرز دونباس شنیده شده است. از طرف دیگر، خبرگزاری فرانسه به طور جداگانه از وقوع یک انفجار در شهر ساحلی «ماریوپل» بندر مهمی که نیروهای کی‌یف در منطقه دونتسک در اختیار دارند، خبر داد.

بنا بر گفته «جنیفر گریفین» خبرنگار امنیت ملی شبکه آمریکایی فاکس نیوز، یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، عملیات ویژه روسیه را،«آتش قبل از حمله» توصیف کرد که در پی آن حمله زمینی به وقوع خواهد پیوست.

بنا بر گزارش ها، این مقام آمریکایی در ادامه افزود که صدای انفجارها در شهرهای «اودیسه»، بندر اصلی دریای سیاه و ماریوپل، شهری در ساحل شمالی دریای آزوف نیز شنیده شد و گفت: «(جنگ) شروع شده است».

طبق گزارش راشاتودی، «ادریس علی» خبرنگار رویترز به نقل از یک شاهد محلی گزارش کرد که «یک سلسله انفجارها» در «بلگورود» روسیه شنیده شده است و این در حالی است که «فردریک پلیتگن» خبرنگار سی ان ان مدعی شده است که «صداهایی شبیه به توپخانه و شلیک موشک» را از همان منطقه شنیده است و سپس اضافه کرد که صدای جت بر فراز شهر شنیده شد.

حملات موشکی در کی‌یف و خارکیف

از طرف دیگر، رسانه‌های محلی به نقل از یک مقام در وزارت امور داخلی اوکراین گزارش کردند که مقرهای فرماندهی ارتش اوکراین در کی‌ف و خار‌کیف مورد حملات موشکی قرار گرفتند.

اوکراین: جنگ بین روسیه و اوکراین آغاز شده است

وزیر امور خارجه کی‌ف ساعاتی پس از صدور دستور مسکو برای «عملیات ویژه» در منطقه جداشده دونباس، اعلام کرد که جنگ بین روسیه و اوکراین آغاز شده است.

«دیمیتری کولیبا» وزیر خارجه اوکراین در بیانیه‌ای بامداد امروز (پنجشنبه) گفت که ولادیمیر پوتین «به‌ تازگی یک حمله تمام عیار را به اوکراین را آغاز کرده است».

وی با طرح این ادعا که انفجارهایی در نزدیکی «کی‌یف» رخ داده است، گفت: «شهرهای آرام اوکراین تحت حمله قرار گرفته است. این یک جنگ متجاوزانه است. اوکراین از خود دفاع می‌کند و پیروز می‌شود. جهان می‌تواند و باید پوتین را متوقف کند. هم‌اکنون زمان عمل فرارسیده است».

در فرمان پوتین برای صدور مجوز عملیات نظامی ویژه در منطقه دونباس آمده است: «شرایط ما را ملزم به اقدام قاطع و فوری می‌کند». وی در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به ملت گفت که او می‌خواهد اوکراین را «غیرنظامی» و «نازی‌زدایی» کند.

مسکو: عملیات نظامی روسیه تهدیدی برای غیرنظامیان نیست

به نوشته فارس، وزارت دفاع روسیه با تأکید بر اینکه عملیات نظامی روسیه تهدیدی برای غیرنظامیان محسوب نمی‌شود گفت: «تسلیحات با دقت بالا، زیرساخت‌های نظامی، تأسیسات دفاع هوایی، فرودگاه‌های نظامی و هوانوردی ارتش اوکراین را ناتوان می‌کنند».

ارتش روسیه گفته است که روسیه به شهرهای اوکراین حمله نمی‌کند و در بیانیه وزارت دفاع روسیه اینگونه نوشته شده است که غیرنظامیان اوکراینی در معرض تهدید نیستند.

وزارت دفاع روسیه اهداف حمله در اوکراین را مشخص کرد

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ارتش روسیه به عنوان بخشی از عملیات جاری در اوکراین به تأسیسات نظامی اوکراین حمله می‌کند. در بیانیه وزارت دفاع روسیه که ریانووستی آن را منتشر کرده است، آمده که از سلاح های دقیق علیه زیرساخت های نظامی، سایت‌های دفاع هوایی، فرودگاههای نظامی و هواپیماها استفاده می شود.

بایدن: روسیه یک جنگ از پیش برنامه‌ریزی شده را اعلام کرد

از طرف دیگر، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا پس از اعلام یک «عملیات نظامی» روسیه علیه اوکراین گفت: «روسیه یک جنگ از پیش برنامه‌ریزی‌شده را اعلام کرده است که منجر به تلفات فاجعه‌بار جانی و رنج انسانی خواهد شد».

بایدن در بیانیه‌ای که اواخر عصر چهارشنبه به وقت محلی (بامداد پنجشنبه) منتشر شد، از جهان خواست که مسکو را برای «مرگ و ویرانی» مسئول بداند.

بایدن با تهدید روسیه ادامه داد: «دعاهای جهان امشب با مردم اوکراین است زیرا آنها از حمله غیرقانونی و غیرقابل توجیه نیروهای نظامی روسیه رنج می برند. ایالات متحده و متحدان و شرکای آن به روشی متحد و قاطع پاسخ خواهند داد. جهان،روسیه را مسئول خواهد دانست».

زلنسکی: حکومت نظامی در سراسر اوکراین اعمال می‌شود

«ولودیمیر زلنسکی» نیز با تأیید آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه تصریح کرد: «در حال اعمال حکومت نظامی در سراسر خاک اوکراین است».

حمله به منطقه«چستیا» اوکراین

خبرگزاری اینترفکس روسیه نیز گزارش کرد که حملاتی از سوی جمهوری لوهانسک به سمت منطقه «چستیا» که تحت کنترل اوکراین است، صورت گرفته است.

حریم هوایی مسکو برای پروازهای غیرنظامی مسدود شد

یکی از مسئولان هوانوردی روسیه اعلام کرد که مسکو حریم هوایی در نزدیکی مرزهای خود با اوکراین را برای پروازهای غیرنظامی مسدود کرده است. فرودگاههایی درمناطق هم مرز یا در نزدیکی اوکراین در شهرهای آناپا، الیستا، استاوروپل، بریانسک، کرسک، ورونژ و شهرهای دیگر، فعالیت‌های خود را به حال تعلیق درآوردند.

از طرف دیگر، واحد اطلاعات فرودگاه روسیه اعلام کرده است که بیش از ۱۰۰ پرواز در فرودگاه های مسکو لغو و یا دچار تاخیر شده است.

بایدن: فردا تحریم‌های شدیدی علیه روسیه وضع می‌شود

«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در صفحه توییتری خود در ارتباط با تحولات اوکراین نوشت: «فردا با سران گروه ۷ (G۷) نشست خواهم داشت و ایالات متحده و متحدان و شرکای این کشور تحریم‌های شدیدی علیه روسیه وضع خواهند کرد. ما به ارائه کمک و پشتیبانی به اوکراین و مردم اوکراین ادامه می‌دهیم».

واکنش اتحادیه اروپا به عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین

«چارلز میشل» رئیس شورای اروپا و «اورسلا فن درلاین» رئیس کمیسیون اروپا و «جوزپ بورل» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای عملیات نظامی روسیه در دونباس را محکوم کردند و گفتند: « ما شدیداً حمله غیرقابل توجیه روسیه به اوکراین را محکوم می‌کنیم. در این ساعات تاریک، افکار ما با اوکراین و زنان و مردان و کودکان اوکراینی است که با این حمله بی‌دلیل مواجه شدند و نگران جان خود هستند. ما کرملین را مسئول می‌دانیم».

حمله از خاک بلاروس و نشست فوری لوکاشنکو با فرماندهان ارتش

مقامات نظامی اوکراین می‌گویند همزمان با حملات هوایی و موشکی ارتش روسیه، حملاتی نیز از مرز بلاروس به کشورشان صورت گرفته است.

به نوشته یورونیوز؛ سی‌ان‌ان با استناد به اظهارات گارد مرزی اوکراین اعلام کرد که سحرگاه پنجشنبه مرز‌های این کشور با فدراسیون روسیه وجمهوری بلاروس از سوی نیرو‌های روس تحت حمایت بلاروس مورد حمله قرار گرفت.

بنا به گزارش سی‌ان‌ان مرز‌های شرقی و شمالی اوکراین از سوی سربازان روس مورد حمله قرار گرفته و حملاتی نیز از سمت جمهوری خود مختار کریمه انجام شده است.

از سوی دیگر، به گزارش فرانس‌پرس الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوی بلاروس که از متحدان نزدیک متحد مسکو به شمار می‌رود رهبران ارتش کشورش را به صورت فوری فراخوانده و با آن‌ها تشکیل جلسه داده است.

ورود نیرو‌های زمینی روسیه به خاک اوکراین

خبرگزاری فرانسه دقایقی پیش به نقل از منابع نزدیک به نگهبانان مرزی اوکراین اعلام کرد که نیرو‌های زمینی روسیه وارد خاک این کشور شده اند.

پوتین به کشور‌های غربی در خصوص هرگونه مداخله هشدار داد

ولادیمیر پوتین که با صدور فرمان حمله به خاک اوکراین به نوعی محکومیت‌ها و تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورش را نادیده گرفته به غرب در خصوص هرگونه مداخله در این بحران هشدار داد.

رئیس جمهوری روسیه خطاب بویژه خطاب به ایالات متحده و ناتو اعلام کرده که هرگونه تلاش برای مداخله در بحران اوکراین «عواقبی بی سابقه» برای آن‌ها به همراه خواهد داشت.

این در حالی است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در نخستین واکنش به تهاجم نظامی روسیه تنها از وضع تحریم‌های جدید بر ضد مسکو خبر داده و تاکنون سخنی ازمداخله نظامی به میان نیاورده است.

ماکرون خواهان توقف فوری عملیات روسیه شد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در نخستین واکنش به تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین که از سحرگاه پنجشنبه ۲۴ فوریه با فرمان ولادیمیر پوتین آغاز شد «توقف فوری» این عملیات را درخواست کرد.

رئیس جمهوری فرانسه در ادامه تصمیم روسیه برای جنگ با اوکراین را به شدت محکوم کرد و خواستار پایان یافتن فوری عملیات نظامی روسیه شد.

ماکرون با انتشار دو توییت یاد آور شد: «فرانسه با اوکراین اعلام همبستگی می‌کند و در کنار مردم این کشور می‌ایستد. فرانسه با همکاری شرکا و متحدان برای پایان دادن به این جنگ اقدام خواهد کرد.»

لغو پرواز کلیه هواپیما‌ها از فرودگاه‌ها در جنوب روسیه

گفته می‌شود که پرواز کلیه هواپیما‌ها از فرودگاه‌های شهر‌های بزرگ واقع در جنوب روسیه نیز به کلی لغو شده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در دقایق ابتدایی تهاجم نظامی روسیه به خاک کشورش اعلام حکومت نظامی کرده بود.

وی با اعلام اینکه عملیات بزرگ ارتش روسیه در خاک کشورش آغاز شده خطاب به شهروندان گفته بود: «نترسید، ما پیروز خواهیم شد.»

نخست وزیر ایتالیا: اتحادیه اروپا و ناتو نحوه واکنش فوری را بررسی می‌کنند

ماریو دراگی، نخست وزیر اوکراین روز پنجشنبه حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین را «غیرموجه و توجیه‌ناپذیر» خواند و اطمینان داد که اتحادیه اروپا و ناتو به زودی بررسی واکنشی فوری به این تهاجم را در دستور کار خود قرار خواهند داد.

در بیانیه دولت ایتالیا به نقل از ماریو دراگی آمده است: «دولت حمله روسیه به اوکراین را محکوم می‌کند. این حمله غیرموجه توجیه ناپذیر است. ایتالیا در این زمان بحرانی در کنار مردم و نهاد‌های اوکراین می‌ایستد. ما با متحدان اروپایی و ناتو کار می‌کنیم تا فورا و با اتحاد و قاطعیت پاسخ دهیم.»

زلنسکی جهان را به تشکیل «ائتلافی ضد پوتین» فرا خواند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین که کشورش از بامداد روز پنجشنبه ۲۴ فوریه هدف تهاجم نظامی روسیه قرار گرفته، خواستار تشکیل یک «ائتلاف جهانیِ ضد پوتین» شد.

آقای زلنسکی تاکید کرد برای آنکه روسیه به صلح روی بیاورد تشکیل چنین ائتلافی بر ضد مسکو و رئیس کاخ کرملین ضروری است.

رئیس جمهوری اوکراین پس از گفتگو با رهبران کشور‌های غربی از جمله ایالات متحده، بریتانیا و آلمان گفت: «ما در حال ساختن یک ائتلاف ضد پوتین هستیم و جهان باید روسیه به در پیش گرفتن صلح وادار کند.»

روسیه: زیرساخت‌ها نظامی و پدافند ضد هوایی اوکراین را منهدم کردیم

ارتش روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که سامانه‌های پدافند ضد هوایی اوکراین را منهدم کرده و چند پایگاه هوایی این کشور را در پی عملیات نظامی سحرگاه پنجشنبه در شرق خاک اوکراین از فعالیت ساقط کرده است.

خبرگزاری‌های رسمی روسیه به نقل از وزارت دفاع این کشور مدعی شدند: زیرساخت‌های نظامی واقع در پایگاه‌های هوایی اوکراین به کل منهدم و از رده خارج شده است.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه همچنین تاکید شده است که تاسیسات پدافند هوایی نیرو‌های مسلح اوکراین نیز در جریان حملات روز پنجشنبه منهدم شده است.

اوکراین: پنج هواپیما و یک بالگرد روس را سرنگون کردیم

ارتش اوکراین روز پنجشنبه، ساعاتی پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در این کشور از هدف قرار دادن پنج فروند هواپیما و یک بالگرد ارتش روسیه خبر داد.

ستاد کل ارتش اوکراین در بیانیه‌ای مدعی شد که نیرو‌های اوکراینی «پنج هواپیما و یک یک بالگرد متجاوزان را ساقط کرده‌اند.»

آژیر‌های خطر در غرب اوکراین به صدا در آمد

فرانس‌پرس دقایقی پیش و در پی آغاز تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین از شنیده شدن صدای آژیر خطر در شهر لِویو، واقع در غرب این کشور خبر داد.

ساکنان محلی همچنین پیام‌هایی از مقامات شهری دریافت کرده‌اند که از آن‌ها خواسته شده تا «آرامش خود را حفظ کنند» و منتظر دستورات بعدی باشند.

در حال تکمیل….

برچسب‌ها:, ,

نظر خود را به ما بنویسید.