تاريخ انتشار :پنجشنبه ۱۹ فروردین ۹۵.::. ساعت : ۱۱:۴۴ ب.ظ
فاقددیدگاه

گندمکاران خسارت دیده از آتش سوزی در بیله سوار مغان تسهیلات کم بهره می گیرند

آرام حلیم فرماندار پنجشنبه در جلسه کارگروه کشاورزی شهرستان بیله سورا مغان گفت: پارسال بیش از 500هکتار از گندمزارهای بیله سوار مغان دچار آتش سوزی شده بودند که با پیگیری های انجام شده برای هر هکتار از زمین های خسارت دیده مبلغ 40میلیون ریال تسهیلات وام کم بهره در نظر گرفته شده و در اوایل هفته آینده از طریق بانک های کشاورزی استان پرداهت می شود.
وی با اشاره به اینکه امسال 87هزار هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان به کشت گندم اختصاص یافته است، بر لزوم برگزاری جلسه مدیریت بحران در خصوص اقدامات پیشگیری از هر گونه حوادث احتمالی آتش سوزی در مزارع شهرستان تاکید نمود.
فرماندار بیله سوار مغان ، عمل به اقتصاد مقاومتی را در گرو توسعه بخش کشاورزی منطقه دانست و دانش بنیان کردن کشاورزی را از اولویتهای توسعه شهرستان ذکر کرذ.
به گزارش شهریمیز به نقل از روابط عمومی فرمانداری بیله سوار، حلیم با اشاره به اینکه شهرستان بیله سوار نقش تایین کننده ای در توسعه اقتصادی و امنیت غذایی استان و کشور دارد؛ گفت: کشاورزی حلال ترین و پایدارترین شغل است واستعداد خاکی منطقه و مرغوبیت محصولات برداشتی ارزشمندی شغل کشاورزی را در کنار تلاش و زحمت کشاورزان دو چندان کرده است.
وی افزود: بهره گیری صحیح و حداکثری از منابع آبی می تواند تحول بزرگی در کشاروزی منطقه ایجاد کند و اجرای کامل طرحها و مصوبات کارگروه توسعه بخش کشاورزی می تواند به توسعه فعالیتها و بهبود آن تاثیر گذار باشد.  درسالی که به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل مزین شده، جهاد کشاورزی همچون گذشته نسبت به خدمت رسانی به بهره برداران بخش کشاورزی در راستای اشتغالزایی مولد و توسعه پایدار کشاورزی گام بردارد.
جهانی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیله سوار نیز گفت:اولین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در حوزه جهاد کشاورزی استان امسال برگزار شد و اقتصاد مقاومتی در حوزه شهرستان عملا در بخش کشاورزی تجلی می یابد
وی با اشاره به اینکه وضعیت رشدی مزارع گندم امسال مطلوب است گفت:بررسی های کارشناسی برای مقابله با آفات مزارع و همچنین مبارزه با علف های هرز در حال اجرا است و با اقدامات صورت گرفته شده بیش از 85درصد از علف های هرز مزارع از بین خواهد رفت.
وی با بیان اینکه علف های هرز مزارع گندم سبب عدم رشد مناسب گیاه و کاهش عملکرد محصول می شود، گفت: فرودین، بهترین زمان مناسب برای مبارزه با علف های هرز در مزارع است.
وی همچنین افزود:در جهت توسعه دانه های روغنی،طرح تمهیداتی صورت گرفته شده است که 1500هکتار از زمین های شهرستان به کشت این محصولات اختصاص یابد و مزارع پمپاژ8 مناسب ترین محل برای کشت کلزا می باشد.
جهانی با اشاره به اینکه 800هکتار از اراضی شهرستان به کاشت کلزا اختصاص یافته است گفت: شهرستان بیله سوار درکشت محصولات روغنی جزو شهرستانهای فعال بوده و پیش بینی می‌شود با توسعه همه‌جانبه اراضی و سطح زیر کشت این محصولات بتوان در آینده ظرفیت را در این زمینه ارتقا داد.
بیله سوار مغان در شمال اردبیل واقع است.
6016

نظرات بسته شده است.

874