تاريخ انتشار :یکشنبه ۱۸ بهمن ۹۴.::. ساعت : ۱۱:۴۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

مطهری در لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان قرار گرفت

خبر بررسی مجدد نامزدهایی که در هیئات نظارت استانی رد صلاحیت شده بودند حکایت از بازگشت 25 درصد از کاندیداهایی داشت که صلاحیتشان احراز نشده بود اما ساعاتی پس از این خبر بازخوردهای سریع نشان داد که اتفاق خاصی برای اصلاح طلبان رخ نداده است و گویی درخت زمستان زده اصلاح طلبان بایستی با همان با چند برگ زرین خود بسازد و بسوزد و قرار نیست رویش مجددی رخ دهد! آنگونه که وزیر دولت اصلاحات می‌گوید در حال حاضر شهرستان‌ها وضعیت بدتری نسبت به تهران دارند و چهره های رای آور تایید صلاحیت نشده اند. صوفی که ریاست ستاد ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان در تهران را نیز عهده دار است به خبرنگار بهارنیوز می‌گوید: «هر چند رسما به ما چیزی اعلام نشده و تا به طور رسمی به ما نگویند نمی توانیم اظهار نظر کنیم اما در حال حاضر آن طور که پیداست ما از چهره های شاخص و برند برخوردار نخواهیم بود ولی اصلاح طلبانی داریم که اگرچه چهره شناخته شده ای نیستند، ولی قرار است جایگزین افراد شاخص شوند».

اولویت با چهره هاست
حجت الاسلام منتجب نیا در خصوص اینکه قرار است لیستی ناقص با افراد شاخص اصلاح‌طلب بدهید و یا فهرستی کامل همراه با اصلاح‌طلبان غیربرند؟ به خبرنگار ما می‌گوید: « تاجایی‌که بتوانیم چه در تهران و چه در شهرستان‌ها تعداد افراد لیست اصلاح‌طلبان را بیشتر خواهیم کرد اما از آنجایی که برایمان رای آوری نفرات مهم است ، افراد برند در اولویت قرار خواهند گرفت ولی ممکن است از چهره‌های غیرسرشناس برای تکمیل این لیست نیز استفاده کنیم».

زمان اعلام لیست نهایی

عبدا… ناصری درباره اینکه لیست نهایی اصلاح‌طلبان چه زمانی اعلام خواهد شد؟ به خبرنگار ما می‌گوید: «با توجه به آن چه آقای عارف اعلام کرد امروز هجدهم یا فردا نوزدهم این لیست تنظیم می‌شود اما از آنجایی که تا آغاز تبلیغات انتخاباتی امکان تغییر صلاحیت‌ها وجود دارد، ممکن است جا به جایی‌هایی در این فهرست، صورت بگیرد. در تهران هم اعلام کردیم تا نامزدهایی که احراز صلاحیت شده اند، رزومه خود را ارسال، تا درباره حضورشان تصمیم گیری کنیم». عضو شورای سیاستگذاری تاکید کرد: پیش بینی نمی‌کردیم که کاندیداهای اصلاح‌طلب تا به این حد، احراز صلاحیت نشوند. اما اینکه تا چه میزان با کرسی‌های قابل رقابت بتوانیم در انتخابات حضور بیابیم باید منتظر اعلام فرمانداری‌ها و نظر ستاد انتخابات باشیم.

مطهری در لیست اصلاح طلبان

با توجه به تعداد اندکی نامزدهای اصلاح طلب از عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان در خصوص احتمال ورود اصولگرایان معتدل می‌پرسیم او می‌گوید: هیچ بحثی در مورد ارایه لیست مشترک با اصولگرایان ولو معتدل نداریم اما قرار شده علی مطهری را در حوزه انتخابیه تهران در لیست اصلاح طلبان قرار دهیم. با توجه به اینکه مطهری استثناست منعی برای این کار نداشته ایم. اما موضوع برای حمایت از لاریجانی متفاوت است. ایشان در لیست ما نیست اما ما از او حمایت خواهیم کرد.

لیست استان‌ها در آینده نزدیک

قائم مقام حزب اعتماد ملی می‌گوید: «بحث امروز ما در شورای هماهنگی، کاندیداهای خوزستان و لرستان بوده است در استانهای لرستان و خوزستان لیست کاندیداها در حال جمع بندی شدن هستند از صبح دوستان درصدد جمع بندی نفرات هستند. یادآور می‌شوم تصمیم نهایی با خود حوزه های انتخابیه است و احزاب و شخصیتهای موثر حوزه های انتخابیه تصمیمات نهایی را اخذ خواهند کرد».

احراز اصلاح طلب بودن

منتجب نیا در پاسخ به این سوال که بنابرآنچه که گفته شده یکی از شرایط انتخاب کاندیدای اصلاح طلب برای لیست، داشتن سبقه اصلاح طلبی است لذا شیوه تشخیص آن توسط شورای سیاستگذاری چگونه است؟ ما که نمی خواهیم مثل بعضی از آقایان اعتقاد قلبی برخی را حدس بزنیم!! از اینرو به شکل بررسی عملکرد اظهارات ایشان و مواضع اتخاذ شده در قبال رویدادهای سیاسی این خصیصه قابل تشخیص خواهد بود.

شرایط متفاوت شهرستان ها

قائم مقام حزب اعتماد ملی در ادامه می‌گوید: شهرستان‌ها به خصوص شهرستان های کوچک دارای خصیصه های به غیر از مواضع سیاسی دخیل در جریان انتخابات هستند. لذا از فاکتورهای قومیت هم بایستی استفاده شود ولی در عین حال بایستی جایگاه موضع گیری سیاسی هم در نظر گرفته شود. گاهی ما همه عوامل را قومیتی در نظر می‌گیریم و گاهی نیز فقط به رویکردهای سیاسی نفرات پرداخته می‌شود. اما بالاخره ما از کسانی حمایت خواهیم کرد از نظر سیاسی همراه و همفکر ما باشند چه بسا فردی با داشتن نسبت قوم و خویشی به واسطه تفکرات سیاسی مقابل ما باشد از اینرو حمایت ما به واسطه گرایشات سیاسی خواهد بود.

برچسب‌ها,

نظرات بسته شده است.

754