تاريخ انتشار :پنج‌شنبه 12 نوامبر 15.::. ساعت : 2:32 ب.ظ
فاقدديدگاه

مراجعه به مشاور و روان شناس نشان دهنده بلوغ فکری است/مصاحبه باستاره جانی ،روانشناس

مصاحبه با خانم ستاره جانی مسئول  مرکز مشاوره شفق
لطفا خودتان را معرفی نمایید؟
ستاره جانی هستم کارشناس ارشد روانشناسی بالینی،فارغ التحصیل دانشگاه تبریز،حدود 4 سال با دانشگاه و مراکز مشاوره شهر تبریز در زمینه مشاوره و روانشناسی همکاری کرده ام و از سال 91 نیز در شهرستان پارس آباد شروع به فعالیت نموده ام، از سال 93 به بعد با افتتاح مرکز مشاوره شفق در خدمت شهروندان عزیز پارس آباد هستم. در رزمه کاری خود سابقه تدریس در دانشگاههای آزاد و پیام نور و فعالیتهای پژوهشی را دارم . هم چنین مشاور تخصصی اداره بهزیستی،کمیته امداد و نیروی انتظامی نیز می باشم.
مرکز مشاوره شفق در چه زمینه هایی به مراجعین خود مشاوره میدهد؟
مرکز مشاوره شفق تنها مرکز مشاوره با مشاور خانم در شهرستان پارس آباد می باشد و با مجوز رسمی و زیر نظر اداره بهزیستی شهرستان پارس آباد فعالیت میکند این مرکز مشاوره به صورت تخصصی در زمینه نابهنجاری های رفتاری، مشکلات خانوادگی، وسواس،افسردگی،مشاوره تحصیلی،مشکلات بیش فعالی کودکان و نوجوانان،اعتیاد،مشکلات زناشویی ،تست هوش،تربیتی و مهارتهای زندگی،تست شخصیت،اضطراب و مشاوره قبل از ازدواج  …به مراجعین و شهروندان خدمات ارائه میکند.
از نظر شما چه کسانی در اطراف ما به مشاوره نیاز دارند؟
همه ما در زندگی، دچار مشکلاتی می شویم. البته همیشه نباید بعد از ایجاد یک مشکل به مشاور و روان شناس مراجعه کرد. بلکه پیشگیری مهمتر از درمان هست. گاهی یک فردی افسرده یا دچار وسواس میشود و برای درمان مراجعه میکند ولی برای مواردی مثل مشاوره ازدواج یا هدایت هوش و استعداد یک کودک یا سنجش شخصیت هم باید به روان نشاس مراجعه شود بدون اینکه بیماری خاصی وجود داشته باشد. ما یک جایی کم می اوریم و حس می کنیم راه حلی برای مشکل ما وجود ندارد در حالیکه ممکن است راه حل هایی  وجود دارد که ما از آنها خبری نداریم؛ ولی هستند. حس می کنیم کسانی، درجایی دور و نزدیک از ما  وجود دارند که راه حل های مشکل ما رامی دانند. همه ما، شاید در تربیت بچه دچار مشکل شویم، شاید در زندگی زناشویی به در بسته بخوریم و شاید در شناسایی استعداد شغلی مان به دیوار بخوریم و ندانیم چه کار کنیم و همه اینها مانعی برای بهتر زندگی کردن مان می شود.برای حل مشکلات زندگی و داشتن یک زندگی همراه با نشاط، پویایی و پیروزی، همان طور که جسم ما نیاز به مراقبت و رعایت بهداشت جسمی دارد، روح و روان ما نیز به مراقبت و رعایت بهداشت روانی احتیاج دارد. همان طور که غذای مسموم ، می تواند جسم ما را بیمار کند، اندیشه و باوری اشتباه، غیرمنطقی و غیرعاقلانه نیز، روان ما را مسموم، افسرده و بیمار می کند در حالی که ممکن است ما از ان اطلاعی نداشته باشیم. در این مواقع یک مشاور و یا یک روان درمانگر متعهد و متخصص با تشخیص افکار و باورهای غلط می تواند به ما کمک کند تا مشکلات خود را حل کنیم اغلب باورهای غلط، افکار مسموم و اشتباهی است که ما به طور کاملاً ناآگاهانه از انها استفاده می کنیم و با دستان خود زندگی خود را به نابودی و ویرانی می کشانیم.پس نمیتوان گفت که افراد و یا طیف خاصی در جامعه نیاز به مشاوره دارند و تمام کسانیکه دچار اینگونه موارد در زندگی میشوند بدون شک نیاز به مشاوره و درمان دارند و باید تحت مشاوره و راهنمایی قرار گیرند.
مراجعین مرکز مشاوره شفق در سطح شهرستان پارس آباد بیشتر در چه مواردی است.؟
بیشترین مراجعه کنندگان مرکز مشاوره شفق در زمینه طلاق بوده که حاصل مشکلات زناشویی و البته عدم مشاوره قبل از ازدواج میباشد در صورتی که اگر همین مراجعین قبل از برخورد به مشکل و یا قبل از تصمیم به طلاق به مشاور مراجعه میکردند با چند جلسه مشاوره و راهنمایی قطعا دچار چنین مشکلاتی نمی شدند مشاوره بعد از ازدواج نیز برای زوجها لازم و ضروری است زیرا موجب جلوگیری و از هم پاشیدن کانون خانواده ، یادگیری مهارتهای مهم زندگی و ارتباطی و تداوم زندگی زوجین میشود. بعد از موضوع طلاق اکثر مراجعین این مرکز در زمینه مشکلات تربیتی و تحصیلی کودکان و نوجوانان میباشد.البته وسواس هم در منطقه ما بسیار زیاد است.
ديد شما نسبت به وضعيت روانشناسي در پارس آباد چيست و چگونه مي توان وضعيت فعلي را بهبود بخشيد؟
گاهی مایل هستیم که به یک مشاور مراجعه کنیم اما حاضر نیستیم برای حل مشکلات خود و خلاص شدن از آنها هزینه ای بپردازیم و حتی حاضر می شویم مشکلات خود را گاه تا آخر عمر تحمل کنیم. اما زمانی که جسم ما بیمار می شود حاضر می شویم برای درمان بیماری خود از هر راهی که شده، هزینه های درمان را تهیه کنیم.
متاسفانه به دلیل نگاه منفی که در شهر ما نسبت به مشاوره و درمان وجود دارد آنطور که باید و شاید مردم اعتقادی به مشاوره و روانشناسی ندارند و مشکلات روحی و روانی را به دلیل عدم آگاهی و گاها عدم جدی گرفتن عواقب آن و حتی نگاه بدبینانه به روانشناسی و مشاوره آن را جدی نمیگیرند در صورتی که کاملاً برعکس، مراجعه به روان شناس نشان دهنده بلوغ فکری و روانی است، زیرا چنین فردی می داند عنصر «آگاهی» در زندگی همواره نجات بخش انسان ها بوده است. در واقع، مشاور، دوست آگاه و با تجربه ای است که در حل مشکلاتی که از عهده خودمان برنمی آید به یاری ما شتافته و به ما آگاهی های لازم را می دهد.
توصیه شما به مردم در این رابطه چیست؟
معتقدم باید در این زمینه بیشتر اطلاع رسانی و آگاهی داده شود تا مردم مراجعه به روانشناس را نه تنها عیبی برای خود نپندارند بلکه آن را یکی از نیازهای ضروری موفقیت در زندگی بدانند تا در بین مردم به درستی نهادینه شود.خصوصا مشاوره قبل و بعد از ازدواج برای زوجین بسیار مفید بوده موجب استحکام و تداوم زندگی آنان میشود.روانشناسی موجب انتخاب صحیح  و مطمئن در ازدواج می شود هم چنین باعث می شود بسیاری از مشکلات و اختلالات روانی کودکان شناسایی و در مان شود تا از استعدادهای فکری خود به بهترین نحو ممکن بهره مند شوند در پیشگیری از اعتیاد نیز مشاوره نقش به سزایی دارد و باعث جلوگیری از اتلاف نبوغ جوانان ما می شود.  بیشتر مراجعین شهروندان پارس آباد از از افراد سرشناس و تحصیل کرده میباشد زیرا نه تنها مراجعه به مشاور و روانشناس را عیبی برای خود نمیدانند بلکه آن را موجب افزایش سطح کیفی و سهولت در زندگی میدانند و به هر اندازه هم در سایر زمینه ها دارای تخصص و تجربه باشند جهت پیشرفت در زندگی و بدست آرودن رفاه و آسایش  نیازمند مشاوره و راهنمایی در زندگی هستند. ریشه بسیاری از بیماری های جسمی، ممکن است در شیوه های نادرست زندگی، نوع بینش و تفکر اشتباه، کینه توزی و دشمنی، استرس و نگرانی و عدم آموزش مهارت زندگی و … باشد که ممکن است این عوامل مانند «سرطان» زندگی ما را به نابودی بکشاند.و مشاوره و درمان آن میتواند از وقوع این حوادث ناگوار جلوگیری کند.یه مطلب مهمی هم که مایلم ذکر کنم این هست که مردم در وهله اول به روانپزشک مراجعه نکنند . بسیاری از مشکلات بدون تجویز دارو حل شدنی است. ولی برخی از افراد علاقه خاصی به مصرف دارو دارند و ان را تاثیر گذارتر می دانند. چنانچه فرد به دارو نیاز داشته باشد خود روان شناس فرد را به روانپزشک ارجاع خواهد داد.
سخن آخر:
به نظرم در این زمینه باید بیشتر اطلاع رسانی و روشنگری شود تا کسانیکه واقعا نیاز به مشاوره و راهنمایی دارند در مراجعه به مشاور و روانشناس دچار تردید نشوند و این کار نیازمند  همکاری و مساعدت سازمانها و ارگانهای دولتی خصوصا رسانه ها و مطبوعات دارد  تا در این زمینه آگاهی لازم را به مردم اطلاع رسانی کنند با توجه به اینکه مشاوره و روانشناسی تحت پوشش هیچیک از بیمه ها و ارگانها و سازمانهای دولتی نمیباشد. بیشتر افراد به دلیل عدم توان پرداخت هزینه های آن از مراجعه به مشاور و روانشناس صرف نظر میکنند و یا توان پرداخت هزینه های آن را ندارند به همین دلیل ضمن درخواست حمایت مسئولین و ارگانهای مربوطه، مرکز مشاوره شفق آمادگی دارد تا بیماران و افراد نیازمند و بی بضاعت را که توان مالی شان محدود است به طور کاملا رایگان ویزیت نموده و یاری رساند.در پایان از شما و نشریه وزین شهریمیز به طور خاص تقدیر و تشکر مینمایم که زحمت کشیده و در این زمینه به مردم اطلاع رسانی میکنید.
گزارش از:رضا امیرپور خبر نگار نشریه شهریمیز

برچسب‌ها:, , ,

نظرات بسته شده است.

2087