تاريخ انتشار :چهارشنبه 26 آگوست 15.::. ساعت : 12:12 ق.ظ
فاقدديدگاه

ظریف: تحریم با انتخابات شکست خورد نه با مذاکرات

وزیر امور خارجه گفت: تحریم با انتخابات شکست خورد نه با مذاکرات؛ و تحریم را انتخابات متوقف کرد. مقام معظم رهبری فرمودند حماسه سیاسی؛ حماسه سیاسی به این دلیل بود که پشت تحریم را شکست.

محمدجواد ظریف عصر سه شنبه در همایش یادمان آیینه داران آفتاب که در محل یادمان شهدای 72 تن برگزار شد به تبیین شرایط جهان ، نظام دو قطبی و موضوع سیاست خارجی پرداخت.

وزیر امور خارجه کشورمان یکی از ابعاد معنایی قدرت را توان تاثیرگذاری بر قلب ها و مغرها عنوان کرد و گفت: ما ابعاد معنایی قدرت را در انقلاب اسلامی متبلور کردیم و این به معنای تثبیت قدرت ما است.

وی یادآور شد: یکی از کسانی که شرایط جهان را درک کرد و بر اساس آن به عمل پرداخت و انقلاب را با فرهنگ و گفتمان اصیل به پیش برد حضرت امام خمینی(ره) بود.

وزیر امورخارجه کشورمان به تبیین شرایط جهان از گذشته تا کنون پرداخت و گفت: جهانی که دنیا به آن عادت کرده بود به صورت دو قطبی بود ؛ دو قطب قدرتمند نظامی که جهان را نابود کنند و متاسفانه امروز هم همین توان را دارند که این دو قطب از هم فرو پاشید.

ظریف ادامه داد : بعد از فروپاشی این دو قطب نظام جدیدی جایگزین آن نشد ؛ بعد از فروپاشی شوروی، برخی تصور می کردند که نظام تک قطبی جایگزین آن شود و به صورت آمریکا محور پدید آید ، اما نظام جدیدی جایگزین نشد.

وی یاد آور شد : به همین دلیل از سال 90 میلادی دنیا را در حال گذار می دانیم؛ چیزی که رهبر معظم انقلاب آن را به عنوان پیچ حساس تاریخ بین الملل لقب دادند.

وزیر امور خارجه به تببین شرایط جهان در حال گذار پرداخت و گفت: در این جهان در حال گذار ، تاثیرگذاران ، از آن دو قطب خارج شده است و این به معنای آن است که سایر دولت ها هم می توانند بدون توجه به آن مبانی قبلی قدرت به ایفای نقش بپردازند و بازیگری کنند؛ کما اینکه جمهوری اسلامی ایران نیز این فرصت را در این جهت بدست آورده است.

ظریف ادامه داد: یک روز دولت ها فقط نقش بازی می کردند اما امروز شاهدیم در بعد منفی، القاعده و داعش و در بعد مثبت نیز حزب الله نقش بازی می کنند.

وی ادامه داد: انحصار از دست دولت ها خارج شده و بازیگرانی که در قدرت ها نقش دارند دولت ها نیستند ؛ اینها پدیده هایی است که می تواند فرصت و تهدید باشد ، اما پدیده های مبارکی هستند که شرایط جدیدی را نیز ایجاد کرده اند.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه اظهار داشت: در بعد دیگر شرایط در حال گذار باید گفت: همزمان با اینکه بازیگران متکثر شده اند روش ها نیز تکثر پیدا کرد.
ظریف ادامه داد: یک روز قدرت نظام حرف اول را می زد و به این وضعیت، امنیت می گفتند و نابودی طرف مقابل را در آن می دانستند.

وی اضافه کرد: در تصور آنان ناامنی تضمین شده باعث امنیت می شد و این را ملاک قدرت می دانستند؛ یعنی شوروی و قطب دیگر به عنوان ابرقدرت بودند و این به خاطر چنین توانی بود که بعدها عوامل دیگری هم وارد این بازی شدند.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: به تدریج عوامل اقتصادی نیز وارد بازی قدرت شدند و کشورهایی همانند ژاپن و آلمان هم توانستند به ایفای نقش بپردازند.

ظریف به عوامل قدرت بعد از جنگ جهانی دوم نیز اشاره کرد و گفت: قدرت آموزشی، علمی، فرهنگی (نقش هالیودی) و غیره عوامل دیگر قدرت بودند که نقش در هنجارها بازی می کردند و در کنار قدرت نظامی، این رشته ها نیز پدید آمد.

وی ادامه داد: با فروپاشی نظام دوقطبی، ابعاد قدرت نیز متکثر شد و قدرت معنایی هم پیدا گردید.
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در این دوران بود که قدرت مادی به قدرت معنایی تبدیل شد و قدرت معنایی یعنی تاثیرگذاری بر قلب ها و مغزها است.

ظریف تصریح کرد: امروز هزینه ای که آمریکا برای آموزش سربازانش می کند تا زبان و فرهنگ کشورهایی را که در آن عملیات می کنند ، فرا گیرند، ممکن است از کل هزینه دفاعی و نظامی ما بیشتر باشد و این همان پیگیری و تاثیرگذاری بر قلب ها و مغزها است.

وی اضافه کرد: مهم ، ابعاد معنایی قدرت را جامه عمل پوشاندن است و تاثیرگذاری بر قلب ها و مغزها بسیار حائز اهمیت می باشد.

وی تاکید کرد: ما توانستیم ابعاد معنایی قدرت را در انقلاب اسلامی متبلور کنیم و این مبنای قدرت ما محسوب می شود؛ البته این به معنای این نیست که سایر ابزارهای قدرت نابود شده اند.
وزیر امور خارجه اضافه کرد: اگر سایر ابزارهای قدرت به غیر از ابعاد معنایی قدرت حرف اول را می زدند، شاید آمریکا و شوروی بر سرنوشت همه حاکم بودند؛ شاید آمریکا دوست داشته باشد همه دنیا فکر کنند همه چیز، قدرت نظامی است چون آنها به تنهایی به اندازه همه دنیا قدرت نظامی دارند و بودجه نظامی آمریکا معادل کل بودجه نظامی دنیا است.

وزیر امور خارجه کشورمان با مطرح کردن این پرسش که چرا اوباما و کری می گویند ما به نتیجه ای رسیده ایم که نمی توانیم مردم ایران را وادار کنیم تا حرف ما را بپذیرند گفت: باید این را واقعا پرسید که چه اتفاقی افتاده که ایالات متحده با همه قدرت نظامی اش احساس عجز می کند.
ظریف ادامه داد: اوباما می گوید اگر می توانستم پیچ و مهره برنامه هسته ای ایران را باقی نمی گذاشتم؛ اما برخی در داخل ادامه صحبت های وی را نمی گویند که گفته است اما نمی توانم؛ این جمله سند افتخار نظام ما است که برخی آن را نمی گویند.

وی تصریح کرد: چرا آمریکا نمی تواند؟ چرا یادمان رفته امام (ره) فرمود آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند؛ آیا زمانی که امام (ره) این جمله را بیان فرمود آمریکا قدرت نظامی نداشت؟ آیا امام (ره) شعار می دادند؟ آیا امام (ره) به ابعادی از قدرت توجه کرده بود که امروز نظریه پردازان آن را قدرت معنایی عنوان می کنند؟

وزیر امور خارجه تاکید کرد: امروز نظریه پردازان بین الملل بر قدرت معنایی تاکید و بر این موضوع اهتمام می کنند.

به گزارش ایرنا، ظریف در ادامه با اشاره به اعمال تحریم ها علیه کشورمان گفت: هدف این تحریم ها ایجاد فاصله بین دولت و مردم بود تا از این طریق یا دولت سرنگون شود و یا به خاطر فشار به مردم، تغییر کند.

وی یادآور شد: در تمام مواردی که تحریم های فصل هفت شورای امنیت علیه هر کشوری اعمال شده، دولت آن کشور سرنگون شده است.

وزیر امور خارجه با طرح این سوال که چرا این هدف محقق نشد و آمریکایی ها پای میز مذاکره آمدند، گفت: 73 درصد مردم در انتخابات شرکت کردند و گفتند ممکن است ما اختلاف نظرهایی داشته باشیم اما در نهایت به صندوق رای حاکمیت اعتماد می کنیم.

** تحریم با انتخابات شکست خود نه با مذاکرات
ظریف اضافه کرد: تحریم با انتخابات شکست خورد نه با مذاکرات؛ و تحریم را انتخابات متوقف کرد. مقام معظم رهبری فرمودند حماسه سیاسی؛ حماسه سیاسی به این دلیل بود که پشت تحریم را شکست.

وی با بیان اینکه تحریم ها علیه ایران مخالف ابتدایی ترین مبانی حقوق بشر بود، گفت: شما برای خرید دارو و مواد غذایی هم نمی توانستید حساب باز کنید و باید پول نقد منتقل می کردید و تمام ابزارهای روابط اقتصادی با این تحریم نابود شد اما این تحریم ها نتوانست به هدف فاصله انداختن بین دولت و مردم دست یابد.

ظریف مقاومت را عامل قدرت ایران عنوان کرد و اظهار داشت: حد اعلای مقاومت، ایستادگی و فرهنگ ایثار و شهادت است که ریشه در اعماق وجود مردم دارد و فرهنگ امام حسین (ع) از این مردم جداشدنی نیست.

وی فرهنگ را ابزار قدرت ایران عنوان کرد و اظهار داشت: با این مبنا و روش شما می توانید با آمریکا مذاکره بکنید و به آنها بگویید حق ندارید ایرانی را تهدید کنید.

رییس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: اگر سیاست خارجی را در نظر بگیریم و ابزارهایی که این توان شما را تقویت می کند از آن استفاده کنید به این عوامل قدرت معنایی می گویند که نظریه پردازان روابط بین الملل به آن قدرت نرم می گویند که البته از اشتباهات نظریه پردازی است.
وی ایثار و شهادت را از مجموعه عناصر قدرت معنایی عنوان کرد و اظهار داشت: همین چارچوب قدرت معنایی است که باعث شده جمهوری اسلامی ایران قدرت اول منطقه باشد.

وی با بیان اینکه ایران از ابتدای انقلاب و به ویژه پس از جنگ از گروه هایی حمایت کرد که مبنای قدرت آن شدند اظهار داشت: طرف مقابل می خواهد ما را از این قدرت تخلیه کند و بهانه هسته ای برای این بود که ایران را از قدرت معنایی اش تخلیه کند؛ از یک طرف در حوزه فناوری بگوید چه می توانید داشته باشید و چه نمی توانید و استقامت ایران را بشکند و از طرف دیگر در فرهنگ منطقه و جهان ایران را به جای یک عامل مستقل و متکی به خود که حرف جدیدی برای گفتن دارد، تبدیل به موجودی خطرناک کند.

ظریف این پروژه را پروژه امنیتی سازی عنوان کرد و گفت: یک موجود نامشروع به اسم صهیونیستی خطری را که برای خود حس می کند ، تبدیل به خطر دنیا کند و ناراحتی و سر و صدای اسراییل برای همین است.

وی با طرح این سوال که آیا براساس برجام، ایران قرار است بمب پیدا کند گفت: ما براساس مبانی فقهی خودمان دنبال بمب نبودیم لذا اینکه بمب نداشته باشیم امتیازی برای طرف مقابل نیست و اتفاقا همین نکته بود که باعث شد بتوانیم به توافق برسیم.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: اگر کسی دنبال بمب باشد این توافق، توافق بدی است؛ برای همین، اختلاف نگرش ها پیدا می شود. ممکن است بعضی ذهنشان این باشد که خوب است بمب داشته باشیم اما پس ذهن رهبری همواره این بوده که سلاح هسته ای نه تنها غیرانسانی است بلکه امنیت ما را خدشه دار می کند، لذا ما به دنبال بمب نبودیم.

وی خاطرنشان کرد: نگرانی صهیونیست ها از به هم خوردن پروژه امنیتی سازی است و قصد آنها این بود که زیراب قدرت معنایی ما را به هم بزنند و تا حد خوبی هم پیش رفتند و فشارهای سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی بر علیه ما وارد کردند و امروز این تصور فرو ریخته است.
ظریف خاطرنشان کرد: امروز کسی جمهوری اسلامی را تهدید نمی بیند و همه اسراییل را تهدید می بینند؛ اگر انشاالله این پروژه پیش برود، اسراییل دیگر نمی تواند پاسخگوی جنایات خودش باشد؛ قبل از این، هر جا می گفتند شهرک سازی یا سرکوب فلسطینیان، بحث سلاح هسته ای ایران را پیش می کشیدند.

وی ادامه داد: امروز بازی در جامعه سیال و در حال گذار از پیچ خطرناک ، توانمندی هایی را از روابط بین الملل می خواهد و باید بدانید که چه چیز باعث قدرت نظام شد و باعث شد پیام امام (ره) و نظرات مقام معظم رهبری در دنیا شنونده داشته باشد.

**ایران نه تهدید بلکه عامل امنیت ساز است
وزیرامور خارجه خاطرنشان کرد: ما تهدید نیستیم، عامل امنیت سازیم. از ابتدا هم کشور امنیت سازی بودیم؛ ما ذاتا به لحاظ جغرافیایی و امکانات و عوامل معنوی و انسانی چیزی کم نداریم، لذا کشوری نیستیم که برای کسی تهدید باشیم.
ظریف اضافه کرد: بعضی ها احساس خفگی استراتژیک می کنند ؛ ما احساس آرامش استراتژیک می کنیم. جمهوری اسلامی ذاتا موجود تهدیدساز نیست بلکه موجود ثبات سازی است.
رییس دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه باید با این دروغ صهیونیستی برخورد می شد اظهار داشت: همین امر است که نتانیاهو را زجر می دهد و می گوید حاضرم خودم را بکشم تا کنگره توافق را لغو کند.

ظریف گفت: امیدوارم این فرهنگ که برای ما عزت آفریده و دنیا عزت ما را پذیرفته، توسط دوستان خودمان عامل تحقیر نشود و دوستان فکر نکنند که اگر آمریکا توافقی را پذیرفته، به خاطر آن ، چیزی به ما تحمیل کرده است. همچنین بپذیریم توانی که به لطف استقامت و مقاومت مردم و دعای امام زمان (ع) و سایر صالحین عنایت کرده ، این امکان را به ما داده است.
وی در پایان گفت: ما در لحظه لحظه مذاکرات باور کردیم که همه اینها مرهون فرهنگ مقاومت است.

به گزارش ایرنا مراسم گرامیداشت شهدای شهریور حزب موتلفه عصر امروز در محل یادمان 72 شهید تحت عنوان یادمان آیینه داران آفتاب برگزار شد.

نظرات بسته شده است.

1577