تاريخ انتشار :یکشنبه 23 آگوست 15.::. ساعت : 11:24 ب.ظ
فاقدديدگاه

در صورت رد لایحه ایجاد در مجلس، منطقه آزاد ارس، الحاق مغان را عملیاتی می کند

به گزارش شهریمیز، حجت الاسلام برومند گفت : که در سفر اخیر دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور به استان اردبیل با ایشان داشتیم اینجانب پیشنهاد دادم یا الحاق انجام پذیرد یا با توجه به مسائل کارشناسی و اصولی نقشه منطقه آزاد اصلاح گردد، که پیرو این جلسه بنده به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان درخواست تشکیل جلسه با آقای ترکان نمودم و دیروز (شنبه) این جلسه با حضور اینجانب، دبیر شورای عالی مناطق آزاد، استاندار اردبیل، و آقایان موسوی و پیرموذن برگزار گردید که طی این جلسه تصمیمات خوب و اصولی گرفته شد.
برومند افزود: به پیشنهاد اینجانب و با حمایت نماینده محترم ولی فقیه استان و تلاش استاندار محترم نقشه اصلاح شده منطقه آزاد با ۸۰ هزار هکتار مساحت شامل پارس آباد و بیله سوار مورد موافقت قرار گرفته و مقرر گردید دبیرخانه منطقه آزاد نقشه یاد شده را ممهور به مهر دولت به مجلس شورای اسلامی تحویل نماید. همچنین تبصره ای نیز به لایحه فوق افزوده شده که در صورت تصویب در مجلس شورای اسلامی امکان گسترش منطقه آزاد را ممکن می سازد.
رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل خاطر نشان کرد: در این جلسه مقرر گردید در صورتی که لایحه ایجاد منطقه آزاد در مجلس شورای اسلامی رای نیاورد، دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد با درخواست نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار و تقاضای منطقه آزاد ارس موافقت نموده و الحاق مغان به منطقه آزاد ارس را عملیاتی نماید.
نماینده مردم شریف پارس آباد و بیله سوار تاکید کرد: اینجانب پیشتر در جلسه بررسی لایحه ایجاد منطقه آزاد اردبیل و مهران که در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگان عضو و نماینده دولت و نمایندگان شورای عالی مناطق آزاد و وزارت خانه های مربوطه تشکیل شد نیز به عنوان تنها نماینده از استان اردبیل در جلسه حاضر بودم و به دفاع از حقوق مردم حوزه انتخابیه خود و استان و معرفی پتانسیل های بی نظیر مغان پرداخته و به اعضای محترم کمیسیون عرض کردم : وجود دو گمرگ بین المللی در بیله سوار و اصلاندوز، فرودگاه در پارس آباد، وجود ذخایر نفت در مغان و طرح عظیم پایاب خدافرین که با بودجه ای بالغ بر یک میلیارد دلار طی سه فاز ۶۳ هزار هکتار زمین دیم را به زمین آبی با آبیاری مدرن تبدیل نموده زمینه تولید بیش از ۴ میلیون تن محصولات کشاورزی توسط بخش تعاونی را فراهم می آورد، در کنار برنامه و تسهیلات دولت برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنایع تبدیلی در زمین های یاد شده زمینه ای است که لاجرم ما را مجبور می کند به سرعت با تصویب منطقه آزاد تجاری در این منطقه زر خیز با هدف صادرات کشاورزی، مغان را به قطب صادرات محصولات کشاورزی خاورمیانه تبدیل کنیم و برای کشور نیز ارز آوری خوبی داشته باشد. که با توضیحات بنده اعضای محترم نیز استقبال کرده و از وسعت بسیار زیاد نقشه پیشنهادی که تقریبا بیش از نصف استان را شامل می شد انتقاد نمودند. که نهایتا اینجانب از اعضای کمیسیون درخواست کردم با اصلاح نقشه پیشنهادی دولت و تبدیل این لایحه به لایحه ای معقول و اقتصادی زمینه تصویب آن را در صحن مجلس فراهم آورند که اعضای کمیسیون به اتفاق موافقت کرده و تصویب نمودند دولت نقشه ممهور به مهر دولت را به کمیسیون تحویل نماید.
برومند تصریح کرد: اکنون با تشکیل جلسه دیروز و موافقت دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور، مجمع نمایندگان و استاندار و حمایت نماینده ولی فقیه استان با تغییر نقشه امیدواریم با نظر مساعد کمیسیون اقتصادی که قبلا جلب شده است، آخرین گام هم که رای مجلس شورای اسلامی است هر چه سریعتر شاهد ایجاد منطقه آزاد در مغان باشیم. البته آقای ترکان موافقت نمودند در صورتی که لایحه مذکور در صحن علنی مجلس رای نیاورد مجددا الحاق مغان به منطقه آزاد ارس را عملیاتی نمایند.

برچسب‌ها:,

نظرات بسته شده است.

1704