تاريخ انتشار :سه شنبه ۲۳ دی ۹۳.::. ساعت : ۹:۵۸ ب.ظ
فاقددیدگاه

کواکبیان :یک مقدار خانه‌تکانی برای مجلس لازم و ضروری می‌باشد

به نقل از فریادگر مصطفی کواکبیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم بر تحزب‌گرایی تاکید ویژه‌ای دارد. وی در گفتگویش در کافه خبرآنلاین علاوه بر برشمردن مزایای استانی شدن انتخابات می‌گوید که قدرت گرفتن احزاب در ایران تنها راه مردم‌سالاری است. مشروح این گفت‌و‌گو در ادامه می‌آید:

اساسا بحث استانی شدن انتخابات از کجا و از طرف چه کسانی آغاز شد؟

واقعیت‌، بنده یکی ازطراحان اصلی استانی شدن انتخابات در مجلس هشتم بوده‌ام و این طرح به امضای ما و چندین تن از نمایندگان دیگر درآمد‌. منتها در آن زمان بحث احزاب هم دیده می‌شد. یعنی معتقد بودیم که هر کسی که می‌خواهد به پای صندوق رای برود علاوه براشخاص به احزاب هم رای دهد. آن وقت در یک حوزه انتخابیه اگر یک حزبی بالاتر از اشخاص رای آورد این حق را داشته باشد که از بین نامزد‌های تایید صلاحیت شده نفر خودش را معرفی کند تا مرحله دومی هم در کار نباشد. منتها‌ زمانی که این طرح وارد کمیسیون‌های شوراهای ‌آن زمان شد، قسمت احزاب را به صورت کلی حذف کردند لذا ما مجبور شدیم که طرح را پس بگیریم‌. حال در مجلس نهم عده‌ای از آقایان این طرح را یک مقداری متفاوت‌تر مجددا مطرح کردند‌. در آنجا دیده شده که مردم هر استانی بتوانند به نمایندگان مورد نظر خود رای بدهند. طبعا هر کدام از این نامزدها متعلق به شهرستان و حوزه انتخابیه مربوطه هستند واگر در مجموع استان‌ها بالاترین رای را بیاورند ‌نماینده انتخابی همان شهرستان می‌شود.

بنده معتقد هستم که این طرح باز بهتر از هیچ است. هرچند که مطلوب ما انتخابات حزبی می‌باشد. چرا که انتخابات حزبی به پیشرفت مردم‌سالاری در کشور کمک می‌کند. در مجموع باید بگویم که استانی شدن انتخابات مزایایی دارد. چرا که پیش‌بینی می‌شود دیگر با مرحله دوم روبه رو نمی‌شویم و همچنین از هزینه‌ها در انتخابات کاسته می‌شود. یعنی هر کدام از نامزدهای استان که بالاترین رای را بیاورند با رای اکثریت نماینده می‌شود. استانی شدن انتخابات را ازسه جهت برتر می‌دانم اول اینکه باعث می‌شود وحدت استانی بیشتر شود چرا که بسیاری از استان‌ها دارای اختلافات شهر گرایی هستند. به عنوان مثال: در استان مازندران بین بابل و ساری بحث وجود دارد. یا در استان لرستان بین بروجرد و خرم آباد بحث است. یا همین استان سمنان بین سمنان و شاهرود بحث وجود دارد. این طرح باعث می‌شود یک وحدت استانی و منسجم شکل بگیرد و همه مردم به پای صندوق رای بیایند و به نماینده استان خود رای بدهند.

دوم اینکه نمایندگان برای مجموعه استان و برای پیشرفت آن پیگیری‌هایی خواهند داشت و از وارد شدن به جزییات و کار‌های ریز خودداری می‌کنند. در حال حاضر نمایندگان مشغول کار‌های کوچک و پیش پاافتاده هستند. مانند پیگیری برای اشتغال و وام افراد و در حقیقت موقعیت نماینده تنزل یافته و مانند یک آسفالت کار دیده می‌شود که باید برود و همه جزئیات را بررسی و پیگیری کند.این طرح باعث می‌شود که نمایندگان استانی طرح‌های کلی و جامع‌تری را پیگیری کنند و امور ریزهم مربوط به مسوولین اجرایی شود. سوم اینکه این طرح باعث می‌شود علاوه بر اینکه نمایندگان از اشتغالات جزیی رها شوند ضمنا به فکر مسائل کلان ملی باشند و ملی بیندیشند. در بسیاری از طرح‌ها تمام حواس نمایندگان به حوزه انتخابیه می‌باشد ولی اگرانتخابات استانی شود نمایندگان کلان نگر می‌شوند. بنده معتقدم که این طرح به پیشرفت جامعه کمک می‌کند. ضمن این که ممکن است ایراداتی هم به دنبال داشته باشد. ممکن است مانند این که نمایندگان کمتر در دسترس مردم باشند و خواسته‌ها و مطالبات مرم شهر‌های کوچکتر کمتر مورد توجه قرار بگیرد.

آیا با اجرای این طرح کمکی هم به احزاب و رشد آن‌ها در کشور می‌شود یا خیر؟

بنده معتقد هستم که هرچند در این طرح احزاب دیده نشده ولی حوزه‌ها و موضوعات را به هم نزدیک می‌کند و احزاب به جای اینکه در همه ۲۶۰ حوزه انتخاباتی شهرستان به شهرستان برنامه‌ریزی بکنند حداقل برای ۳۱ استان برنامه‌ریزی می‌کنند در این صورت نتیجه‌بخش‌تر خواهد بود. در هر استان یک جا لیست را ارائه می‌دهند و این کمک به فعالیت جدی‌تری احزاب می‌شود. البته اگر احزاب بخواهند به صورت ریشه ای مشکلشان حل شود و بهتر راه بیفتند و جایگاه مطلوب‌تر و فعالیت جهشداری داشته باشند باید مثل بسیاری از کشور‌های اروپایی انتخابات کلا به صورتی حزبی دربیاید. یعنی حزب‌ها فقط رای بیاورند و مردم بتوانند به احزاب رای بدهند آن وقت آن حزب از بین نامزد‌های تایید صلاحیت شده می‌تواند نفر معرفی کند. امروزه حتی در کشورهایی مانند عراق هم اسامی اشخاص را نمی‌آورند. تنها شماره‌ای از فهرست احزابی که با هم ائتلاف می‌کنند مطرح است و لذا هر‌کدام از این فهرست‌ها بالاترین رای را آورد‌، درآن حوزه بین ائتلاف رای‌ها تقسیم می‌شود. در مجموع بنده نمی‌گویم فقط به احزاب رای دهیم بلکه بهتر است هر دوجنبه را در نظر داشته باشیم تا افراد در پای صندوق رای بیایند. هم به افراد و هم به احزاب رای دهند که این خود نیازمند قانون می‌باشد. من نظرم این است که اگر در بستر حزبی شده انتخابات پیش رود دیگر نیازی به طرح جداگانه نمی‌باشد.

شما همواره کار حزبی انجام داده‌اید و درگیر این مسئله بودید، از نظر شما اصلی‌ترین مشکل حزبی شدن در نظام سیاسی ما چیست؟ ‌

در درجه اول مشکلاتی مربوط به خود حزب‌ها وجود دارد به عنوان مثال آموزش‌های لازم سیاسی برای نیروها و افراد در احزاب وجود ندارد . در درجه دوم بخشی از این مباحث به فرهنگ سیاسی مردم هم بر می‌گردد. متاسفانه ما در کشور روحیه فردگرایی بیشتری نسبت به جمع‌گرایی داریم وبا توجه به تاریخچه‌ای که احزاب از قبل انقلاب تاکنون داشته‌اند نتوانستند نظر مردم را جلب کنند. لذا همواره یک نوع نگاه منفی از سوی توده‌های مردم به احزاب می‌شود. اما عمده مشکل احزاب به خود حکومت بر می‌گردد من بارها گفتم که ۲۰ درصد مشکلات به احزاب و ۳۰ درصد هم به مردم قطعا ۵۰ درصد مشکلات به حکومت بر‌می‌گردد. در مورد حکومت هم عوامل زیادی وجود دارد. شما حساب کنید که ‌دوره اصلاحات احزاب یارانه می‌گرفتند یکباره در آن ۸ سال دوره آقای احمدی‌نژاد قطع شد. حتی خانه احزاب هم پلمپ شد. هرچند که خود مسوولان اجرایی حزبی عمل می‌کردند و کار تشکیلاتی داشتند. درحال حاضر بعد از گذشت یک سال و نیم از روی کار آمدن دولت یازدهم فعلا تاکنون کار جدی برای احزاب صورت نگرفته است. اما من معتقدم که مشکل اصلی احزاب همان خلاءهای قانونی است که باید برای آن یک راه‌حل اساسی اندیشیده شود. تا زمانی هم که احزاب را درگیر مسائل انتخابات نکنیم این کار شدنی نمی‌باشد. چرا که اگر به همین احزاب مسوولیت بدهیم قطعا پاسخگو خواهند بود. حقیقتا ما با نظام‌های پارلمانی هنوز فاصله زیادی داریم. در کشور‌هایی که نظام‌های پارلمانی حاکم است به صورت اتوماتیک‌وار حزب دارای اکثریت مسوول تعیین نخست وزیر می‌شود و هیچگاه بین دولت و مجلس دعوایی رخ نمی‌دهد. چرا که دولت فرزند مجلس می‌شود و همه با هم هستند. اما در حال حاضر متاسفانه ما اختلافات بین دولت و مجلس رادر کشور داریم. به دلیل اینکه درون مجلس ما حزبی نیست و نهایت فراکسیون‌هایی داریم که به صورت طیف وسیع مانند مجموع اصولگرایان و… فعالیت می‌کنند. در یک جمله عمده‌ترین مشکل احزاب این است که ما نمی‌خواهیم احزاب را درگیر انتخابات کنیم.

البته حقوق احزاب در کشور به خوبی رعایت نمی‌شود. ما هنوز هیات منصفه سیاسی برای این امور نداریم. بعد از گذشت ۳۵ سال از انقلاب، برای جرم سیاسی در کشور ما هیچگونه تعریفی نشده است. واقعیت دو دسته نمی‌خواهند جرم سیاسی در کشور تعریف شود. یک عده آنهایی که افراطی هستند می‌خواهند از فعالیت‌های سیاسی سوءاستفاده بکنند و هر کار دوست دارند بکنند و بگویند فعالیت سیاسی انجام می‌دهیم. یک عده‌ای هم نگاه امنیتی دارند. به محض اینکه فعالیت سیاسی صورت بگیرد جلوی کارها را بگیرند. پس در اینجا باز همه چیز به حکومت بر می‌گردد. چرا که این حکومت است که به هر دلیلی نمی‌خواهد احزاب رشد کند. هر چند ممکن است گفته شود این امر اجتناب‌ناپذیر است و به مرور زمان ۴ و ۵ ساله ممکن است حل شود. هیچ کشوری در دنیا نمی‌تواند ادعای دموکراسی کند مگر اینکه در آن انتخابات برگزار شود و هیچ انتخاباتی درست برگزار نمی‌شود مگر اینکه در آن رقابت واقعی شکل بگیرد و هیچ رقابت واقعی شکل نمی‌گیرد مگر اینکه احزاب فعالیت درستی داشته باشند. لذا ما برای رسیدن به رقابت «حزب» لازم داریم برای رسیدن به انتخابات رقابت لازم داریم و برای رسیدن به دموکراسی هم انتخابات لازم داریم. پس برای رسیدن به دموکراسی حتما حزب لازم است و در واقع خود حزب هسته اصلی تمامی‌فعالیت‌های مردم‌سالارانه است.

بنده افتخار را دارم که تنها سیاست ورز نیستم بلکه به عنوان استاد علوم سیاسی در دانشگاه‌ها مشغول تدریس می‌باشم و اعتقادم این است که تمام تلاش‌ها روزی نتیجه خواهد دادو لایحه ای که با عنوان اصلاح قانون احزاب به مجلس می‌رود که مثمر ثمر خواهد بود و گامی‌به جلو است .

فعالیت‌های انتخاباتی را از چه زمانی شروع خواهید کرد؟

استارت کارهای انتخاباتی را بعد از کنگره ۱۳ واز تاریخ ۹بهمن شروع خواهیم کرد. البته معتقدیم که در مرحله اول به شناسایی نیروها خواهیم پرداخت و در مرحله دوم بحث انسجام واتحاد با نیروهای هم سو را باید داشته باشیم و در مرحله سوم هم باید به معرفی نامزدهای انتخاباتی به صورت رسمی بپردازیم .من معتقدم که ۳۰ شاخص برای واجدین شرایط در حزب وجود دارد. از معیارهای ارزشی گرفته مانند جانبازبودن‌،مدت زمان حضور درجبهه‌، خانواده شهید، یا برخورداری ازمدارج تحصیلی‌،یعنی قطعنا کسانی که تحصیلات بالاتری داشته باشند برای ما اولویت بیشتری دارند. یا در خصوص سن مامعتقد به جوانگرایی در مجلس شورای اسلامی و درون احزاب هستیم. در خصوص حضور زنان باید زنان بیشتری وارد مجلس شوند. یکی از هدفگذاریمان این است که حداقل ده درصد نمایندگان مجلس دهم را زنان تشکیل دهند و ۲۵ درصد جوانان از گروه سنی ۳۰ تا ۴۰ سال باشند .این‌ها شاخص‌های عمومی ما هستند اما شاخص‌های اختصاصی: این که حتما از شرایط قانونی برخوردار باشند و از فیلتر شورای نگهبان عبور وتایید صلاحیت شوند ثانیا توجه ما باید به افرادی باشند که مقبولیت عامه داشته باشند، با فرض تایید شورای نگهبان ممکن است رای آوری نداشته باشند که این هم بی‌فایده است. همچنین علاوه بر اینها بحث همفکری و همسویی با اندیشه اصلاح‌طلبی برای ما مهم است .

یک مقدار خانه‌تکانی برای مجلس لازم و ضروری می‌باشد. از نظر اینکه سطح مجلس بالا رود و اولویت‌ها و مطالبات مردم را با دقت بیشتری توجه داشته باشند. از همه این مباحث مهمتر اینکه اگر شما بررسی کنید ۴۰ درصد نمایندگان دنبال طرح‌ها و لوایح هستند، و بقیه نمایندگان دنبال این مباحث نیستند. ما برای رئیس جمهور و وزرا استیضاح و عدم رای اعتماد داریم اما برای نمایندگان مجلس بعد از رای آوریشان تا ۴ سال دیگر کسی کاری به کار آن‌ها ندارد. راهکاربرای جلوگیری از این قبیل مسائل ایجاد احزاب در کشور است.

بنده خودم از نمایندگانی بودم که در مجلس هشتم ۲۱ نطق میان دستور داشتم‌،۱۱ تا وزیر را برای سوال به مجلس آوردم‌،مسوول۸ طرح تحقیق و تفحص بوده‌ام، ۸۴۰ تا تذکر کتبی و شفاهی داشتم و در بحث مربوط به طرح‌ها حدود ۸۰ طرح راخودم طراح اصلی بودم. منتها هیچکدام نتیجه نمی‌داد. به عنوان مثال ما تحقیق و تفحص از حساب ارزی داشتیم با مشقت فراوانی امضا جمع کردیم و آن را به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع دادیم و پس از آن با مشکلات زیادی طرح را به صحن علنی منتقل کردیم که در نتیجه ۱۰۳ رای آورد ۲ رای کم آوردیم و به تصوب نرسید. اما مجلس اگر کارآمد و همسو با مطالبات جدی مردم باشد می‌توانیم طرح‌های زیادی را به نتیجه برسانیم و گرنه در حد همین سخنرانی‌ها باقی خواهد ماند.

شما فرمودید یکی از فاکتورهایتان اصلاح‌طلب بودن است شما به عنوان فارغ التحصیل دانشگاه امام صادق(ع) چگونه اصلاح‌طلبی هستید؟ یک سری‌ها شما را اصلاح‌طلب نما می‌نامند تعریف شما از اصلاح‌طلبی چیست؟

در یادبودی که از طرف دانش‌آموختگان مهدوی‌کنی برگزار شد‌،بنده یکی از سخنرانان اصلی بودم و در آنجا هم بیان کردم که روزی در محضر آیت‌الله مهدوی‌کنی به ایشان عرض کردم ما از لحاظ عاطفی شما رو دوست داریم ولی اجازه بدهید از نظر سیاسی مثل شما فکر نکنیم. ایشان خیلی خوشحال شدند و گفتند من هم دقیقا همین را می‌خواهم .این درست نیست که حالا هرکسی که دانش‌آموخته دانشگاه امام جعفرصادق باشد همان خط فکری را باید داشته باشد بنده حداقل ۳ دوره تا کنون رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی اصلاحات بودم. بیشترین موج اینگونه حرفهای پوچ علیه بنده در آستانه مجلس نهم شکل گرفت. چرا که حزب مردم‌سالاری تنها حزبی بود که لیست انتخاباتی ارائه داد و گفت باید شرکت کنیم. توصیه ای که من در اینجا می‌خواهم به مجموعه کسانی که می‌خواهند انتخابات خوبی داشته باشند، این است که در مباحث انتخابات‌، تمامی گذشته‌ها را فراموش کنیم. چرا که باید در روند این جریان اخلاق‌مداری کرد. حتی ما شعار کابینه خود را دولت اخلاق گذاشتیم. اخلاق مداری باید از اعضای شورای نگهبان گرفته تا وزارت کشور وجود داشته باشد. از صدا و سیما گرفته تا احزاب در کل همه دست‌اندر‌کاران. در حال حاضر خیلی از اصولگرایان دلشان را به رد صلاحیت اصلاح‌طلب‌ها خوش کرده‌اند. این اخلاق‌مداری و بازی جوانمردانه نیست. دل بستن به رد صلاحیت‌های گسترده و تسخیر مجلس دهم به این وسیله خیلی هنر نیست بایدحرکتی به سمت اخلاق محوری داشته باشیم و ظرفیت‌ها و واقعیت‌ها را در نظر داشته باشیم. ما مردم بسیار خوبی داریم و کسانی هم که در حق مردم جفا می‌کنند خوبی‌های مردم را نادیده می‌گیرند. مردمی که ۳۵ سال پای انقلاب ایستادند و پای همه صندوق‌های رای حضور داشتند دست به دست هم بدهیم برای خدمت به مردم.

ساز و کار اصلاح‌طلب‌ها برای رسیدن به وحدت چگونه می‌تواند باشد؟

البته گفتن این موضوعات قدری زود می‌باشد. به هر حال بارها گفتیم که اگر قرار باشد که چند لیست از جبهه اصلاحات‌ در بیاید این مفهوم شکست قبل از انتخابات است. تجربه نشان داده که اگر حتی سال ۸۴ ما ۳ یا ۴ تا کاندیدا نداشتیم احمدی‌نژاد اصلا به روی کار نمی‌توانست بیاید. درهمین انتخابات ۹۲ کسانی هم که بودند به یک اتحاد و انسجامی‌رسیدند.

درست است که آقای روحانی اصلاح‌طلب نیست ولی هیچ گاه نمی‌تواند حضور و حمایت اصلاح‌طلب‌ها در ریاست جمهوری خود را انکار کند. البته ما به شورای جبهه اصلاحات یک طرحی را ارائه داده ایم که کارگروه به کمیته ارتقا پیدا کرد در این کمیته همه افراد باید جا بگیرند حتی آنهایی که عضو شورای اصلاحات نیستند لذا اگر حزب ندا هم مجوز لازم را دریافت کرد می‌تواند وارد شود واگر این اتحاد بین همه ما شکل بگیرد ما بهتر می‌توانیم عمل کنیم‌.

برچسب‌ها, ,

نظرات بسته شده است.

1081