تاريخ انتشار :جمعه ۲۱ خرداد ۸۹.::. ساعت : ۱۰:۰۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

تکدی گری ، وصله هایی ناپسند بر جوامع شهری

تکدی گری به عنوان یک ناهنجاری

اجتماعی از گذشته های دور و از

زمانی که انسان زندگی اجتماعی

را شروع کرده در جوامع گوناگون

وجود داشته است

 از : مسعود وسیله
تنگدستی بعضی افراد و خانواده ها و از سویی وجود حس انساندوستی و کمک به همنوعان دوعامل اصلی شکل گیری پدیده تکدی گری در جوامع می باشد .

از زمان شکل گیری ابتدایی این پدیده ، برقراری روابط میان توانگران و نیازمندان دو نوع بوده است به شکلی که یا افراد فقیر از روی ناچاری دست نیاز به سوی ثروتمندان دراز می کردند و یا اینکه خود اغنیا با مشاهده وضعیت وخیم افراد محتاج و به دنبال آن تحریک حس انساندوستی شان به شکل داوطلبانه برای کمک به آنان پیش قدم می شدند .
هرچند وجود افراد فقیر و نیازمند که درگذران زندگی خود دچار مشکل هایی هستند درهر جامعه ای اجتناب ناپذیر واز سویی کمک به آنان کاری پسندیده است ولی به تدریج و با پیچیده شدن جوامع و توسعه زندگی شهری عده ای شیاد و سودجو صرفه را درآن دیدند در حالیکه ثروتمند هستند و یا این توانایی را دارند که از طریق کسب و کار روزی خود را فراهم کنند به لحاظ تن آسانی و نیز وجود درآمدهای زیاد روی به تکدی گری بیاورند .
پدیده ی تکدی گری اکنون با رواج بدون اندازه خود در جوامع به ویژه در شهرهای بزرگ اکثر کشورهای جهان رفته رفته به یک معضل بزرگ برای شهروندان و دولتمردان آن ها تبدیل می شود .
این پدیده باتوجه به مکان ها و زمان های گوناگون پررنگ و یا کم رنگ می شود و در بعضی از شهرهای بزرگ که دارای جنبه های مذهبی و زیارتی هستند و نیز در بعضی روزها و مناسبت ها مانند عزاداریهای محرم ، ماه مبارک رمضان و عیدها به لحاظ آن که به شکل مستقیم با احساسات و عواطف انسانی سر و کار دارد شدت می یابد .
همچنین درارتکاب به عمل تکدی گری ، هرقدر افراد ناشناس باشند راحت تر هستند و به آسانی به اهداف خود که همان سودجویی است می رسند و به همین لحاظ شیادانی که این راه را برای به دست آوردن درآمدهای سرشار برگزیده اند همواره شهرهای غریبه را برای عملی کردن نیات خودشان انتخاب می کنند .
علاوه بر زیانی که متکدیان شیاد از طریق پرداختن به این حرفه کاذب از بیت المال به جیب می زنند مشکل های فراوان دیگری را هم به جامعه تحمیل می کنند که ازآن جمله می توان به نا زیبایی چهره شهرها ، ایجاد مزاحمت برای رهگذران پیاده و سواره و دیگر ساکنان شهرها ، امکان ایجاد شرایطی برای سواستفاده بعضی افراد شیاد و مغرض ، به نمایش گذاشتن صحنه های رقت آور از سوی بعضی متکدیان و تاثیرات منفی آن روی کودکان و دیگر موارد مشابه اشاره کرد .
در شهر اردبیل هم به موازات توسعه شهر پدیده تکدی گری رواج می یابد و در بعضی مناسبت های به خصوص سال به اوج خود می رسد .
متکدیان واقعی و مستحق و نیز شیادان متکدی با توجه به موقعیت ها ، شرایط خاص و ویژگی هایشان از شیوه های گوناگونی برای گرفتن پول های نقد و یا دیگر انواع کمک ها استفاده می کنند .
به گزارش خبرنگارایرنا بازار تکدی گری از مدتی قبل در اردبیل رونق گرفته است و عده ای با سوء استفاده از احساسات و عواطف انسانی مردم مومن این شهر اقدام به تکدی گری می کنند .
مردم اردبیل در خیابان ها ، کوچه ها ، مغازه ها ، منازل ، ادارات ، سازمان ها و موسسات و حتی در داخل خودروهای خویش در شهر اردبیل از دست متکدیان که این روزها تعدادشان افزایش یافته است آسوده نیستند .
این متکدیان با دو چهره متفاوت فقیر و ثروتمند اقدام به دریافت پول نقد و یا کمک های غیرنقدی از شهروندان می کنند و گداهای ثروتمند به عنوان پدیده ای جدید در دوران حاضر ساکنان منطقه را شگفت زده کرده اند .
گداهای با تیپ و قیافه ثروتمند و در ظاهر آبرودار بطور واقعی مستحق نیستند ولی با توسل به شیوه ها و ترفندهای گوناگون شیوه گدایی را برای کسب درآمد بیشتر انتخاب کرده اند و دراین میان گداهایی نیز هستند که در واقع گفته هایشان صحت دارد و به لحاظ بروز مشکلی از قبیل سرقت رفتن و یا گم کردن پول و نظایر آن در شهری بیگانه مجبور به دریافت کمک از مردم شده اند .
متکدیان فقیر هم به همین شکل دو گروه اند دسته اول افرادی که می توانند از راه های دیگر و برای مثال با کار کردن کسب درآمد کنند اما به این کار به نوعی عادت کرده اند و می خواهند پول بیشتری به دست بیاورند و دسته دوم هم افرادی هستند که به لحاظ مشکلات در زندگی از قبیل نداشتن شغل ، یتیم بودن و بالاخره نداشتن درآمد وادار به گدایی شده اند .
در چراغ های قرمز بر سر چهار راه ها و مکان های پرترافیک اردبیل عده ای از کودکان گرفته تا نوجوانان ، پیرمردان و پیرزنان 90 ساله یا بطور مستقیم گدایی می کنند و یا با فروختن اقلامی چون آدامس ، دستمال کاغذی ، دستمال مخصوص شستن ماشین ، فال حافظ و دود کردن اسپند و تمیز کردن شیشه خودرو چهره بسیار نازیبایی از شهر ارایه می دهند .
به گزارش خبرنگار ایرنا این ها نمونه هایی ازشیوه ها و ترفندهای تکدی گران شیاد طی روزهای اخیر در شهر اردبیل می باشد که باید موارد دیگری از قبیل ” مادرم را از روستا برای دکتر آورده بودم و پول کرایه برای بازگشت ندارم” ، ” پدرم سخت بیمار است و هزینه درمان ندارم” و ” پول بنزین برای رفتن به زادگاه ام ندارم ” را نیز به آن اضافه کرد .
بعضی افراد غریب و اهل دیگر شهرهای کشور نیز در شهر اردبیل در حالیکه سوار خودروهایی با پلاک های غریبه شده اند و و زبان غیرمحلی و اعضای خانواده را به همراه دارند با توقف در کنار خودروهای گران قیمت و بیان مشکل پیش آمده در سفر، دست کمک به سرنشینان دراز می کنند .
آنان ، مقدمه را با جملاتی چون : ” بچه های اردبیل در میهمان نوازی زبانزد عام و خاصند ، بیایید شهر ما در خدمتتان خواهیم بود و … ” شروع می کنند تا به اصطلاح مخ راننده خودروی گران قیمت را برای گرفتن پول بزنند .
” اهل استان … هستیم که در یکی از شهرهای استان همجوار شیشه ی ماشین باز بود و دزدها پولمان را زدند و الان اگر هفت هشت تومانی پول بنزین داشته باشیم خودمان را به شهرمان می رسانیم ” ادامه مطالبی هستند که رانندگان این خودروهای بیگانه در اردبیل برای عملی کردن نقشه خود به طعمه ها می گویند .
یک ساکن اردبیلی می گوید : بعضی از کودکان و یا نوجوانان در سر چهار راه ها با وجود عدم تمایل راننده و سرنشینان خودرو برای کمک کردن و یا شستن شیشه و خرید آدامس با سماجت از شیشه خودرو آویزان می شوند و گاهی مشکلاتی برای رانندگان این گونه خودروها پدید می آورند .
برات نجف پور می گوید : از سویی وجود اینگونه افراد در سر چهارراه ها و دیگر گذرگاه های عمومی شهر ، گاهی سبب بروز حوادث ناگوار رانندگی برای خود آنان و دیگران و یا افزایش کندی تردد و ایجاد ترافیک سنگین می شود .
یک بانوی خانه دار اردبیلی نیز می گوید : هر گاه و بیگاه درب منزل توسط متکدیان به صدا در می آید که خواستار کمک های نقدی و یا غیر نقدی هستند .
وی گفت : کار به جایی رسیده است که درادارات و یا حتی هنگام گذر پیاده از کوچه و خیابان افرادی تقاضای پول های چند هزار تومانی برای کمک می کنند .
وی افزود : گاهی عده ای از متکدیان در غذاخوریها و اغذیه فروشیها جلوی خانواده هایی را که برای خوردن غذا به این مکان ها مراجعه کرده اند می گیرند و این موضوع شیرینی یک وعده غذای بیرون را که پس از ماهها یکباراتفاق می افتد درکام خانواده تلخ می کند .
یک راننده تاکسی هم گفت : شاید در میان متکدیان افراد معدوی بطور واقعی مستحق و نیاز به کمک داشته باشند اما ارگانهای ذیربط باید با شناسایی و جمع آوری این افراد آنان را زیرپوشش حمایتی سازمان های مربوط قرار دهند و در صورت مشاهده تکدی گری با آنان به شدت برخورد کنند .
فرماندار اردبیل دراین زمینه می گوید : نشست هایی با ارگان های ذیربط تشکیل و درآن موضوع اجرای طرح جمع آوری متکدیان از سطح خیابان ها و مکان های پرتردد شهر مطرح شده است .
یوسف اکبری درگفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود : تعدادی از متکدیان افرادی غیر مستحق هستند ولی در این کار حرفه ای شده اند و عده ای نیز افراد شیادی هستند که در کنار کار تکدی گری گاهی اوقات مرتکب خلاف های دیگری از قبیل فروش مواد مخدر و غیره می شوند .
وی اظهار داشت : عده ای از این افراد نیز فرزندان بلاصاحب هستند که یا پدر و مادری ندارند و یا والدینشان آنان را رها کرده اند و هیچگونه نظارتی بر فرزندان خود ندارند .
وی تاکید کرد : با متکدیان حرفه ای و شیادان باید بطور جدی برخورد شود و باید کودکان بدون صاحب جمع آوری و در صورت داشتن خانواده به والدینشان بازگردانده و یا اگر هیچ صاحبی نداشته باشند آنان به مراکز و اماکن نگهداری تحویل شوند .
وی تصریح کرد : براساس بررسیهایی که انجام شده اندک افرادی در میان متکدیان شهراردبیل هستند که مستحق و نیازمند واقعی می باشند که آنان هم باید بطورآبرومندانه زیر پوشش ارگانهای حمایتی از قبیل کمیته امداد و یا بهزیستی قرار بگیرند .
وی گفت : فرمانداری اردبیل به افرادی که ادعا می کنند در راه مانده اند پس از بررسی صحت موضوع بلیت سفر می دهد و حتی یک و یا چند وعده غذای بین راهی را تقبل می کند .
فرماندار اردبیل با تاکید براینکه مردم شریف اردبیل با غلبه بر احساسات و عواطف خود از دادن وجوه نقد و کمک های غیرنقدی به افرادی که نمی شناسند خودداری کنند افزود : راه های مساعدت به افراد نیازمند واقعی باز و مشخص هستند و مردم می توانند این کمک ها را علاوه بر کمیته امداد و یا سازمان بهزیستی در هر محله ای که سکونت دارند با توجه به آشنایی و شناختی که از افراد و ساکنان محل دارند به آنان ارایه کنند .
وی افزود : متاسفانه اغلب افرادی که تکدی گری می کنند غیر قابل اعتماد هستند و مردم اردبیل باید در برخورد با این گونه افراد آنان را راهنمایی و در صورت پافشاری بر شیادی و کلاهبرداری ، مورد را به نیروی انتظامی اطلاع دهند .
شهر اردبیل به عنوان مرکز استان بیش از 500 هزار نفر جمعیت و شش هزار و 500 هکتار مساحت دارد

برچسب‌ها

نظرات بسته شده است.

453