تاريخ انتشار :شنبه 10 نوامبر 18.::. ساعت : 1:57 ب.ظ
فاقدديدگاه

دیابت سالیانه ۴ میلیارد دلار برای کشور هزینه دارد/ ۱۱ درصد بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲

هزینه ۴ میلیارد دلاری عارضه دیابت در حوزه سلامت کشور/ ۱۱ درصد بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲به گزارش شهریمیز به نقل از خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ استوار رئیس مرکز مدیریت‌ بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته ملی دیابت برگزار شد، اظهار کرد: همه ساله در تاریخ ۱۴ نوامبر و روز جهانی دیابت هفته ملی این بیماری غیرواگیر درکشور برگزار می‌شود و هدف از این کار افزایش آگاهی‌های عمومی و حساسیت مردم نسبت به بیماری بسیار مهم دیابت است.

وی با اشاره به اینکه بیماری دیابت در کنار عارضه‌های قلبی، سرطان و مزمن تنفسی یکی از مهمترین بیماری‌های غیرواگیر است افزود: دیابت بیشترین مرگ و میر و ناتوانی در دنیا را بر جا می‌گذراد، براساس آخرین مطالعات انجام شده حدود ۱۱ درصد از جمعیت بزرگسالان کشورمان مبتلا به دیابت هستند و ۱۸ درصد از جمعیت بزرگسال نیز در شرایط پیش دیابتی و مستعد ابتلا به این عارضه قرار دارند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۳۰ درصد از جمعیت بزرگسال کشور دچار دیابت و یا در معرض خطر جدی ابتلا به این عارضه قرار دارند و بیماری دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های غیرواگیر محسوب می‌شود که سالیانه ۴ میلیارد دلار هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم در حوزه سلامت کشورمان تحمیل می‌کند.

استوار ادامه داد: هزینه‌های مستقیم بیمه‌های دیابت مانند درمان و کنترل است و هزینه‌های غیرمستقیم شامل غیبت از کار و تأثیرات آن بر خانواده و حتی خود فرد است که در این راستا وزارت بهداشت در همه سطوح خدمات مناسبی را در زمینه پیشگیری، درمان، بازتوانی ارائه می‌دهد و توجه ویژه‌ای به این بیماری دارد.

رئیس مرکز مدیریت‌ بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت تأکید کرد: وزارت بهداشت تلاش می‌کند در مرحله اول از روند افزایشی دیابت پیشگیری کند و در مرحله بعدی مهمترین عوامل خطر بروز دیابت را شناسایی و از بین می‌برد.

استوار اضافه کرد: کمبود فعالیت‌های بدنی، چاقی و تغذیه ناسالم از جمله عوامل بروز بیماری دیابت در بین مردم است و وزارت بهداشت تلاش می‌کند تا با افزایش آگاهی عوامل خطر را کاهش دهد و از شبوع این بیماری پیشگیری کند.

وی با اشاره به اینکه کنترل مهمترین موضوع در کنترل بیماری دیابت محسوب می‌شود و این کار باعث می‌شود از عوارض ناشی از دیابت جلوگیری به عمل آید، اظهار کرد: بروز بیماریهای قلبی_ عروقی، نارسایی کلیوی، اختلالات عصبی از مهمترین عوامل دیابت محسوب می‌شود که با کنترل و مراقبت از بیماری دیابت می‌توان از عوارض آن جلوگیری کرد.

استوار ادامه داد: با کنترل و پیشگیری از بیماری دیابت هزینه‌های ناشی از این عارضه کاهش پیدا می‌کند و همه تلاش ما این است که در همه سطوح درمانی امکانات لازم برای کنترل و پیشگیری از دیابت در نظر گرفته شود و خوشبختانه امروزه در درمان بیماری‌های دیابت هیچ مشکلی در کشور نداریم و داروهای اساسی این عارضه به طور منظم در سراسر کشور توزیع شده است.

وی اظهار کرد: هفته ملی دیابت تأکید زیادی در نقش خانواده در امر پیشگیری و کنترل این عارضه دارد زیرا خانواده در سطوح پیشگیری و مراقبت از این عارضه می‌تواند نقش اساسی را ایفا کند.

وی ادامه داد:دیابت نوع ۲ در بزرگسالی اتفاق می‌افتد و این عارضه تا حدود زیادی قابل پیشگیری و کنترل است ولی دیابت نوع ۱ در کودکان قابل پیشگیری و پیش بینی نیست.

وی ادامه داد: در حدود ۵ درصد از جمعیت دنیا به دیابت نوع A مبتلا هستند و در حدود ۱۸۰ هزار نفر با دیابت تیپ ۱ در کشور مبارزه می‌کنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر میزان ابتلای کودکان مبتلا به دیابت گفت: در حدود ۱ میلیون نفر از افراد زیر ۱۵ سال مبتلا به دیابت نوع ۱ هستند که این رقم در کشورمان در حدود ۱۷۰ هزار نفر است.

وی اضافه کرد: با ارجاع پرونده الکترونیک و ارائه خدمات در سطح ۱، ۴۰ هزار بیماری دیابتی نوع ۱ در سامانه وزارت بهداشت به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: امروزه شرایط دیابت نوع ۲ در نوجوانی به علت چاقی روند افزایشی پیدا کرده است که می‌توان با رژیم و تغییر سبک زندگی از بروز این عارضه پیشگیری کنیم.

در ادامه مراسم، نیکوسخن رئیس انجمن دیابت ایران گفت: وزارت بهداشت، شهرداری، وزارت آموزش و پرورش و وزارت جوانان همکاری خوبی با انجمن دیابت در راستای کنترل و کاهش عارضه دیابت داشته‌اند.

وی ادامه داد: ما در هفته ملی سلامت راهپیمایی سمبلیک را داریم و آزمایشگاه‌های سراسر کشور افراد دیابتی را به طور رایگان مورد آزمایش قرار می‌دهند.

نظرات بسته شده است.

609