تاريخ انتشار :چهارشنبه ۱۴ شهریور ۹۷.::. ساعت : ۱۲:۲۱ ق.ظ
فاقددیدگاه

مهمترین علائم اختلالات مفصل گیجگاهی فکی

مهمترین علائم اختلالات مفصل گیجگاهی فکی  کدامند؟

 

دکتر ساره فرهادی ؛

عضو هیات علمی دانشگاه ، دندانپزشک،  متخصص آسیب شناسی دهان و فک و صورت و درمانگر اختلالات مفصل گیجگاهی-فکی

 

        University professor, Dentist, Oral & Maxillofacial Pathologist,

        Expert in Tempromandibular Disorders

                                 

 

مفاصل  گیجگاهی-فکی  دردو طرف صورت و در ناحیه ی جلوی گوشها واقع شدند و مسئول حرکات فک پایین هنگام باز و بسته کردن دهان می باشند. ( شکل1)

شکل1: موقعیت مفصل گیجگاهی-فکی

 

اختلال مفصل  گیجگاهی-فکی  به دنبال عملکرد نادرست این مفصل ایجاد می شود. این علائم اغلب  در اثر عدم رابطه صحیح دندانهای فک بالا و پایین با یکدیگر و یا فشار دادن دندانها بصورت غیر ارادی ( دندان قروچه) ایجاد می شود که باعث فشار بیش از حد و نامتعادل به دو مفصل فک پایین شده و به مرور علائم ذیل را بروز می دهد.

علائمی از جمله  سردرد ، درد ناحیه مفصل فک و صداهای مفصل فک از جمله موارد مهم مرتبط با این اختلال می باشند. در برخی بیماران تمام یا بخشی از علائم مذکور بروز می یابند و با مرور زمان تشدید خواهند شد.

اغلب بیماران سابقه سردرد را گزارش می دهند که گاهی شبیه میگرن بوده و با مسکنهای معمول نیز بهبود نمی یابد. همانطور که ذکر شد، از علائم دیگر می توان به درد در ناحیه ی مفصل فک پایین، صدای این مفصل در هنگام باز و بسته کردن دهان، محدودیت در بازکردم دهان، علائم بینایی مثل تاربینی، دوبینی و اشک ریزش ، علائم شنوایی مثل احساس پُری و صدای باد و سوت و وز وز در گوش نیز اشاره کرد. به علاوه با شیوع کمتر، برخی از این بیماران از کتف درد و شانه درد نیز رنج می برند همینطور حالت تهوع و سرگیجه نیز در گروهی از بیماران گزارش شده است.

در زمان حضور این علائم،  سایر بیماریها که این علائم مشابه را بروز می دهند نیز باید در نظر گرفته شده ، بررسی و از چرخه تشخیصی خارج گردند. چنانچه شواهد کافی در معاینات فکی مبنی بر اختلال مفصل گیجگاهی فکی در معاینات موجود باشد درمان آغاز می گردد.  درمان اختلالات مفصل فکی گیجگاهی شامل استفاده از بایت گارد، ( شکلهای 2و3) تنظیم و تصحیح رابطه دندانهای فک بالا و پایین و در نهایت استفاده از تمرینات مخصوص فک جهت اموزش و تقویت عضلات فک می باشد.

شکلهای 2و3: بایت گارد

نظر خود را به ما بنویسید.


CAPTCHA Image
Reload Image
22