تاريخ انتشار :سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷.::. ساعت : ۱:۳۸ ق.ظ
فاقددیدگاه

آخرین وضعیت پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت

آخرین وضعیت پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامتبه گزارش شهریمیز به نقل از خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ علیرضا رییسى معاون بهداشت وزارت بهداشت در نشست خبرى به مناسبت هفته دولت که در محل این معاونت در وزارت بهداشت برگزار شد، ضمن تبریک عید سعیدغدیرخم گفت: بهداشت در حوزه سلامت جنس منفاوتى دارد و بسیارى شاخص هاى بهداشتى را نمى شود یکساله ارزیابى کرد و گاهى براى بیان یک شاخص بهداشتى ١٠ تا ٢٠ سال زمان نیاز است.

وى ادامه داد:به عنوان مثال آلودگى خاک آب و هوا ٢٠ سال طول مى کشد که فلزات سنگین خودش را به شکل سم و در نتیجه آن سرطان نشان دهد، در حوزه بهداشت دهان و دندان ٢٠ سال بعد نتایج کارها مشخص مى شود و برخى حوزه ها پروژه اى است مانند ساخت یک بیمارستان یا توسعه تخت بیمارستانى که پس از مدت مشخص نتایج مشخص مى شود.

رییسى اظهار کرد: عوامل اجتماعى موثر بر سلامت در بهداشت بسیار نقش دارد عوامل اجتماعى موثر بر سلامت ٢٠ تا ٢۵ درصد دست وزارت بهداشت است و یکى از کارهایى ما در حوزه بهداشت آن را باید پیگیرى کنیم، بحث بیمارى هاى غیرواگیر است، ٧٠ درصد عوامل مرگ و میر ایرانیان بیمارى هاى غیرواگیر است و حوادث جاده اى، بیمارى قلبى، سبک زندگى و تغذیه نادرست مهمترین عامل مرگ و میر ناشى از بیمارى هاى غیرواگیر است.

رییسى اظهار کرد: عوامل اجتماعى موثر بر سلامت در بهداشت بسیار نقش دارد عوامل اجتماعى موثر بر سلامت ٢٠ تا ٢۵ درصد دست وزارت بهداشت است و یکى از کارهایى ما در حوزه بهداشت آن را باید پیگیرى کنیم، بحث بیمارى هاى غیرواگیر است، ٧٠ درصد عوامل مرگ و میر ایرانیان بیمارى هاى غیرواگیر است و حوادث جاده اى، بیمارى قلبى، سبک زندگى و تغذیه نادرست مهمترین عامل مرگ و میر ناشى از بیمارى هاى غیرواگیر است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: سالیانه جمعیت زیادى از کشور در جاده ها جان خود را از دست مى دهد و این متوسط طول عمر ایرانى ها را کاهش مى دهد اگر سالانه مردم زیادى به دلیل آلودگى هوا و کم تحرکى جان خود را از دست مى دهند وزارت بهداشت فقط تا حدى مى تواند در کاهش این عوامل نقش داشته باشد.

وى افزود: در استان یزد در رده هاى نخست مصرف فست فود هستند و آمار ابتلا به دیابت در این استان بالاست، از کیفیت خودروها تا لوله کشى و شبکه آب رسانى و صنایع بر سلامت مردم تاثیر گذارند، در حوزه بهداشت جنس بهداشت و سیاستگذارى ها باید متفاوت باشد و معاونت بهداشت باید ریزفاکتورها را بشناسد و بعد از درجه بندى عوامل خطر مداخله کند.

رییسى با بیان اینکه تحولات بهداشت در کشور از ۴٠ سال پیش تاکنون پس از پیروزى انقلاب واقعا چشمگیر است و از بهداشتیان در این زمینه تشکر و قدرانى مى کنیم و این موجب افتخار حوزه بهداشت و کشور است که یک روستاى هزار نفرى نداریم که یک خانه بهداشت در آن نباشد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ٢٨ میلیون جمعیت کشور تحت پوشش شبکه کامل و گسترده بهداشت قرار دارند و در قالب شبکه خدمات پزشکى،مامایى و مراقبت هاى سلامت به مردم داده مى شود.

وى با بیان اینکه ۴١٠۵ مرکز بهداشت در کشور داریم ، اظهار کرد: در مراکز روستایى و شهرى خدمت ارائه مى کند و ١٨ هزار خانه بهداشت در مناطق روستایى به مردم خدمت رسانى مى کنند.

رییسى عنوان کرد: در طول ۴۰ سال گذشته خدمات بهداشتى کامل شد، اما در دولت‌های یازدهم و دوازدهم مراکز بهداشت بازسازی و تجهیز شدند.

رئیسی در ادامه به فعالیت پزشکان خانواده و مراقبان سلامت در خانه هاى بهداشت اشاره کرد و گفت: اکنون به ازای هر ۲۵۰۰ نفر یک مراقبت سلامت، به ازای هر ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر یک پایگاه سلامت و به ازای هر ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر یک مرکز جامع سلامت وجود دارد و براى نخستین بار کارشناسان تغذیه و سلامت روان نیز به شبکه بهداشت اضافه شدند.

رییسى به سه اولویت اصلى حوزه بهداشت در دولت دوازدهم اشاره کرد و افزود: ارتقاى کیفیت و کیفیت بخشى به بسته هاى خدمتى شبکه ها اولین اولویت ما بود و این اولویت در قالب برنامه هاى مختلفى در سطح مدیران ستادى در حال اجراست البته با توجه به اپیدمیولوژى و آندمیک بودن برخى بیمارى ها برنامه هاى ویژه ترى در برخى مناطق خاص داریم .

وى اولویت دوم بهداشت در دولت دوازدهم را بحث پزشک خانواده و نظام ارجاع و اولویت سوم ما پرونده الکترونیک سلامت دانست و گفت:
کشورى با٨٠ میلیون جمعیت مدیریت کردن آن بدون پرونده الکترونیک سلامت بسیار دشوار است.

رییسى با اشاره به آخرین وضعیت پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت گفت: با اجراى پزشک خانواده کیفیت خدمت رسانى و منابع و مصارف ارتقا پیدا مى کند و در دنیا نیز به این مهم تاکید شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت عنوان کرد: “پزشکى خانواده” یعنى تیمى که در قالب پزشکى خانواده به مردم خدمت رسانى مى کنند و یکى از اعضاى این خانواده پزشک خانواده است و بسته هاى خدمتى به وسیله ایت تیم ارائه شود.

وى ادامه داد: دو طرح پایلوت در مازندران و فارس داشتیم که معایب و مزایایى داشت، کارى که ما انجام دادیم این بود که ٢٨ میلیون نفر را در روستا و شهر تحت پوشش قرار دادیم، در پزشک خانواده فارس و مازندران تمام پزشکان در مطب ها پزشکان خانواده بودند و در صورت نیاز بیماران به کلینیک هاى ویژه و بیمارستان ها ارجاع داده مى شدند اما بازخورد بیمار پس از ارجاع به نظام وجود نداشت.

رییسى ادامه داد: ما١٢ گام اجرایى تعریف کردیم که مبتى بر واقعیت هاى موجود در کشور و بر اساس اعتبارات برنامه بسته و طورى طراحى شده است که اگر در هر گام متوقف شویم منابع را از دست نداده ایم و شکست نخورده ایم و فقط تا مرحله اى پیش رفته ایم.

در حال تکمیل…

نظر خود را به ما بنویسید.


CAPTCHA Image
Reload Image
30